Rozdział 4 - Środki i bodźce do zapewnienia realizacji zadań w zakresie rozwoju pracy nakładczej. - Rozwój w latach 1971-1975 pracy nakładczej, wykonywanej na zlecenie jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1970.30.248

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 1970 r.

4.

Środki i bodźce do zapewnienia realizacji zadań w zakresie rozwoju pracy nakładczej.

§  9.
1.
Ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielni, organizujący pracę nakładczą (§ 6 ust. 1 i 3), uwzględnią program jej rozwoju w planach zaopatrzenia materiałowo-technicznego jednostek organizacyjnych im podporządkowanych.
2.
Ministrowie sprawujący nadzór nad działalnością gospodarczą organizacji społecznych zapewnią - w ramach środków planowych przydzielanych im w narodowym planie gospodarczym - niezbędne środki do wykonania zadań określonych w załącznikach nr 1 i 2 do uchwały.
§  10.
1.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i prezydiami wojewódzkich rad narodowych opracuje program potrzeb w zakresie nie wytwarzanych w kraju maszyn, urządzeń i prostych narzędzi kontrolnych niezbędnych do usprawnienia pracy nakładczej.
2.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości ustali program uruchomienia produkcji maszyn i urządzeń, o których mowa w ust. 1, w państwowym przemyśle terenowym i spółdzielczości pracy oraz uzgodni z Ministrem Przemysłu Maszynowego program uruchomienia produkcji tych maszyn i urządzeń, których wykonania nie można zorganizować w ramach jednostek organizacyjnych koordynowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości.
§  11.
Prezydia rad narodowych udzielą pomocy w zakresie przydziału lokali oraz środków transportu:
1)
przedsiębiorstwom państwowym i spółdzielczym organizującym pracę nakładczą,
2)
przedsiębiorstwom organizacji społecznych organizujących pracę nakładczą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zezwoleń Ministra Finansów.
§  12.
Nakłady inwestycyjne związane z realizacją zadań w zakresie programu rozwoju pracy nakładczej powinny być zapewnione przez ministerstwa, prezydia rad narodowych i centralne związki spółdzielni w planie na lata 1971-1975 oraz w drodze wykorzystania funduszu przeznaczonego na aktywizację małych miast.
§  13.
Maszyny i urządzenia niezbędne do wyposażenia stanowisk pracy osób wykonujących pracę nakładczą, a nie posiadających własnych maszyn i urządzeń technicznych, mogą być:
1)
oddawane w bezpłatne używanie przez nakładcę na podstawie umowy użyczenia,
2)
sprzedawane tym osobom na raty przez nakładcę.
§  14.
1.
Ustala się następujące zasady przygotowania osób kierowanych do pracy nakładczej:
1)
przygotowanie zawodowe osób skierowanych do pracy nakładczej należy do jednostek gospodarki uspołecznionej organizujących tę pracę,
2)
jednostki wymienione w pkt 1 powinny zapewnić środki finansowe na przygotowanie zawodowe osób nie posiadających odpowiednich kwalifikacji. Wydatki związane z przygotowaniem zawodowym tych osób obciążają fundusz szkoleniowy, a jeśli jednostka nie dysponuje takim funduszem, wydatki na szkolenie mogą być pokrywane z funduszu płac przeznaczonego na pracę nakładczą,
3)
w razie istotnych potrzeb, a w szczególności w ośrodkach o znacznej nadwyżce siły roboczej, prezydia wojewódzkich rad narodowych pokryją koszty przysposobienia zawodowego osób skierowanych do pracy nakładczej ze środków interwencyjnych.
2.
Minister Finansów i prezydia wojewódzkich rad narodowych zapewnią w rocznym budżecie środki niezbędne na pokrycie kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
§  15.
Minister Finansów określi na wniosek Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości zakres ulg w podatku obrotowym i dochodowym oraz we wpłatach z zysku dla przedsiębiorstw państwowych i spółdzielni przystępujących do organizowania pracy nakładczej oraz dla tych jednostek, w których udział pracy nakładczej jest szczególnie wysoki.
§  16.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do określenia w instrukcjach w sprawie opracowania narodowych planów gospodarczych zakresu wskaźników niezbędnych do ustalenia w planach rocznych zadań i środków dla produkcji wykonywanej systemem nakładczym.
§  17.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w rocznych planach gospodarczych:
1)
określi zadania w zakresie zatrudnienia w pracy nakładczej,
2)
zapewni zatrudnienie i fundusz płac pracowników bezpośrednio obsługujących pracę nakładczą dla jednostek gospodarczych organizujących tę pracę.
§  18.
1.
Przy ponadplanowym organizowaniu i rozszerzaniu działów pracy nakładczej w ciągu roku, w razie gdy to się okaże konieczne, może być zwiększone zatrudnienie pracowników obsługi w jednostkach gospodarczych organizujących tę pracę w proporcji 5 pracowników obsługi na 100 nowo zatrudnionych w pracy nakładczej oraz odpowiednio może być zwiększony fundusz płac.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości i zainteresowanych ministrów do wydawania w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac wytycznych branżowych, określających normy i warunki planowania oraz korygowania zatrudnienia i funduszu płac pracowników obsługujących pracę nakładczą w poszczególnych gałęziach przemysłu (ust. 1 i § 17 pkt 2).