Rozdział 4 - Członkowie. - Spółdzielnie mieszkaniowe i zadania spółdzielczości w zakresie budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1954.A-59.792

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1954 r.

IV.

Członkowie.

§  15.
Liczba członków spółdzielni nie może przewyższać liczby domów jednorodzinnych lub samodzielnych lokali mieszkalnych, przewidzianych w programie budowy.
§  16.
1.
Członkowie spółdzielni budowlano-mieszkaniowych, którzy wnieśli wkład mieszkaniowo-budowlany w wysokości określonej przez spółdzielnię, otrzymują mieszkanie do stałego użytkowania. Odstąpienie prawa do mieszkania regulują postanowienia statutu.
2.
Członkowie spółdzielczego zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych, którzy wnieśli wkład mieszkaniowo-budowlany w wysokości określonej przez spółdzielnię, otrzymują dom mieszkalny na własność osobistą po zakończeniu pełnego programu budowy.
3.
Zasady przydziału lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych określi ramowy regulamin wydany przez Centralny Związek Spółdzielczy.
§  17.
Wysokość wkładu mieszkaniowo-budowlanego przypadającego na członka z tytułu kosztów budowy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i części urządzeń ogólnych ustala się według pełnych nakładów inwestycyjnych na budowę łącznie z kosztami służby inwestycyjnej i nadzoru technicznego. Koszty służby inwestycyjnej i nadzoru technicznego nie mogą przekraczać 1½% kosztów budowy.
§  18.
Członek występujący lub wykluczony ze spółdzielni powinien zwolnić przydzielone mu mieszkania (dom) w terminie określonym w statucie. W przypadku niezwolnienia mieszkania (domu) przez członka występującego lub wykluczonego podlega on usunięciu ze wszystkimi osobami z nim zamieszkującymi w trybie postępowania sądowego bez obowiązku dostarczenia przez spółdzielnię mieszkania zastępczego.