Skrócony czas pracy w niektórych zakładach pracy wchodzących w skład resortu hutnictwa.

Monitor Polski

M.P.1956.6.47

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1956 r.

UCHWAŁA NR 18
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1956 r.
w sprawie skróconego czasu pracy w niektórych zakładach pracy wchodzących w skład resortu hutnictwa.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów na wniosek Ministra Hutnictwa i po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1.
Przedłuża się stosowanie skróconego czasu pracy w Hucie Ołowiu Zakładów Cynkowych "Szopienice" - w oddziałach i na stanowiskach roboczych wymienionych w osobnym wykazie.
2.
Wprowadza się skrócony czas pracy w zakładach pracy i na stanowiskach roboczych wymienionych w osobnym wykazie.
1.
Czas pracy pracowników zatrudnionych w zakładach i na stanowiskach określonych w § 1 ogranicza się do 6 godzin na dobę i 36 godzin tygodniowo.
2.
Przy zastosowaniu ruchu ciągłego kierownictwo zakładu może, po każdorazowym uzyskaniu zezwolenia właściwego technicznego inspektora pracy, przedłużyć czas pracy ponad 36 godzin do 42 godzin tygodniowo, z tym że praca ponad 36 godzin tygodniowo opłacana będzie według zasad przewidzianych dla wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
3.
Przepis ust. 2 może mieć zastosowanie tylko w razie obsadzenia przez kierownictwo zakładu stanowisk roboczych określonych w § 1 pracownikami w ilości zabezpieczającej utrzymanie ciągłości ruchu w nowym systemie pracy.
4.
Pracownicy zatrudnieni w niedzielę muszą otrzymać w zamian wolny dzień w tygodniu, z tym że co 3 tygodnie dzień odpoczynku powinien przypadać w niedzielę.
Minister Hutnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i zarządem głównym właściwego związku zawodowego przywrócić normalny czas pracy w zakładach pracy i na stanowiskach roboczych określonych w § 1 po zastosowaniu takich urządzeń ochronnych lub po wprowadzeniu takich zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną szczególną szkodliwość dla zdrowia warunków pracy.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Hutnictwa, Ministrowi Finansów oraz Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Uchwała wchodzi w życie: co do Huty Ołowiu Zakładów Cynkowych "Szopienice" z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r., co do pozostałych zakładów - z dniem ogłoszenia.