Skierowanie na praktykę studentów wyższych szkół rolniczych po ukończeniu przez nich wojskowego szkolenia studentów i otrzymaniu tytułu podchorążego rezerwy.

Monitor Polski

M.P.1967.5.28

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, OBRONY NARODOWEJ ORAZ ROLNICTWA
z dnia 30 grudnia 1966 r.
w sprawie skierowania na praktykę studentów wyższych szkół rolniczych po ukończeniu przez nich wojskowego szkolenia studentów i otrzymaniu tytułu podchorążego rezerwy.

Na podstawie art. 64 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1965 r. Nr 16, poz. 114) oraz § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1960 r. w sprawie praktyk studentów szkół wyższych (Dz. U. z 1961 r. Nr 1, poz. 1), w celu praktycznego zapoznania studentów wyższych szkół rolniczych z organizacją i wykonawstwem prac produkcyjnych w państwowych gospodarstwach rolnych, zarządza się, co następuje:
Studentów wyższych szkół rolniczych kierunków rolnych po odbyciu końcowego przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych i uzyskaniu tytułu podchorążego rezerwy kieruje się na obowiązkową trzymiesięczną praktykę uczelnianą w państwowych gospodarstwach rolnych odbywaną w grupach wojskowych przechodzących praktyczne szkolenie w ramach prac w państwowych gospodarstwach rolnych.
1.
Skierowania imienne na praktykę określoną w § 1, według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, wystawiają szkoły wyższe, w których studenci odbywają studia, na podstawie rozdzielników sporządzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa.
2.
Skierowania doręcza się zainteresowanym w czasie odbywania przez nich przeszkolenia wojskowego studentów w jednostkach wojskowych.
3.
Odbycie praktyki zgodnie z otrzymanym skierowaniem jest warunkiem otrzymania dyplomu ukończenia studiów w wyższej szkole rolniczej.
Studenci-podchorążowie rezerwy skierowani do odbycia praktyki otrzymują na okres praktyki umundurowanie i ekwipunek żołnierski z jednostki wojskowej prowadzącej szkolenie praktyczne w ramach prac w państwowym gospodarstwie rolnym.
Państwowe gospodarstwa rolne zapewnią podchorążym rezerwy, odbywającym praktyki zgodnie z § 1, odpowiednie warunki bytowe na zasadach ustalonych dla żołnierzy kierowanych na szkolenie praktyczne w ramach prac na rzecz resortu rolnictwa.
1.
Studentom-podchorążym rezerwy, którzy odbyli praktykę zgodnie z § 1, zalicza się ten okres na poczet ćwiczeń zwyczajnych rezerwy oraz stażu podyplomowego.
2.
Po zakończeniu praktyk podchorążowie rezerwy zgłaszają się do dowódcy jednostki prowadzącej prace rolne, który po zdaniu umundurowania i ekwipunku żołnierskiego dokonuje w wojskowych dokumentach osobistych podchorążych rezerwy wpisu o odbyciu pierwszych ćwiczeń zwyczajnych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.