Rozliczenia z budżetem z tytułu wypłat z zysku oraz weryfikacja zysku bilansowego przedsiębiorstw handlu wewnętrznego.

Monitor Polski

M.P.1968.28.190

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 czerwca 1968 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem z tytułu wpłat z zysku oraz weryfikacji zysku bilansowego przedsiębiorstw handlu wewnętrznego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) oraz § 21 uchwały nr 51 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1968 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 10, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów, należy przez to rozumieć uchwałę nr 51 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1968 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 10, poz. 58).
§  2.
Przepisy zarządzenia dotyczą państwowych przedsiębiorstw oraz jednostek działających według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, rozliczających się z budżetem centralnym oraz z budżetami terenowymi, objętych uchwałą Rady Ministrów, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  3.
Przedsiębiorstwa przeprowadzają rozliczenia z tytułu zysków za okresy miesięczne, kwartalne i roczne, licząc od początku roku do końca okresu sprawozdawczego objętego rozliczeniem.
§  4.
1.
Podstawą rozliczeń jest zysk wykazany w miesięcznych, kwartalnych i rocznych sprawozdaniach finansowych oraz planowane procentowe wskaźniki wpłat z zysku, ustalone w trybie przewidzianym w §§ 14 i 15 uchwały Rady Ministrów.
2.
W razie zwolnienia przedsiębiorstw w niektórych okresach roku od obowiązku składania sprawozdań finansowych, podstawą rozliczeń za te okresy może być zysk zadeklarowany, wynikający z miesięcznego bilansu obrotów i sald, bez obowiązku składania tego bilansu wydziałom finansowym prezydiów rad narodowych.
3.
Zjednoczenie (jednostka równorzędna) obowiązane jest przed rozpoczęciem każdego roku przesłać zainteresowanym przedsiębiorstwom i właściwym dla poszczególnych przedsiębiorstw wydziałom finansowym kopię zawiadomienia o wysokości wskaźników ustalonych w trybie § 14 ust. 3 i § 15 ust. 3 uchwały Rady Ministrów.
4.
W razie zmiany wskaźnika w ciągu roku jednostka nadrzędna zawiadamia przedsiębiorstwo i właściwy dla niego wydział finansowy w trybie określonym w ust. 3.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem centralnym dokonują wpłat z zysku na rachunek dochodów budżetu centralnego wydziału finansowego prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, na której terenie działania znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi:
1)
podległe prezydiom rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego dokonują wpłat z zysku na rachunek dochodów budżetów terenowych w wydziale finansowym prezydium właściwej rady narodowej, który równocześnie dokonuje rozliczeń należnych wpłat z zysku,
2)
podległe prezydiom rad narodowych miast nie stanowiących powiatów dokonują wpłat z zysku bezpośrednio na rachunki podstawowe właściwych prezydiów rad narodowych, przekazując równocześnie zawiadomienie określone w § 9 ust. 2 temu prezydium i wydziałowi finansowemu prezydium powiatowej rady narodowej, który dokonuje rozliczeń należnych wpłat z zysku.
§  6.
1.
Weryfikacji, o której mowa w § 21 uchwały Rady Ministrów, podlega zysk bilansowy przedsiębiorstwa osiągnięty z działalności produkcyjnej i gastronomicznej, wykazany w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na koniec roku.
2.
Zysk nieprawidłowy, o którym mowa w § 21 uchwały Rady Ministrów, jest to zysk osiągnięty w sposób naruszający interes społeczny lub obowiązujące przepisy; za zysk nieprawidłowy uważa się w szczególności zysk osiągnięty wskutek:
1)
stosowania niewłaściwych cen i taryf,
2)
pogorszenia jakości produkcji w stosunku do obowiązujących norm, standardów lub receptur,
3)
naruszenia obowiązujących przedsiębiorstwo zadań asortymentowych.
3.
Zysk nieprawidłowy przedsiębiorstwa podlega przekazaniu:
1)
w wysokości 80%, nie mniej jednak niż wynosi planowany procentowy wskaźnik wpłat z zysku do budżetu - na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia, jeśli zysk nieprawidłowy został ujawniony przez samo przedsiębiorstwo lub zjednoczenie (jednostkę równorzędną), a w pozostałej części - na uzupełnienie funduszu statutowego przedsiębiorstwa,
2)
w wysokości 100% - do budżetu, jeżeli zysk nieprawidłowy został ujawniony przez organy kontroli zewnętrznej, banki, wydziały finansowe prezydiów rad narodowych.
4.
Rozliczeniu (ust. 3) podlega zysk nieprawidłowy w kwocie przekraczającej 20.000 zł, nie wyższej jednak od zysku bilansowego.
§  7.
1.
Zysk nieprawidłowy przedsiębiorstwo przekazuje na rachunek funduszu rezerwowego właściwego zjednoczenia lub do budżetu za okresy roczne w terminach określonych w § 9 ust. 1.
2.
Przedsiębiorstwa dokonując wpłat zysku nieprawidłowego przesyłają zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) oraz wydziałom finansowym prezydiów rad narodowych zawiadomienie według wzoru Min. Fin. nr 2081.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z zysku do budżetu:
1)
wstępnie (miesięcznie, kwartalnie i rocznie) - na podstawie miesięcznych i kwartalnych sprawozdań finansowych albo zadeklarowanego zysku (§ 4 ust. 2) lub na podstawie nie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, które stanowi podstawę do rozliczenia wpłat z zysku za miesiąc grudzień,
2)
ostatecznie - na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Wpłatę z zysku do budżetu centralnego lub terenowego przy rozliczeniach wstępnych i ostatecznych stanowi ta część zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, jaka wynika z zastosowania do niego planowanej procentowej wpłaty z zysku ustalonej na podstawie §§ 14 i 15 uchwały Rady Ministrów.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z zysku za okresy miesięczne, kwartalne i roczne przy rozliczeniach:
1)
wstępnych - w ciągu 2 dni po terminie ustalonym do składania zjednoczeniu (jednostce równorzędnej) sprawozdań finansowych (miesięcznych, kwartalnych i rocznych),
2)
ostatecznych - w ciągu 10 dni po terminie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
O dokonaniu wpłat (ust. 1) przedsiębiorstwa zawiadamiają niezwłocznie wydział finansowy prezydium rady narodowej w formie rozliczenia według wzoru Min. Fin. nr 2082.
§  10.
1.
Uzupełniające wpłaty z zysku, wynikające ze skorygowanych rozliczeń miesięcznych i kwartalnych, powinny być dokonywane w ciągu 2 dni od daty otrzymania z wydziału finansowego prezydium rady narodowej odpowiedniej decyzji (lub skorygowanego rozliczenia), a wynikające ze skorygowanych rozliczeń rocznych - w ciągu 10 dni od daty otrzymania decyzji.
2.
Nadpłacone kwoty wpłat z zysku, ustalone na podstawie rozliczeń wstępnych i ostatecznych, podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu następnego lub zwrotowi w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku.
§  11.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych badają przebieg rozliczeń i sprawdzają ich prawidłowość na podstawie przedstawianych rozliczeń, ustalonych wskaźników podziału zysku i sprawozdań finansowych; w razie stwierdzenia nieprawidłowości obowiązane są skorygować rozliczenia lub wydać odpowiednią decyzję, ustalającą prawidłową wpłatę.
§  12.
Przedsiębiorstwa, które nie uiszczą należnych wpłat z zysku w terminach określonych w zarządzeniu, przekazują na rachunek właściwego wydziału finansowego odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  13.
W związku z § 24 uchwały nr 51 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1968 r. tracą moc z dniem wejścia w życie tej uchwały:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego (Monitor Polski Nr 43, poz. 250),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie rozliczeń z budżetami terenowymi z tytułu zysków przedsiębiorstw państwowych nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego (Monitor Polski Nr 43, poz. 251),

z tym że mają one zastosowanie do rozliczeń z tytułu zysków za rok 1967.

§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1968 r.