Rozdział 2 - Prowadzenie badań i robót. - Sposób prowadzenia badań geologicznych i związanych z nimi robót oraz sposób postępowania z dokumentami geologicznymi.

Monitor Polski

M.P.1969.46.363

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1969 r.

Rozdział  2.

Prowadzenie badań i robót.

§  4.
1.
Badania i roboty należy projektować i prowadzić w sposób zapewniający wszechstronne ich wykorzystanie dla poznania budowy geologicznej kraju, rozszerzenia bazy surowcowej oraz zbadania warunków hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich dla potrzeb gospodarki narodowej.
2.
Badania i roboty powinny być projektowane i prowadzone w sposób ekonomiczny, umożliwiający sporządzenie prawidłowej dokumentacji geologicznej, oraz tak, aby życie i zdrowie ludzkie nie były narażone na niebezpieczeństwo, a interes społeczny na straty.
3.
Roboty należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę powierzchni ziemi i znajdujących się na niej budowli oraz urządzeń, wód, zadrzewień i złóż kopalin, a także gleby przed zanieczyszczeniem materiałami pochodzącymi z otworu wiertniczego.
4.
Przedsiębiorstwo geologiczne (art. 6 prawa geologicznego), zwane dalej przedsiębiorstwem, obowiązane jest usunąć niezwłocznie spowodowane w związku z badaniami i robotami niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzkiego oraz dla interesu społecznego i przedsięwziąć wszelkie środki zabezpieczające na przyszłość.
§  5.
1.
Badania i roboty należy prowadzić zgodnie z projektem badań geologicznych, sporządzonym i zatwierdzonym stosownie do przepisów prawa geologicznego, w sposób umożliwiający zebranie potrzebnych danych geologicznych, dokonanie obserwacji i badań przewidzianych w projekcie lub których potrzeba wynikła w toku wykonywania robót.
2.
Przy prowadzeniu robót określonych w art. 2 ust. 1 prawa geologicznego należy stosować ponadto odpowiednio przepisy prawa górniczego.
§  6.
1.
Rekonstrukcję (remont) wiertniczego otworu ujęcia wód podziemnych wykonuje się na podstawie projektu technicznego, zarejestrowanego w wojewódzkim organie do spraw geologii.
2.
Projekt techniczny rekonstrukcji (remontu) otworu sporządza się przy uwzględnieniu danych zawartych w karcie rejestracyjnej studni. Projekt ten powinien zawierać opis zamierzonych robót oraz określenie wydajności ujęcia, jaką zamierza się uzyskać w wyniku rekonstrukcji (remontu).
3.
Wojewódzki organ do spraw geologii może nakazać zmianę projektu technicznego lub zaniechanie rekonstrukcji (remontu) w wypadkach uzasadnionych względami geologicznymi, technicznymi lub ekonomicznymi.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie mają zastosowania do rekonstrukcji (remontu) wiertniczych otworów dla ujęć wód leczniczych.
5.
Projekt techniczny rekonstrukcji (remontu) wiertniczego otworu ujęcia wód podziemnych na terenie obszaru górniczego należy uzgodnić z właściwym okręgowym urzędem górniczym.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo jest obowiązane wyznaczyć dla każdego wyrobiska lub grupy wyrobisk, a w razie prowadzenia badań geofizycznych - dla grupy (zespołu) geofizycznej - kierownika robót, a ponadto, z wyjątkiem wypadku prowadzenia badań geofizycznych - osoby sprawujące geologiczny nadzór nad robotami.
2.
Kierownictwo robót i osoby sprawujące geologiczny nadzór nad robotami wyznacza się spośród osób posiadających, stosownie do przepisów prawa geologicznego i prawa górniczego, stwierdzone kwalifikacje do prowadzenia robót i sprawowania geologicznego nadzoru nad robotami.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest zgłosić zamiar przystąpienia do prowadzenia robót wojewódzkiemu organowi do spraw geologii, właściwemu ze względu na miejsce wykonywania tych robót.
2.
Jeżeli zadanie geologiczne wymaga wykonania robót na terenie kilku województw, zamiar przystąpienia do prowadzenia robót należy zgłosić wszystkim zainteresowanym wojewódzkim organom do spraw geologii.
3.
W zgłoszeniu podaje się roboty objęte jednym projektem badań geologicznych lub projektem technicznym (§ 6), z tym że jeżeli projekt obejmuje wiercenia badawcze lub wiercenia poszukiwawcze dotyczące złóż ropy naftowej albo gazu ziemnego - należy zgłaszać oddzielnie zamiar przystąpienia do wiercenia każdego otworu.
4.
W zgłoszeniu należy podać w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę inwestora oraz przedsiębiorstwa, które zamierza wykonać roboty,
2)
datę i numer decyzji zatwierdzającej projekt badań geologicznych lub rejestracji projektu technicznego,
3)
rodzaj, ilość i miejsce wyrobisk objętych projektem,
4)
imiona i nazwiska osób wyznaczonych do sprawowania nadzoru geologicznego nad robotami, imię i nazwisko inspektora nadzoru inwestorskiego, a w odniesieniu do robót nie podlegających nadzorowi urzędów górniczych - także imię i nazwisko kierownika robót,
5)
przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia robót,
6)
nazwę i siedzibę banku finansującego inwestora.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwo może przystąpić do wykonywania robót, jeżeli w terminie 7 dni po dokonaniu zgłoszenia wojewódzki organ do spraw geologii nie sprzeciwi się ich rozpoczęciu.
2.
Wojewódzki organ do spraw geologii może sprzeciwić się rozpoczęciu robót, jeżeli:
1)
roboty nie są objęte zatwierdzonym projektem badań geologicznych lub zarejestrowanym projektem technicznym,
2)
przedsiębiorstwo nie jest powołane do wykonywania projektowanych robót, a w szczególności jeżeli te roboty nie są objęte zakresem działania przedsiębiorstwa,
3)
wyznaczone osoby nadzoru geologicznego, a także kierownik robót, gdy roboty te nie podlegają nadzorowi urzędów górniczych, nie posiadają uprawnień wymaganych prawem geologicznym.
3.
Wojewódzki organ do spraw geologii zawiadamia o dokonanym sprzeciwie inwestora i bank finansujący inwestora. Bank wstrzymuje na tej podstawie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, finansowanie robót.
4.
W razie stwierdzenia przez bank finansujący przedsiębiorstwo, że przedsiębiorstwo prowadzi prace geologiczne, do których nie jest powołane, lub prowadzi je niezgodnie z zakresem działania, bank stosuje wobec przedsiębiorstwa odpowiednie sankcje bankowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  10.
Przedsiębiorstwo jest obowiązane zawiadomić Centralny Urząd Geologii o rozpoczęciu każdego wiercenia badawczego i poszukiwawczego związanego z poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
§  11.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest przeprowadzić rozeznanie, czy w miejscu, w którym wyznaczono oś otworu wiertniczego lub w którym mają być prowadzone roboty strzałowe, nie występują urządzenia podziemne.
§  12.
1.
Nawiercone w otworze wiertniczym horyzonty wód podziemnych oraz kurzawek powinny być zamknięte w taki sposób, aby woda ta nie mogła przedostawać się do warstw niższych i wyższych.
2.
Dalsze głębienie otworu wolno prowadzić dopiero po sprawdzeniu przez kierownika robót i osobę sprawującą geologiczny nadzór nad robotami skuteczności zamknięcia wody.
§  13.
W razie natrafienia przy wykonywaniu robót na ślady dóbr kultury, kierownik robót obowiązany jest, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezzwłocznie zawiadomić o tym prezydium miejscowej rady narodowej oraz właściwego konserwatora zabytków i wstrzymać roboty do czasu uzgodnienia z nim dalszego sposobu prowadzenia robót.
§  14.
1.
Jeżeli wyniki otrzymane w czasie prowadzenia robót pozwalają wykonać zadanie geologiczne mniejszym nakładem prac, niż to przewidziano w projekcie badań geologicznych (§ 5), przedsiębiorstwo jest obowiązane zaniechać w porozumieniu z inwestorem wykonania zbędnych robót i badań.
2.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie w wypadku, gdy wyniki otrzymane w czasie prowadzenia robót wykluczają możliwość wykonania zadania geologicznego. Zaniechanie dalszego prowadzenia robót następuje w porozumieniu z inwestorem, przy czym należy o tym zawiadomić organ, który zatwierdził projekt badań geologicznych.
§  15.
1.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest niezwłocznie zawiadomić Centralny Urząd Geologii o stwierdzeniu w toku prowadzonych robót występowania kopaliny lub wody nadającej się do celów leczniczych.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określa, których kopalin lub wód i jakich wypadków dotyczy obowiązek zawiadomienia, określony w ust. 1.
§  16.
1.
Osoba sprawująca geologiczny nadzór nad robotami obowiązana jest zawiadomić właściwy wojewódzki organ do spraw geologii o:
1)
wybudowaniu ujęcia wód podziemnych służącego do zaopatrzenia w wodę prowadzonych robót,
2)
nawierceniu poziomu wodonośnego w otworze, który zgodnie z projektem badań geologicznych przeznaczony jest po zakończeniu robót do likwidacji, a który ze względu na jego konstrukcję i na wydajność nawierconego poziomu wodonośnego mógłby być wykorzystany jako otwór do ujęcia wody podziemnej.
2.
Zawiadomienie powinno nastąpić w wypadku określonym w ust. 1 pkt 1 bezpośrednio po wykonaniu budowy ujęcia, a w wypadku określonym w ust. 1 pkt 2 - bezpośrednio po nawierceniu poziomu wodonośnego. W zawiadomieniu należy podać przypuszczalny termin zakończenia robót i przystąpienia do likwidacji otworu.
§  17.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest niezwłocznie zawiadomić o zakończeniu robót wojewódzki organ do spraw geologii, a w razie wiercenia określonego w § 10 - również Centralny Urząd Geologii.
§  18.
1.
Roboty związane z badaniami geologicznymi podlegające nadzorowi i kontroli urzędów górniczych należy prowadzić w sposób ustalony przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego na podstawie art. 83 prawa górniczego.
2.
Pomiary geofizyczne, badania geologiczne w wyrobiskach oraz roboty związane z badaniami geologicznymi inne niż wymienione w ust. 1 należy prowadzić w sposób ustalony przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
3.
Pomiary geodezyjne związane z badaniami geologicznymi należy prowadzić w sposób ustalony przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii w uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.