Sposób rejestracji i zbywania odlewów indywidualnych z metali nieżelaznych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-31.404

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HUTNICTWA
z dnia 20 marca 1953 r.
w sprawie sposobu rejestracji i zbywania odlewów indywidualnych z metali nieżelaznych.

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) oraz § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 2 marca 1953 r. w sprawie przekazania Ministrowi Hutnictwa uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu odlewami formowymi z metali nieżelaznych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 289), § 2 rozporządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 maja 1951 r. w sprawie uznania metali nieżelaznych za reglamentowane oraz zgłoszenia do rejestracji tych metali (Dz. U. Nr 45, poz. 334) i § 11 ust. 9 zarządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 14 sierpnia 1951 r. w sprawie rejestracji i skupu reglamentowanych metali nieżelaznych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-80, poz. 1109 i z 1952 r. Nr A-20, poz. 248) zarządza się, co następuje:
Odlewami indywidualnymi podlegającymi rejestracji w rozumieniu niniejszego zarządzenia są odlewy formowe z metali nieżelaznych wszelkich kształtów.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej zgłaszają posiadane odlewy indywidualne terenowo właściwym rejonowym zbiornicom złomu upoważnionym przez Centralę Handlową Metali Nieżelaznych na mocy § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 4 czerwca 1951 r. w sprawie obrotu i gospodarowania reglamentowanymi metalami nieżelaznymi (Dz. U. Nr 45, poz. 336) na formularzach, których wzór zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 14 sierpnia 1951 r. w sprawie rejestracji i skupu reglamentowanych metali nieżelaznych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-80, poz. 1109 i z 1952 r. Nr A-20, poz. 248).
2.
Zgłoszenie posiadanych odlewów indywidualnych powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia. O ile wejście w posiadanie tych odlewów nastąpiło po dniu wejścia w życie zarządzenia, zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w posiadanie.
3.
Posiadacz, który zgłosi odlew indywidualny do rejestracji rejonowej zbiornicy złomu, odpowiada za należyte jego zabezpieczenie i konserwację do czasu dokonania wysyłki.
4.
Posiadaczowi nie wolno dysponować odlewami indywidualnymi zgłoszonymi rejonowej zbiornicy złomu.
1.
Posiadacze mogą składać wnioski o zezwolenie na obrót, przerób i zużycie odlewów indywidualnych.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, należy składać w Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych w Sosnowcu, ul. Nowotki 2, za pośrednictwem właściwej do rejestracji rejonowej zbiornicy złomu, która potwierdzi na wniosku fakt dokonania rejestracji w terminie określonym w § 2 ust. 2.
3.
Brak decyzji Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku lub wysłania go listem poleconym uprawnia wnioskodawcę do zużytkowania odlewu indywidualnego zgodnie z treścią wniosku.
1.
W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia odlewu indywidualnego bądź od daty odmowy udzielenia zezwolenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 zarządzenia, rejonowa zbiornica złomu powinna nabyć zgłoszony odlew po cenie przewidzianej w obowiązującym cenniku zakupu złomu metali nieżelaznych i ich stopów dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
W przypadku bezskutecznego upływu terminu, wskazanego w ust. 1, posiadacz powinien wystawić fakturę na ilość, którą zbywa na rzecz rejonowej zbiornicy złomu po cenie przewidzianej w obowiązującym cenniku zakupu złomu metali nieżelaznych i ich stopów.
1.
Wystawienie faktury nie uprawnia do wysyłki odlewów indywidualnych; wysyłka powinna być dokonana dopiero po otrzymaniu zlecenia wysyłkowego do właściwej terenowo rejonowej zbiornicy złomu. Zlecenie wysyłkowe należy wystawić w ciągu 6 miesięcy od dnia zgłoszenia do rejestracji.
2.
Koszty przesyłki odlewów indywidualnych ponosi posiadacz.
Odlewy indywidualne zakupione przez rejonowe zbiornice złomu będą wysyłane na podstawie dyspozycji wysyłkowych Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem do magazynu centralnego, wysortowane według przeznaczenia przemysłowego i przedstawione komisji kwalifikacyjnej, powołanej zarządzeniem nr 211 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 23 kwietnia 1951 r. w sprawie powołania komisji kwalifikacyjnej remanentów metali nieżelaznych, w terminie uzgodnionym pomiędzy Centralnym Zarządem Gospodarki Złomem i Zarządem do Spraw Metali Nieżelaznych w Centralnym Urzędzie Gospodarki Materiałowej - celem zakwalifikowania.
W odniesieniu do odlewów indywidualnych tracą moc § 2 i § 3 ust. 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 14 sierpnia 1951 r., wymienionego w § 2 niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.