Sposób zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-29.372

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1951 r.

UCHWAŁA NR 212
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 17 marca 1951 r.
w sprawie sposobu zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłania odpadków metalowych.

W związku z koniecznością jak najracjonalniejszego wykorzystania odpadków metalowych dla potrzeb gospodarki narodowej Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
W rozumieniu niniejszej uchwały:
1)
odpadkami metalowymi są wszelkiego rodzaju odpady metali, powstałe zarówno przy przeróbce mechanicznej, jak pył, opiłki, wióry, ścinki, wykroje itp., jak i przy przeróbce hutniczej, jak popioły, zgary, żużle itp.,
2)
zbiornikami są naczynia, skrzynie, boksy i inne przedmioty służące do gromadzenia odpadków metalowych.
1.
Postanowienia niniejszej uchwały odnoszą się do przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw pod zarządem państwowym oraz innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.
2.
Przedsiębiorstwa, wymienione w ust. 1, powinny posługiwać się przy zbiórce, przechowywaniu, przeróbce i wysyłaniu odpadków metalowych tabelami klasyfikacyjnymi, zawartymi w normach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego Nr: PN/H-15000, PN/H15100, PN/H-15715, PN/H-15716.
1.
W zakładach należących do przedsiębiorstw, wymienionych w § 2 ust. 1, wszelkie agregaty służące do obróbki stali i żeliwa oraz metali nieżelaznych powinny być zaopatrzone w odpowiednie urządzenia osłaniające, jak pudła, siatki z drutu, służące do zbierania odpadków powstających przy obróbce metali.
2.
Urządzenia osłaniające powinny posiadać takie wymiary, aby:
1)
umożliwiały zebranie odpowiednio dużej ilości odpadków;
2)
umożliwiały szybkie i łatwe opróżnianie;
3)
nie utrudniały normalnej pracy agregatów;
4)
odpowiadały wymaganiom higieny i bezpieczeństwa pracy.
3.
Na agregatach powinny być umieszczone wywieszki podające, do jakiej klasy bądź grupy należy obrabiany metal.
Odpadki metalowe usunięte z urządzeń osłaniających powinny być zsypywane do odpowiednich zbiorników - z zachowaniem podziału na klasy, bądź grupy, określone w normach wymienionych w § 2 ust. 2 z tym, że zakłady prowadzące systematyczną obróbką stali stopowej zbierają odpadki z uwzględnieniem szczegółowej tabeli klasyfikacyjnej, zawartej w normie PN/H-15000, natomiast zakłady, które dokonują dorywczej obróbki stali, mogą zbierać odpadki z uwzględnieniem zbiorczej tabeli klasyfikacji, zawartej w normie PN/H-15100.
1.
Zbiorniki, o których mowa w § 4, powinny znajdować się na terenie zakładów w miejscach dogodnych zarówno dla transportu zewnętrznego jak i wewnętrznego.
2.
Zbiorniki te powinny.
1)
posiadać pojemność zapewniającą przechowanie odpowiedniej do sytuacji gospodarczej danego zakładu ilości odpadków;
2)
umożliwiać łatwe i szybkie ich napełnianie i opróżnianie;
3)
zabezpieczać zebrane odpadki przed zanieczyszczeniem, utlenianiem oraz zawilgoceniem.
1.
Odpadki metalowe powinny być przed wysyłką do zbiornic, podległych Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem, tak przerobione, aby wymiary wsadowe odpowiadały normom wymienionym w § 2 ust. 2, a w szczególności:
1)
wszelkiego, rodzaju blachy cienkie poniżej 3 mm grubości i wyroby z tych blach o dużej objętości, wagowo lekkie, powinny być prasowane, paczkowane maszynowo lub ręcznie z zachowaniem wymiarów określonych w normach wymienionych w § 2 ust. 2;
2)
wszelkie taśmy, druty i liny powinny być zwinięte maszynowo lub ręcznie i dobrze związane według wymiarów podanych w normach PN/H-15000 i PN/H-15715;
3)
otoczki skłębione powinny być rozdrabniane w miarę możności przy ich powstaniu, a w każdym razie przed ich wysyłką.
2.
Centralny Zarząd Gospodarki Złomem może w gospodarczo uzasadnionych przypadkach zwalniać poszczególne zakłady przemysłowe od obowiązku określonego w ust. 1 w całości lub w części.
1.
Przy przeróbce odpadków metalowych należy przestrzegać podziału odpadków na klasy i przechowywać je w osobnych zbiornikach (§§ 4 i 5).
2.
Przy zbieraniu i przechowywaniu złomu stalowego, klasa 10 b i c (norma PN/H-1500), i stopowego, grupa 10-32 bądź 41-49 (norma PN/H-15000), oraz złomu metali nieżelaznych i ich stopów (normy PN/H-15715 i PN/H-15715) powinna być przeprowadzona ścisła ewidencja ruchu odpadków metalowych zapewniająca ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki.
Transport odpadków użytkowych powinien być przeprowadzony w ten sposób, aby nie nastąpiło pomieszanie odpadków należących do różnych klas bądź grup.
1.
Złom stalowy stopowy i niestopowy oraz złom metali nieżelaznych i ich stopów, należący do klas, o których mowa w § 7 ust. 2, powinien być przy przesyłce drobnicowej wysyłany w opakowaniu.
2.
Wewnątrz przesyłki, zawierającej jedną z klas lub grup złomu, o których mowa w ust. 1, powinno być umieszczone zaświadczenie podpisane przez kierownika zakładu wysyłającego, stwierdzające ich jednorodność od miejsca powstania przez wszystkie fazy obróbki aż do chwili wysyłki, a na zewnątrz przesyłki powinna być umieszczona etykieta z podaniem klasy bądź grupy złomu.
1.
Przedsiębiorstwa opracują dla podległych im zakładów, w których powstają odpadki metalowe, szczegółowe regulaminy dotyczące organizacji zbierania, przechowywania, przerabiania i wysyłki odpadków metalowych. Regulaminy te wymagają zatwierdzenia przez Centralny Zarząd Gospodarki Złomem.
2.
Regulaminy powinny być wywieszone w zakładach w widocznych miejscach.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim zainteresowanym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.