§ 2. - Skup od ludności artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego pochodzenia zagranicznego.

Monitor Polski

M.P.1974.2.13

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1974 r.
§  2.
1.
Skup od ludności artykułów na cele, o których mowa w § 1 ust. 1, prowadzą następujące jednostki gospodarki uspołecznionej:
1)
przedsiębiorstwa państwowe,
2)
spółdzielnie pracy i handlowe spółdzielnie inwalidów,
3)
spółdzielnie rzemieślnicze i spółdzielnie rzemieślnicze osób prawnych,
4)
organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia Ministra Finansów.
2.
Zezwolenia na skup artykułów udzielają:
1)
przedsiębiorstwu podlegającemu bezpośrednio ministrowi - właściwy minister, przedsiębiorstwu państwowemu zgrupowanemu w zjednoczeniu - dyrektor zjednoczenia, zawiadamiając właściwy dla siedziby punktu skupu tych artykułów terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego,
2)
innemu przedsiębiorstwu państwowemu - wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa) właściwy dla siedziby punktu skupu tych artykułów,
3)
jednostce gospodarki uspołecznionej innej niż wymienione w pkt 1 i 2 - na wniosek jednostki nadrzędnej wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa) właściwy dla siedziby punktu skupu tych artykułów.
3.
Zezwolenie na prowadzenie skupu od ludności artykułów wydaje się na czas nieokreślony, z tym że może być ono cofnięte w każdym czasie.
4.
Decyzja o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie skupu od ludności artykułów przez handlową spółdzielnię inwalidów, spółdzielnię rzemieślniczą i spółdzielnię rzemieślniczą osób prawnych powinna określać termin zakończenia działalności w zakresie skupu artykułów. Termin ten nie może być krótszy niż trzy miesiące.
5.
Zezwolenie powinno określać artykuły lub ich grupy, które mają być przedmiotem skupu od ludności. Zezwolenie nie może obejmować artykułów, których obrót został uregulowany odrębnymi przepisami i powierzony na prawach wyłączności określonym jednostkom.