Sposób wykonywania kontroli seryjnej eteru etylowego do narkozy wprowadzanego do obrotu.

Monitor Polski

M.P.1947.53.396

Akt utracił moc
Wersja od: 28 kwietnia 1947 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 1 kwietnia 1947 r.
o sposobie wykonywania kontroli seryjnej eteru etylowego do narkozy wprowadzanego do obrotu.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Ministrów: Zdrowia i Sprawiedliwości z dnia 3 grudnia 1946 r. (D. U. R. P. Nr 71, poz. 392) o zmianie rozporządzenia z dnia 22 lutego 1928 r. o wyrobie, obrocie i przechowywaniu eteru etylowego (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 281) - zarządzam, co następuje:
Eter etylowy do narkozy, wyprodukowany w kraju lub sprowadzony z zagranicy w oryginalnym opakowaniu z napisami stwierdzającymi przeznaczenie podlega obowiązkowi kontroli każdej serii w sposób określony w zarządzeniu niniejszym.
Wytwórnie krajowe oraz firmy, które uzyskały zezwolenie na sprowadzenie z zagranicy eteru etylowego do narkozy, winny przed wprowadzeniem do obrotu każdej serii donieść o tym pisemnie do Urzędu Wojewódzkiego (Zarządu Miejskiego: m. st. Warszawy, m. Łodzi) właściwego dla miejsca przechowywania zgłoszonego eteru.

Delegowany inspektor farmaceutyczny pobiera z każdej serii eteru po 3 próby w ich oryginalnym opakowaniu, przeznaczonym do obiegu i, po opieczętowaniu pieczęcią swego urzędu, przesyła je do państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Chocimska 24, do zbadania, dołączając odpis protokółu pobrania prób (zał. Nr 1), a pozostałe serie opieczętowuje w specjalnym pomieszczeniu w lokalu wytwórni (firmy importującej).

Koszty przesyłki prób oraz ich badania w P. Z. H. pokrywa wytwórnia (firma importująca).

O wyniku badania Państwowy Zakład. Higieny zawiadamia odnośny Urząd Wojewódzki (Zarząd Miejski) i w razie uznania, że dana seria może być wprowadzona do obrotu, przesyła jednocześnie opaski kontroli państwowej (zał. Nr 2) w ilości odpowiadającej liczbie opakowań opieczętowanych przy pobieraniu prób.

Na skutek tego zawiadomienia Urząd Wojewódzki (Zarząd Miejski) deleguje do wytwórni (firmy importującej) inspektora farmaceutycznego, który po stwierdzeniu, że pieczęcie nałożone przy pobraniu prób są nienaruszone, zezwala na naklejenie w jego obecności na każdym opakowaniu (poprzez korek i szyjkę) opaski kontroli państwowej, po czym na każdej opasce umieszcza pieczęć urzędową.

O ile w wyniku badania prób P. Z. H. uzna, że dana seria nie może być wprowadzona do obrotu jako eter do narkozy, inspektor farmaceutyczny zdejmuje pieczęcie nałożone przy pobraniu prób, a wytwórnia może całą serię zabrać do przeróbki bądź zużyć jako eter techniczny; firma importująca może również całą serię wysłać z powrotem zagranicę.

Seria poprawiona podlega ponownemu badaniu w P. Z. H. i traktowana jest ściśle jako nowa seria.

Z czynności przewidzianych w § 3 inspektor farmaceutyczny, sporządza protokół (zał. Nr 3), w którym zaznacza, że dana seria może być wprowadzona do obrotu, lub wyraża zastrzeżenie, że zwolniona z pod pieczęci seria nie nadaje się do użytku jako eter do narkozy i nie może być jako taki wprowadzona do obrotu.

Odpis protokółu powinien być doręczony za pokwitowaniem przedstawicielowi wytwórni (firmy importującej).

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Protokół

pobrania prób eteru etylowego do narkozy.

Na skutek zawiadomienia firmy .......... w .......... o wyprodukowaniu - *) sprowadzeniu z zagranicy - eteru etylowego do narkozy, inspektor farmaceutyczny *) Urzędu Wojewódzkiego .......... *) (Zarządu Miejskiego m. ..........) w obecności *) właściciela (przedstawiciela) firmy Ob. .......... pobrał w dniu .......... 194 .. r. w lokalu firmy przy ul. .......... ... prób eteru etylowego do narkozy celem przesłania ich do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Chocimska 24 do zbadania, czy nadają się one do narkozy.

Pozostała po pobraniu prób seria w ilości ..... opakowań została umieszczona w szafie (skrzyni), którą zamknięto i opieczętowano pieczęcią lakową.

Odpowiedzialność za przechowanie serii i za całość pieczęci przyjął, na siebie ob. ..........

Inspektor farmaceutyczny

Właściciel (przedstawiciel) firmy.

*) niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

(opaska koloru szarego, przezroczysta z papieru miękkiego, trwałego, o wymiarze: 15 cm × 1,2 cm).
Kontrola państwowaGodło państwowePieczęć urzędowaSeria kontroli państwowejKontrola państwowa
Bez pieczęci urzędowej nieważne

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Protokół

Na skutek zawiadomienia Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie z dnia .......... Nr ....., że seria .......... eteru etylowego do narkozy*) wyprodukowanego - *) sprowadzonego z zagranicy - przez firmę .......... na podstawie zbadania prób pobranych dnia .......... *) nadaje się *) nie nadaje się - do narkozy, z polecenia Urzędu Wojewódzkiego .......... (Zarządu Miejskiego m. ..........*)) z dnia .......... Nr ..... zdjąłem pieczęcie z szafy (skrzynki) w której pozostawiono badaną serię, przy czym stwierdziłem, że pieczęcie i zawartość szafy (skrzyni) były nienaruszone.

*) Ponieważ przechowywany eter posiadał przepisowe opakowanie, w mojej obecności na każdym opakowaniu naklejono opaskę kontroli państwowej.

Po nałożeniu na każdą opaskę pieczęci urzędowej zawiadomiłem właściciela (przedstawiciela) firmy ob. .........., że wymieniona seria eteru etylowego do narkozy może być wprowadzona do obrotu.

*) Po zdjęciu pieczęci zawiadomiłem właściciela (przedstawiciela) firmy ob. .........., że wymieniona seria nie może być wprowadzona do obrotu jako eter do narkozy, *) że natomiast może być użyta do przeróbki lub jako eter techniczny, *) że może być zwrócona zagranicę.

Inspektor farmaceutyczny

.......... dnia ..........

Powyższe przyjąłem do wiadomości:

.......... właściciel (przedstawiciel) firmy.

*) niepotrzebne skreślić.