Rozliczenia różnic wyrównawczych (budżetowych) w państwowych przedsiębiorstwach skupu.

Monitor Polski

M.P.1951.A-50.669

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1951 r.
w sprawie rozliczeń różnic wyrównawczych (budże towych) w państwowych przedsiębiorstwach skupu.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
W celu dokonywania rozliczeń różnic wyrównawczych (budżetowych) ze skupu, o których mowa w § 46 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych, objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630), zarządy państwowych przedsiębiorstw skupu otworzą w Narodowym Banku Polskim rachunek pod nazwą "Rachunek rozliczeń różnic wyrównawczych (budżetowych) ze skupu", zwany w dalszym ciągu zarządzenia "rachunkiem rozliczeń", w celu rozliczania dodatnich i ujemnych różnic wyrównawczych (budżetowych).
Jednostki operatywne przedsiębiorstw, działające na wewnętrznym pełnym rozrachunku gospodarczym, zwane w dalszym ciągu "jednostkami", obowiązane są sporządzać i przesyłać zarządom przedsiębiorstw, właściwym organom finansowym oraz oddziałom Narodowego Banku Polskiego wyliczenia dodatnich i ujemnych różnic wyrównawczych (budżetowych) ze skupu w terminie 10 dni po upływie połowy miesiąca i w tym samym terminie przekazywać zaliczkowo salda różnic wyrównawczych (budżetowych) ze skupu na rachunek rozliczeń.
Zarządy przedsiębiorstw pokrywają z rachunku rozliczeń ujemne faktyczne różnice wyrównawcze (budżetowe) przelewem na rachunki operacyjne jednostek w terminie 12 dni po upływie połowy miesiąca za ubiegły okres półmiesięczny.
W przypadku nieodprowadzenia w terminie przez jednostki sald różnic wyrównawczych (budżetowych) ze skupu na rachunek rozliczeń oddziały Narodowego Banku Polskiego finansujące dane jednostki dokonują we własnym zakresie lub na wniosek zarządu przedsiębiorstwa przelewu na rachunek rozliczeń 1/24 rocznych względnie 1/6 kwartalnych zaplanowanych sald różnic wyrównawczych (budżetowych) w ciężar rachunków operacyjnych tych jednostek.
Ostateczne rozliczenia powinny być dokonane w terminie 5 dni po sporządzeniu kwartalnych sprawozdań rachunkowych. W tym terminie jednostki powinny, niezależnie od przedłożenia ostatecznego rozliczenia, przelać ostateczne saldo różnic wyrównawczych (budżetowych) ze skupu. Ostateczne rozliczenie ujemnych sald różnic wyrównawczych (budżetowych) powinno nastąpić z zachowaniem przepisów § 8.
Zarządy przedsiębiorstw przelewają z rachunku rozliczeń w terminie 13 dni po upływie każdej połowy miesiąca każdorazowe saldo rachunku rozliczeń do budżetu Państwa na rachunek dochodów budżetowych właściwych terytorialnie wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi).
1.
Na rachunek rozliczeń przelewane będą w 10 dni po upływie każdej połowy miesiąca za ubiegły, okres półmiesięczny przewidziane w budżecie dotacje na pokrycie ujemnych różnic wyrównawczych (budżetowych) w wysokości 1/6 planowanej dotacji na dany; kwartał,
2.
Przelew dotacji budżetowych na rachunek rozliczeń dokonywany będzie w ramach kredytów otwieranych na okres kwartalny przez Ministra Finansów na wniosek właściwej władzy naczelnej.
Pokrycie nie zaplanowanych i ponadplanowych ujemnych różnic wyrównawczych (budżetowych) może nastąpić tylko za zgodą Ministra Finansów.
Zarządy przedsiębiorstw obowiązane są przesyłać Ministerstwu Finansów oraz właściwemu organowi finansowemu w terminie 15 dni po upływie połowy miesiąca sprawozdanie z obrotów na rachunku rozliczeń według wzoru, który ustali Minister Finansów.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie dotyczą Centrali Odpadków Użytkowych, która nie rozlicza różnić wyrównawczych (budżetowych) ze skupu.
Przepisy sprzeczne z niniejszym zarządzeniem tracą moc obowiązującą.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.