Sposób przechowywania rzeczy znalezionych.

Monitor Polski

M.P.1955.41.403

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1955 r.

ZARZĄDZENIE NR 97
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1955 r.
w sprawie sposobu przechowywania rzeczy znalezionych.

Na podstawie § 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnianych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. Nr 41, poz. 186) zarządza się, co następuje:
Powołane bez bliższego oznaczenia paragrafy rozporządzenia odnoszą się do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. Nr 41, poz. 186).
1.
Rzeczy znalezione należy przechowywać w zabezpieczonych przed włamaniem osobnych pomieszczeniach lub częściach pomieszczeń. W razie braku takich pomieszczeń można przechowywać rzeczy znalezione w należycie zabezpieczonych szafach (skrzyniach).
2.
Dostęp do pomieszczeń (szaf, skrzyń) mają jedynie osoby, którym organ przechowujący powierzył pełnienie czynności związanych z przechowywaniem rzeczy znalezionych.
Rzeczy znalezione należy przechowywać starannie, chroniąc je przed ubytkiem wartości, uszkodzeniem lub zniszczeniem wskutek szkodliwych wpływów atmosferycznych lub działania szkodników (mole, myszy itp.).
Pomieszczenia, w których przechowuje się rzeczy znalezione, należy zaopatrzyć w niezbędne urządzenia do rozmieszczenia tych rzeczy, jak półki, wieszaki, szafy, stojaki itp.
1.
Każdą z przechowywanych rzeczy należy oznaczyć numerem ewidencji rzeczy znalezionych, prowadzonej zgodnie z zasadami ustalonymi przez Ministra Finansów (§ 9 rozporządzenia).
2.
Rzeczy należy rozmieszczać w pomieszczeniu w miarę możności według kolejności numerów ewidencji.
1.
W razie znalezienia rzeczy znajdujących się w opakowaniu (zamknięciu) należy opakowanie (zamknięcie) otworzyć bez jego uszkodzenia, a jeżeli nie można tego dokonać bez uszkodzenia, należy wezwać do otwarcia odpowiedniego fachowca.
2.
Otwarcia opakowania (zamknięcia) i oględzin przedmiotów znalezionych w opakowaniu (zamknięciu) dokonuje się z udziałem osoby, której organ przechowujący powierzył pełnienie czynności związanych z przechowywaniem rzeczy znalezionych, oraz dwóch jednocześnie obecnych świadków wyznaczonych przez organ przechowujący.
1.
Z otwarcia opakowania (zamknięcia) i oględzin sporządza się protokół, który poza wymienieniem osób biorących udział w tej czynności powinien zawierać opis opakowania (zamknięcia) i znalezionych w nim rzeczy.
2.
Protokół należy opatrzyć numerem ewidencji rzeczy znalezionych (§ 9 rozporządzenia) odpowiadającym danej rzeczy.
3.
Protokół podpisują wszyscy obecni przy otwarciu i oględzinach rzeczy znalezionych w opakowaniu (zamknięciu).
W razie ujawnienia w opakowaniu (zamknięciu) przedmiotów wartościowych albo sum pieniężnych należy postąpić z nimi stosownie do zasad ustalonych przez Ministra Finansów (§ 10 rozporządzenia).
Jeżeli rodzaj znalezionych w opakowaniu (zamknięciu) rzeczy wskazuje na to, że pozostawienie ich nadal w opakowaniu (zamknięciu) nie spowoduje zmniejszenia lub utraty wartości albo zniszczenia rzeczy, należy po dokonaniu oględzin opakowanie komisyjnie zamknąć, czyniąc o tym wzmiankę w protokole.
W razie ustalenia w wyniku oględzin osoby uprawnionej do odbioru należy natychmiast wezwać tę osobę do odbioru rzeczy znalezionych (§ 13 rozporządzenia).
Kierownicy organów przechowujących (§ 1 rozporządzenia), a w prezydiach rad narodowych kierownicy wydziałów finansowych są odpowiedzialni za należyte przechowywanie i postępowanie z rzeczami znalezionymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.