Sporządzanie sprawozdań i księgowanie przekroczeń budżetowych w jednostkach administracyjnych, prowadzących księgowość według planu kont.

Monitor Polski

M.P.1951.A-6.85

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1951 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 grudnia 1950 r.
w sprawie sporządzania sprawozdań i księgowania przekroczeń budżetowych w jednostkach administracyjnych, prowadzących księgowość według planu kont.

W związku z licznymi zapytaniami w sprawie sporządzania "miesięcznych rachunków działalności", jak również wykazywania w sprawozdaniach finansowych przekroczeń budżetu w jednostkach administracyjnych, prowadzących księgowość według planu kont, stanowiącego załącznik do instrukcji Nr 12/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 października 1949 r. (Biuletyn Finansowy P.K.P.G. Nr 7) ustala się, co następuje:

Miesięczny rachunek działalności.

1.
"Rachunek działalności" winien być sporządzany co miesiąc w drodze statystycznej, to znaczy bez formalnego zamykania ksiąg, i obejmować okres od dnia 1 stycznia roku sprawozdawczego do końca ostatniego dnia miesiąca, za który został sporządzony.
2.
Pozycje wprowadzone na wymieniony w pkt 1 "rachunek działalności" winny być zgodne z odpowiednimi zapisami na kontach księgowości głównej z wyjątkiem przypadków, o których mowa w pkt 3.
3.
W przypadku niemożności zbilansowania "rachunku działalności" przy zachowaniu przepisów pkt 2, co może mieć miejsce, gdy:
a)
zarachowano w koszty działalności administracyjnej (podgr. 740) lub w straty (kl. 2) nakłady, które w danym okresie sprawozdawczym nie spowodowały wydatków ze środków funduszu budżetowego (np. zużycie materiałów zakupionych i sfinansowanych w okresie poprzednim),
b)
ze środków funduszu budżetowego pokryto wydatki nie stanowiące nakładów okresu bieżącego (np. zakup materiałów na zapas),
c)
stwierdzono superaty magazynowe,
d)
zaciągnięto zobowiązania mające swój odpowiednik w kosztach działalności administracyjnej (podgr. 740),

należy zamknąć "rachunek działalności" pozycją statystyczną "rozliczenia z budżetem".

Pozycja "rozliczenia z budżetem", jakkolwiek nie ma odpowiednika na kontach księgowości głównej, winna być również wprowadzona do sporządzanego w drodze statystycznej (bez formalnego zamknięcia ksiąg) bilansu miesięcznego.

Roczny rachunek działalności.

4.
"Roczny rachunek działalności" sporządzać należy w oparciu o formalne zamknięcie ksiąg. Rachunek ten obejmować winien okres od 1 stycznia do 31 grudnia roku sprawozdawczego.
5.
Do sporządzania "rocznego rachunku działalności" mają zastosowanie przepisy, podane w pkt 2.
6.
W przypadku niemożności zbilansowania "rocznego rachunku działalności" przy zachowaniu przepisów pkt 2, z przyczyn wymienionych w pkt 3 lit a), b), c) i d), należy powstające z tego tytułu saldo debetowe przenieść na konto 082 "zmniejszenia funduszu własnego", saldo zaś kredytowe na konto 081 "zwiększenia funduszu własnego" w korespondencji z kontem 091 "rachunek działalności".
7.
Wzór "rachunku działalności", stanowiący załącznik nr 2 do planu kont, zatwierdzonego instrukcją Nr 12/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 października 1949 r., należy uzupełnić w tym przypadku po stronie Dt pozycją 5 "081 zwiększenia funduszu własnego", po stronie Ct pozycją 4 "082 zmniejszenia funduszu własnego".
8.
Do "rocznego rachunku działalności" sporządzić należy załącznik, wyjaśniający przyczynę powstania salda, o którym mowa w pkt 6, jak również wykazujący przekroczenia budżetu.

Przepisy końcowe.

9.
Wyjaśnienia, zawarte w niniejszym okólniku, dotyczą okresu od 1 stycznia 1950 r. Jednocześnie odwołuje się wszelkie wyjaśnienia sprzeczne z niniejszymi.