Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Składniki funduszu płac, wynagrodzeń z funduszu zakładowego i z czystej nadwyżki spółdzielni oraz składniki wynagrodzeń nie objętych funduszem płac w jednostkach na rozrachunku gospodarczym.

Monitor Polski

M.P.1962.29.124

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Wynagrodzenia za pracę obejmują wszelkie wypłaty brutto należne osobom fizycznym za wykonanie określonej pracy lub należne z tytułu stosunku pracy w przedsiębiorstwach państwowych oraz spółdzielczych i wypłacane przez zakład pracy.
§  2.
Zakłady pracy obowiązane są prowadzić ewidencję wynagrodzeń brutto (§ 1) według następującej klasyfikacji:
1)
fundusz płac:
a)
osobowy fundusz płac,
b)
bezosobowy fundusz płac,
c)
prowizje;
2)
wynagrodzenia z funduszu zakładowego i z czystej nadwyżki spółdzielni;
3)
inne wynagrodzenia nie objęte funduszem płac.
§  3.
Jeśli zatrudniony wykonuje powierzoną mu pracę przy użyciu swego sprzętu lub narzędzi, wówczas do wydatków osobowych wlicza się tylko tę część wykazanej do wypłaty należności, która przysługuje mu z tytułu należności za osobistą pracę, natomiast kwot należnych za zużycie sprzętu, narzędzi i materiału nie wlicza się do wydatków osobowych. Dla określenia wysokości tej ostatniej należności należy kierować się rzeczywistymi w danych warunkach kosztami zużycia sprzętu lub narzędzi, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Ta część należności, która przypada do zaewidencjonowania zgodnie z § 2, powinna być wyodrębniona na rachunku wykonawcy.