§ 1. - Służba bezpieczeństwa i higieny pracy.

Monitor Polski

M.P.1992.7.48

Akt utracił moc
Wersja od: 4 marca 1992 r.
§  1.
1.
Służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej "służbą bhp", stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe.
2.
Liczbę pracowników służby bhp ustala, z zastrzeżeniem ust. 3, kierownik zakładu pracy, zwany dalej "kierownikiem", biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz występujące w zakładzie warunki pracy, a także związane z nimi zagrożenia zawodowe i uciążliwości pracy.
3.
W zakładach pracy zatrudniających od 600 do 5000 pracowników należy zatrudniać w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 zatrudnionych, a w zakładach pracy o większej liczbie zatrudnionych - co najmniej 1 pracownika na każdych 800 zatrudnionych pracowników.
4.
Pracownik, któremu zakład pracy może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp zgodnie z art. 2071 § 2 Kodeksu pracy, powinien spełniać wymagania określone w § 2 ust. 2 niniejszej uchwały.
5.
W przypadku, o którym mowa w art. 2071 § 3 Kodeksu pracy, zakład pracy może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp osobie, która spełnia wymagania kwalifikacyjne dla specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, określone w § 2 ust. 2 pkt 3, lub która była zatrudniona na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres nie krótszy niż 3 lata. Powierzenie wykonywania zadań służby bhp powinno nastąpić w formie umowy zlecenia.
6.
Służba bhp podlega bezpośrednio kierownikowi. Przepis ten stosuje się także do pracownika, o którym mowa w ust. 4.