Rozporządzanie przedmiotami o charakterze środków trwałych, nabytymi lub wytworzonymi ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

Monitor Polski

M.P.1969.52.406

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1969 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1969 r.
w sprawie rozporządzania przedmiotami o charakterze środków trwałych, nabytymi lub wytworzonymi ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

Na podstawie § 28 ust. 2 uchwały nr 262 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie rozporządzania przez jednostki gospodarki uspołecznionej niektórymi ruchomymi składnikami majątkowymi (Monitor Polski Nr 35, poz. 245), zwanej dalej "uchwałą", zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa zasady rozporządzania przedmiotami nabytymi lub wytworzonymi ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki, które po zakończeniu tych prac zostały zakwalifikowane do dalszego wykorzystania jako środki trwałe. Przedmioty te zwane będą dalej "przedmiotami o charakterze środków trwałych".
1.
Bezzwłocznie po zakończeniu pracy związanej z rozwojem nauki i techniki jednostka wykonująca pracę, zwana dalej "wykonawcą", w porozumieniu z jednostką zlecającą i finansującą pracę, zwaną dalej "zleceniodawcą", obowiązana jest:
1)
ustalić rodzaj, ilość, stan techniczny i wartość użytkową przedmiotów o charakterze środków trwałych,
2)
ustalić dalsze przeznaczenie tych przedmiotów.
2.
Jeżeli praca wykonywana jest bez umowy (zlecenia), funkcje zleceniodawcy spełnia jednostka nadrzędna wykonawcy.
1.
Do zagospodarowania przedmiotu, uznanego w trybie § 2 za przedmiot kwalifikujący się do dalszego wykorzystania jako środek trwały, w szczególności jako urządzenie produkcyjne lub jako składnik wyposażenia standardowego jednostki zaplecza naukowo-technicznego, obowiązany jest wykonawca.
2.
Zleceniodawca może zastrzec sobie prawo decyzji co do sposobu zagospodarowania przedmiotu bądź może postanowić, że decyzje takie będą podejmowane w porozumieniu z nim.
1.
Przedmiot o charakterze środka trwałego, o którym mowa w § 3 ust. 1, może być przekazany nieodpłatnie w wypadkach określonych w § 5, a w pozostałych wypadkach sprzedany lub przeznaczony na złom.
2.
Sprzedaż lub przeznaczenie na złom przedmiotu o charakterze środka trwałego następuje na zasadach i w trybie ustalonych w uchwale. Jednostka gospodarki uspołecznionej kupująca przedmiot pokrywa jego cenę ze środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji.
Przedmiot o charakterze środka trwałego, można przekazać nieodpłatnie:
1)
w wypadkach określonych § 20 uchwały,
2)
za zgodą dyrektora zjednoczenia - na potrzeby eksploatacyjne zleceniodawcy, wykonawcy lub innej zainteresowanej jednostki organizacyjnej, zgrupowanej w tym samym zjednoczeniu co zleceniodawca.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia oraz ma zastosowanie również do przedmiotów o charakterze środka trwałego nie zagospodarowanych do tego dnia.