Rozliczenia z budżetem Państwa z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw państwowych w razie niezatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych za 1960 r.

Monitor Polski

M.P.1961.12.66

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lutego 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 stycznia 1961 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem Państwa z tytułu zysków i strat przedsiębiorstw państwowych w razie niezatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych za 1960 r.

Na podstawie § 34 ust. 1 pkt 5 uchwały nr 17 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1960 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw i zjednoczeń na 1960 r. (Monitor Polski Nr 13, poz. 61) zarządza się, co następuje:
1.
W razie niezatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 1960 r. przedsiębiorstwa państwowego i niezweryfikowania wyniku w związku ze stwierdzoną nierzetelnością ksiąg i sprawozdania finansowego, uniemożliwiającą ustalenie rzeczywistego wyniku przedsiębiorstwa - należną wpłatę z tytułu zysku oraz należne dotacje podmiotowe na pokrycie strat oraz na fundusze ustala się na podstawie nie zatwierdzonego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi dane przedsiębiorstwo przepisami w zakresie rozliczeń z budżetem Państwa z tytułu zysków i strat, z tym że:
1)
należną wpłatę z zysku powiększa się o 100%, nie więcej jednak niż do wysokości zysku wykazanego w rocznym sprawozdaniu finansowym;
2)
należne dotacje podmiotowe na pokrycie strat oraz na fundusz rozwoju zmniejsza się o 50%, z tym że dotacje nie mogą być wyższe niż 50% dotacji planowanej;
3)
dla przedsiębiorstw planowo rentownych, które w nie zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych za 1960 r. wykazały stratę, ustala się obowiązek przelania planowanej wpłaty z zysku do budżetu.
2.
Ministerstwo Finansów na wniosek właściwego wojewódzkiego organu finansowego może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zarządzić, że:
1)
wykazany zysk podlega w całości odprowadzeniu do budżetu (na rachunek rozliczeń nadrzędnej jednostki rozliczającej),
2)
udzielone dotacje podmiotowe na pokrycie strat oraz na fundusz rozwoju podlegają zwrotowi na dochód budżetu (na rachunek rozliczeń, z którego dotacja została udzielona).
Jeżeli przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń z budżetem Państwa za pośrednictwem nadrzędnych jednostek rozliczających się, należna wpłata z zysku do budżetu od tej jednostki lub należne jej z budżetu dotacje podmiotowe ulegają odpowiedniej korekcie o kwotę dodatkowej wpłaty z zysku przedsiębiorstwa bądź przypadających do zwrotu dotacji podmiotowych, o których mowa w § 1.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem należy stosować przepisy obowiązujące dane przedsiębiorstwo w zakresie rozliczania zysków i strat.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.