Dział 1 - ZASADY OGÓLNE. - Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat niektórych przedsiębiorstw, zjednoczeń i ministerstw w roku 1960.

Monitor Polski

M.P.1960.38.189

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.

Dział  I

ZASADY OGÓLNE.

§  1.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1) 1
o przedsiębiorstwach – należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1, § 79 ust. 1 i § 78 ust. 1 uchwały z wyłączeniem przedsiębiorstw, o których mowa w § 70 ust. 2 oraz § 78 ust. 2 uchwały; przez przedsiębiorstwa należy rozumieć również przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrom, zakłady działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego oraz zakłady prowadzone we własnym zakresie przez zjednoczenia w związku z ich działalnością gospodarczą;
2)
o jednostkach rozliczających – należy przez to rozumieć:
a) 2
ministerstwa rozliczające się z budżetem – zgodnie z ustaleniami ustawy budżetowej na rok 1961 z dnia 22 grudnia 1960 r. (Dz. U. Nr 59, poz. 327) – za wszystkie podległe jednostki organizacyjne bądź za grupy zjednoczeń i przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrowi, zwane dalej "grupami", bądź za poszczególne przedsiębiorstwa bezpośrednio podległe;
b)
zjednoczenia oraz jednostki działające na prawach zjednoczeń i zarządy centralne, które rozliczają się za wszystkie podległe jednostki, zwane dalej "zjednoczeniami";
3) 3
o zyskach lub stratach – należy przez to rozumieć wykazane w planie bądź w sprawozdaniu finansowym wyniki po skorygowaniu o odliczenia przewidziane w odrębnych przepisach, w szczególności o nadwyżki na sprzedaży lub likwidacji środków trwałych;
4)
o zyskach lub stratach w odniesieniu do jednostek rozliczających – należy przez to rozumieć saldo zysków bądź straty w rozumieniu pkt 3 jednostek podległych bądź wchodzących w skład danej grupy;
5)
o zadaniach planowanych – należy przez to rozumieć:
a)
w odniesieniu do przedsiębiorstw – wskaźniki ustalone przez zjednoczenia w zakresie zysku bądź straty i funduszu zakładowego, skorygowane w odniesieniu do przedsiębiorstw przemysłowych o ewentualną poprawę wyników, zgłoszoną przez przedsiębiorstwa, jak również stawki procentowe wpłat z zysku i odpisów z zysku na fundusz rozwoju i fundusz rezerwowy oraz limity w zakresie dotacji podmiotowych,
b)
w odniesieniu do jednostek rozliczających – wskaźniki ustalone przez Ministerstwo Finansów bądź ministerstwa w granicach przewidzianych dla tych jednostek przy uchwalaniu budżetu w zakresie zysku bądź straty i funduszu zakładowego, jak również stawki procentowe wpłat z zysku i odpisów z zysku na fundusz rozwoju i fundusz rezerwowy oraz limity w zakresie dotacji podmiotowych;

– stawkę procentową wpłat z zysku stanowi stosunek wynikający z planowanej rocznej wpłaty z zysku do zysku planowanego, pomniejszonego o planowany roczny odpis na fundusz zakładowy;

6)
o sprawozdaniach finansowych – należy przez to rozumieć również zbiorcze sprawozdania finansowe jednostek rozliczających;
7) 4
(skreślony);
8) 5
o zysku nienależnym – należy przez to rozumieć zysk nieprawidłowy oraz niezależny od działalności przedsiębiorstwa w rozumieniu § 54 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2, 3 i 4 uchwały.
2.
Przepisy zarządzenia, w których nie określa się, że dotyczą jednego z wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 podmiotów, odnoszą się do przedsiębiorstw i wszystkich jednostek rozliczających.
§  2.
Rozliczenia obejmują:
1)
wpłaty z tytułu zysków,
2)
dotacje podmiotowe.
§  3.
Rozliczeń dokonuje się za okresy miesięczne i okres roczny, licząc od początku roku do końca okresu objętego rozliczeniem.
§  4.
1.
Rozróżnia się rozliczenia:
1)
okresowe – na podstawie wyniku wykazanego w miesięcznych (kwartalnych) sprawozdaniach finansowych oraz na podstawie zatwierdzonych rocznych zadań planowanych;
2)
roczne (wstępne i ostateczne) – na podstawie wyniku wykazanego w rocznych sprawozdaniach finansowych oraz zatwierdzonych rocznych zadań planowanych.
2.
Na poczet rozliczeń z zysku mogą być wprowadzone wpłaty zaliczkowe z zysku za listopad i grudzień.
3. 6
Zatwierdzone roczne zadania planowane jednostek rozliczających nie mogą być w ciągu roku zmieniane z wyjątkiem przypadków, o których mowa w §§ 75 i 76 uchwały. W razie zmiany rocznych planowanych zadań ministerstw i innych jednostek rozliczających zatwierdzone roczne planowane zadania zjednoczeń i przedsiębiorstw mogą zostać odpowiednio zmienione przez jednostki nadrzędne.
4.
W razie zmiany zadań planowanych w przypadkach wymienionych w ust. 3 za podstawę rozliczeń okresowych i rocznych przyjmuje się zadania zmienione.
§  5.
1.
Jednostki rozliczające prowadzą we właściwych oddziałach banków rachunki pod nazwą "Rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku oraz dotacji podmiotowych", zwany w dalszym ciągu "rachunkiem rozliczeń".
2.
Zjednoczenia obejmujące przedsiębiorstwa, zaliczane do odrębnych działów gospodarki narodowej, dla których sporządza się oddzielnie sprawozdania finansowe, dokonują rozliczeń wspólnie dla wszystkich podległych przedsiębiorstw niezależnie od tego, do jakiego działu gospodarki należą, o ile wpłaty z zysku tych przedsiębiorstw zostały ustalone w budżecie w jednej łącznej kwocie.
3.
Jednostki rozliczające prowadzą dla rozliczeń z budżetem odpowiednią księgowość uwzględniającą wpłaty na rachunek rozliczeń oraz wypłaty z tego rachunku według poszczególnych tytułów i poszczególnych lat.
§  6.
1.
Na rachunek rozliczeń ministerstwa bądź na rachunek rozliczeń grupy (§ 1 ust. 1 pkt 2) wpływają dotacje podmiotowe z budżetu i przelewy od jednostek podległych lub wchodzących w skład danej grupy z tytułu rozliczeń.
2.
Z rachunku rozliczeń ministerstwa bądź z rachunku rozliczeń grupy dokonywane są przelewy na rzecz budżetu i na rzecz jednostek podległych lub wchodzących w skład danej grupy z tytułu rozliczeń.
3.
Na rachunek rozliczeń zjednoczenia wpływają dotacje podmiotowe z budżetu lub z rachunku rozliczeń ministerstwa bądź z rachunku rozliczeń grupy w zależności od sposobu powiązania z budżetem oraz przelewy od podległych przedsiębiorstw z tytułu rozliczeń.
4.
Z rachunku rozliczeń zjednoczenia dokonywane są przelewy na rzecz budżetu lub na rachunek rozliczeń ministerstwa bądź na rachunek rozliczeń grupy w zależności od sposobu powiązania z budżetem i na rzecz podległych przedsiębiorstw z tytułu rozliczeń.
5.
Przedsiębiorstwa otrzymują dotacje podmiotowe z rachunku rozliczeń ministerstwa, grupy i zjednoczenia bądź z budżetu – w zależności od sposobu powiązania z budżetem.
6.
Przedsiębiorstwa dokonują przelewów z tytułu rozliczeń na rachunek rozliczeń zjednoczenia, grupy i ministerstwa bądź na rzecz budżetu – w zależności od sposobu powiązania z budżetem.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 25 lutego 1961 r. (M.P.61.24.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 25 lutego 1961 r. (M.P.61.24.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 25 lutego 1961 r. (M.P.61.24.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia z dnia 25 lutego 1961 r. (M.P.61.24.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
5 § 1 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e) zarządzenia z dnia 25 lutego 1961 r. (M.P.61.24.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.
6 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 25 lutego 1961 r. (M.P.61.24.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1961 r.