Sposób sprawowania ochrony przeciwpożarowej przez terenowe komendy straży pożarnych w urzędach i instytucjach nie posiadających stanowisk pracy głównych inspektorów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej oraz w zakładach i przedsiębiorstwach im podległych.

Monitor Polski

M.P.1956.21.270

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 3 stycznia 1956 r.
w sprawie sposobu sprawowania ochrony przeciwpożarowej przez terenowe komendy straży pożarnych w urzędach i instytucjach nie posiadających stanowisk pracy głównych inspektorów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej oraz w zakładach i przedsiębiorstwach im podległych.

Na podstawie § 17 uchwały nr 538 Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1954 r. w sprawie organizacji ochrony przeciwpożarowej i zakresu działania jej komórek w naczelnych organach administracji państwowej oraz w jednostkach gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr A-78, poz. 920) zarządza się, co następuje:
Terenowe komendy straży pożarnych sprawują ochronę przeciwpożarową w urzędach i instytucjach (oraz w zakładach i przedsiębiorstwach im podległych), o których mowa w § 3 uchwały nr 538 Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1954 r. (Monitor Polski Nr A-78, poz. 920), z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z art. 18 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404).
1.
Terenowe komendy straży pożarnych sprawują ochronę przeciwpożarową w jednostkach określonych w § 1, w szczególności przez:
1)
wydawanie dla tych jednostek regulaminów i instrukcji oraz innych przepisów przeciwpożarowych w oparciu o obowiązujące normy organizacyjne i techniczne,
2)
przygotowywanie ochrony przeciwpożarowej zakładów do potrzeb terenowej obrony przeciwlotniczej,
3)
przeprowadzanie kontroli stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego w zakładach i obiektach oraz wydawanie zarządzeń pokontrolnych,
4)
ustalanie wytycznych dla kierowników zakładów, w których powinny być zorganizowane straże pożarne, i wyznaczanie kandydatów na komendantów tych straży stosownie do regulaminów organizacyjnych zakładowych straży pożarnych,
5)
ustalanie potrzeb w zakresie zaopatrzenia obiektów i jednostek ochrony przeciwpożarowej w sprzęt techniczny i urządzenia przeciwpożarowe,
6)
opiniowanie projektowanych inwestycji pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
7)
szkolenie załóg straży pożarnych oraz prowadzenie działalności propagandowej i uświadamiającej wśród pracowników zakładu w zakresie zwalczania i zapobiegania pożarom,
8)
wyznaczanie oficerów i podoficerów pożarnictwa zatrudnionych w zakładowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej do służby operacyjno-inspekcyjnej w ramach garnizonu pożarniczego,
9)
prowadzenie statystyki, ewidencji i sprawozdawczości w zakresie całokształtu ochrony przeciwpożarowej w jednostkach objętych zarządzeniem,
10)
prowadzenie wszelkich innych prac mających na celu zabezpieczenie zakładów przed pożarem i innymi klęskami żywiołowymi.
2.
Komendant Główny Straży Pożarnych ustala szczegółowy zakres czynności poszczególnych komend w ramach unormowanych niniejszym zarządzeniem.
Dla usprawnienia prac w zakresie ochrony przeciwpożarowej jednostki objęte niniejszym zarządzeniem obowiązane są wyznaczyć do spraw ochrony przeciwpożarowej jednego z pracowników zatrudnionych w komórce służby technicznej, a gdy komórki takiej w danym zakładzie nie ma - w komórce gospodarczej.
Instytucje i zakłady objęte niniejszym zarządzeniem obowiązane są udzielać komendom straży pożarnych informacji potrzebnych do usprawnienia ochrony przeciwpożarowej danego zakładu oraz ułatwiać w miarę możliwości wykonanie ich obowiązków.
1.
Zarządzenia i wnioski w sprawach ochrony przeciwpożarowej instytucji i zakładów komendy straży pożarnych przesyłają kierownikom zainteresowanych zakładów.
2.
Zasady i tryb przeprowadzania kontroli stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego instytucji i zakładów określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14 listopada 1951 r. w sprawie kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego (Dz. U. Nr 60, poz. 413).
1.
Organy kontrolne komend straży pożarnych są uprawnione do wydawania doraźnych zarządzeń kierownikom zakładów w razie stwierdzenia:
1)
szczególnego zagrożenia pożarowego zakładu,
2)
rażącego zaniedbania środków służących do ochrony zakładu w razie pożaru,
3)
w innych ważnych i nie cierpiących zwłoki wypadkach, jeżeli wymaga tego dobro ochrony przeciwpożarowej zakładu.
2.
Komenda straży pożarnych, której organ kontrolny wydał zarządzenie kierownikowi zakładu w trybie doraźnym, zawiadamia o tym jednostkę nadrzędną zakładu.
3.
Jeżeli kierownik zakładu uzna, że wykonanie zarządzenia wykracza poza zakres jego uprawnień, obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie komendę straży pożarnych oraz swoją jednostkę nadrzędną, która obowiązana jest w terminie tygodniowym zająć stanowisko.
4.
Jeżeli jednostka nadrzędna zakładu nie zgodzi się na wykonanie zarządzenia, decyzję w sprawie wydaje Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z ministrem, któremu podlega zakład.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.