Skład komisji do stwierdzania wagi ładunku przyjmowanego do przewozu taborem konnym oraz do ustalania ilości usług opłacanych w zależności od czasu wynajmu taboru konnego i tryb postępowania tych komisji.

Monitor Polski

M.P.1955.82.980

Akt utracił moc
Wersja od: 19 września 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 12 sierpnia 1955 r.
w sprawie składu komisji do stwierdzania wagi ładunku przyjmowanego do przewozu taborem konnym oraz do ustalania ilości usług opłacanych w zależności od czasu wynajmu taboru konnego i trybu postępowania tych komisji.

Na podstawie § 17 i w związku z § 1 ust. 3 i 4 uchwały nr 598 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1954 r. w sprawie taryfy towarowej przewozów konnych (Monitor Polski Nr 89, poz. 992) zarządza się, co następuje:
Do składu komisji, o których mowa w § 1 ust. 3 i 4 uchwały nr 598 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1954 r. w sprawie taryfy towarowej przewozów konnych (Monitor Polski Nr 89, poz. 992), powoływanych - w przypadkach braku norm - do:
1)
stwierdzania wagi ładunku przyjmowanego do przewozu taborem konnym według innych jednostek miary niż jednostki wagowe, np. według sztuk, metrów sześciennych itp. (§ 1 ust. 3 uchwały nr 598 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1954 r.),
2)
ustalania ilości usług opłacanych w zależności od czasu wynajmu taboru konnego (§ 1 ust. 4 uchwały nr 598)

należy wzywać przedstawiciela każdej ze stron oraz zapraszać przedstawiciela czynnika społecznego (komitetu blokowego itp.) i innych nie zainteresowanych w przewozie pracowników najemcy, np. pracowników działu głównego księgowego itp.

1.
Stwierdzenie wagi ładunku w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 1, następuje na podstawie przeważenia w obecności komisji wymienionej w § 1 co najmniej 10-15 jednostek przyjmowanego ładunku i wypośrodkowania na podstawie takiego przeważenia przeciętnej wagi jednostki ładunku.
2.
Ustalenie ilości usług w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 2, następuje na podstawie dokonania pomiaru czasu potrzebnego do wykonania poszczególnych czynności związanych z daną usługą oraz wyliczenia ilości usług przypadających do wykonania w opłaconym czasie.
1.
Z działalności swojej komisja (§ 1) sporządza protokół w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
2.
W protokole należy podać:
1)
miejsce i datę sporządzenia protokołu,
2)
imię, nazwisko, zawód i adres członków komisji,
3)
ogólną ilość towaru (ładunku) bądź rodzaj usług objętych przeliczeniem,
4)
ilość dokonanych operacji przeliczeniowych i ich wyniki,
5)
ustalenie średnich przeliczeniowych oraz obliczenie komisyjnie stwierdzonej wagi ładunku (§ 1 ust. 3 uchwały nr 598) bądź ilości godzin (§ 1 ust. 4 uchwały nr 598) przyjętych za podstawę do obliczenia opłaty za przewóz.
3.
Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji na obu egzemplarzach.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.