Sporządzanie i przeliczanie kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-85.1011

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

ZARZĄDZENIE NR 121
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 września 1953 r.
w sprawie sporządzania i przeliczana kosztorysów robót budowlano-montażowych oraz montażu maszyn i urządzeń przemysłowych.

W związku z uchwałą nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie opracowywania i zatwierdzania cenników oraz katalogów norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe zarządza się, co następuje:
1.
Biura projektowe powinny sporządzać kosztorysy na roboty budowlano-montażowe oraz montaż maszyn i urządzeń przemysłowych na lata 1953 i 1954 w cenach podanych w obowiązujących i ogłoszonych w urzędowym spisie cennikach oraz katalogach norm kosztorysowych, zwanych dalej cennikami.
2.
Cenniki zatwierdzone w trybie przewidzianym w § 5 uchwały nr 380 Prezydium Rządu z dnia 23 maja 1953 r. sporządzone zostały w zasadzie na podstawie cen materiałów i robocizny z 1950 r. Niektóre cenniki oparte są wyjątkowo na cenach lat następnych.
1.
Przeliczenia kosztorysów sporządzonych na podstawie tych cenników z poziomu cen cennika na poziom cen bieżących, to jest na ceny 1953 r. (netto), powinien dokonać inwestor w porozumieniu z przedsiębiorstwami wykonawczymi przez zastosowanie współczynników przeliczeniowych (mnożników), podanych w poszczególnych cennikach.
2.
Wymienione współczynniki przeliczeniowe (mnożniki) na ceny 1953 r. (netto) uwzględniają zmiany cen materiałów, robocizny, transportu i obowiązujące obniżki cen kosztorysowych z tytułu zadań oszczędnościowych w latach 1950-1953.
3.
Przeliczeniu podlegają te grupy pozycji kosztorysowych, które dotyczą robót przewidzianych do wykonania w danym roku.
Współczynników przeliczeniowych (mnożników) nie stosuje się do faktur wystawianych z tytułu zatrudnienia robotników zamiejscowych.
Przy sporządzaniu kosztorysów na podstawie obowiązujących cenników nie należy uwzględniać żadnych zmian spowodowanych przez wprowadzenie nowych norm pracy i stawek jednostkowych, obowiązujących w budownictwie od 15 czerwca 1953 r. ze względu na przyjętą zasadę niezmienności funduszu płac przy zastosowaniu nowych norm pracy i stawek jednostkowych.
1.
W celu umożliwienia dokonania przeliczeń na ceny 1953 r. (netto) biura projektowe obowiązane są zamieszczać na kosztorysach klauzulę określającą podstawy kalkulacyjne cen kosztorysowych oraz zgrupować poszczególne części kosztorysu w grupy odpowiadające rodzajom robót podanym w tabeli współczynników przeliczeniowych (mnożników) załączonej do poszczególnych cenników.
2.
Biura projektowe są również obowiązane do obliczenia dla każdej części kosztorysu, sporządzonego na podstawie cen z 1950 r., współczynnika "K", określającego stosunek poziomu cen kosztorysowych z dowolnego miesiąca 1950 r. do poziomu cen z marca 1950 r., zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 marca 1951 r. w sprawie realizacji uchwały nr 109 Prezydium Rządu z dnia 21 lutego 1951 r. o oszczędności w budownictwie (Monitor Polski Nr A-26, poz. 326).
3.
Przy sporządzaniu analizy szczegółowej dla pozycji nie objętych obowiązującymi cennikami wyceny jednostkowe dla tych pozycji powinny być oparte na cenach materiałów i robocizny tego roku, którego ceny stanowiły podstawę do opracowania obowiązującego cennika
Kosztorysy sporządzone według norm i cenników obowiązujących przed wprowadzeniem w życie cenników wymienionych w urzędowym spisie zachowują swą ważność. W celu zastosowania ich do rozliczeń za roboty wykonywane w 1953 r. należy powyższe kosztorysy przeliczyć na ceny 1953 r. (netto) przez zastosowanie właściwych współczynników przeliczeniowych (mnożników).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.