Skrócenie czasu pracy w zakładach przemysłu graficznego.

Monitor Polski

M.P.1958.38.219

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1958 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 maja 1958 r.
w sprawie skróconego czasu pracy w zakładach przemysłu graficznego.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Sztuki, działającego w porozumieniu z innymi zainteresowanymi ministrami sprawującymi zwierzchni nadzór nad zakładami pracy przemysłu graficznego oraz z Ministrem Zdrowia, po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
Przepisy ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174) stosuje się według zasad niniejszej uchwały do osób zatrudnionych w zakładach pracy przemysłu graficznego na stanowiskach roboczych wymienionych w załączniku do uchwały.
Ogranicza się czas pracy osób wymienionych w § 1 do 7 godzin pracy na dobę (5 godzin w sobotę) i do 40 godzin tygodniowo.
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) sprawującymi zwierzchni nadzór nad zakładami pracy przemysłu graficznego oraz z Ministrem Zdrowia po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych przywróci normalny czas pracy osobom zatrudnionym w zakładach pracy przemysłu graficznego na stanowiskach roboczych określonych w § 1 po zastosowaniu takich urządzeń ochronnych lub po wprowadzeniu takich zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną szczególną szkodliwość dla zdrowia lub szczególną uciążliwość warunków pracy.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki oraz innym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) sprawującym zwierzchni nadzór nad zakładami pracy przemysłu graficznego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ WYDZIAŁÓW PRODUKCYJNYCH, W KTÓRYCH ZATRUDNIENI PRACOWNICY KORZYSTAJĄ ZE SKRÓCONEGO CZASU PRACY

1.
Zecernia ręczna - gazetowa
2.
Zecernia maszynowa
3.
Odlewnia czcionek
4.
Stereotypia
5.
Maszyny rotacyjne
6.
Fotochemigrafia
7.
Przygotowalnia offsetowa
8.
Przygotowalnia rotograwiurowa
9.
Kartografia
10.
Galwanoplastyka, galwanostegia
11.
Pracownicy zatrudnieni przy ciągłym brązowaniu i lakierowaniu druków;

od dnia 1 lipca 1958 r.

1.
Zecernia ręczna - akcydensowa i dziełowa
2.
Maszyny rotograwiurowe - arkuszowe

3. " anilinowe

4.
Wydział produkcji farb rotograwiurowych.