Rozdział 6 - Archiwa geologiczne. - Sposób prowadzenia badań geologicznych i związanych z nimi robót oraz sposób postępowania z dokumentami geologicznymi.

Monitor Polski

M.P.1969.46.363

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1969 r.

Rozdział  6.

Archiwa geologiczne.

§  29.
1.
Urzędy, instytucje państwowe i inne jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są przekazywać po jednym egzemplarzu sporządzonych materiałów geologicznych do Centralnego Archiwum Geologicznego oraz do właściwego wojewódzkiego archiwum geologicznego.
2.
Obowiązkowi przekazania podlegają następujące materiały geologiczne:
1)
karty otworów wiertniczych,
2)
dokumentacje geologiczne, w tym zarówno dokumentacje zawierające ustalenie zasobów złóż kopalin, zasobów wód podziemnych lub przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa, jak również inne dokumentacje, a w szczególności mapy i zdjęcia geologiczne, opracowania regionalnych badań geologicznych oraz opracowania negatywnych wyników poszukiwań.
3.
Karty otworów wiertniczych i dokumentacje geologiczne nie podlegające zatwierdzeniu przekazuje do archiwum jednostka, w której zostały one sporządzone, a dokumentacje geologiczne podlegające zatwierdzeniu - organy, które je zatwierdziły.
4.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określa materiały geologiczne, które należy przekazywać tylko do Centralnego Archiwum Geologicznego.
§  30.
1.
Centralne Archiwum Geologiczne prowadzone jest przez Instytut Geologiczny w Warszawie.
2.
Do zadań Centralnego Archiwum Geologicznego należy gromadzenie i opracowywanie zestawień materiałów geologicznych dotyczących całego kraju, wykonywanie opracowań analitycznych i syntetycznych oraz udostępnianie posiadanych materiałów.
§  31.
1.
Wojewódzkie archiwum geologiczne prowadzone jest przez wojewódzki organ do spraw geologii.
2.
Do zadań wojewódzkiego archiwum geologicznego należy gromadzenie i opracowywanie zestawień materiałów geologicznych dotyczących terenu działania wojewódzkiego organu do spraw geologii oraz wykonywanie opracowań analitycznych i syntetycznych, a także udostępnianie posiadanych materiałów.
§  32.
1.
Jednostki prowadzące działalność geologiczną mogą tworzyć zakładowe archiwa geologiczne.
2.
Do zadań zakładowego archiwum geologicznego należy gromadzenie materiałów geologicznych sporządzanych przez jednostkę, w której znajduje się archiwum, oraz innych materiałów potrzebnych do pracy tej jednostce.
§  33.
1.
Właściwy organ państwowej administracji geologicznej może zwrócić się do banku finansującego przedsiębiorstwo z wnioskiem o ograniczenie lub wstrzymanie finansowania w wypadku, gdy przedsiębiorstwo we właściwym czasie nie wykonuje odpowiednich badań w otworach wiertniczych lub nie dopełnia obowiązku sporządzania i przekazywania do archiwum kart otworów wiertniczych i dokumentacji geologicznych. Bank wstrzymuje na tej podstawie zgodnie z obowiązującymi przepisami finansowanie przedsiębiorstwa.
2.
Bank finansujący przedsiębiorstwo opierając się na ustaleniach swej działalności kontrolnej może ograniczyć lub wstrzymać finansowanie przedsiębiorstwa również z własnej inicjatywy.