Rozdział 6 - Tryb i terminy wystawiania faktur miesięcznych i zaliczkowych. - Rozliczanie się fakturami miesięcznymi za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez jednostki podległe Ministrowi Budownictwa Przemysłowego.

Monitor Polski

M.P.1955.121.1593

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1957 r.

VI.

Tryb i terminy wystawiania faktur miesięcznych i zaliczkowych.

§  19.
1.
Faktura miesięczna zawiera należność za całość robót budowlano-montażowych wykonanych w danym miesiącu, wynikającą z miesięcznego protokołu stanu i wartości robót.
2.
Fakturę miesięczną należy sporządzać na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do niniejszego zarządzenia.
3.
Do faktury miesięcznej należy dołączyć miesięczny protokół stanu i wartości robót oraz w razie gdy w fakturze rozlicza się elementy scalone zakończone i odebrane - kosztorys wykonawczy dotyczący tych elementów.
§  20.
Faktura miesięczna generalnego wykonawcy powinna obejmować zarówno przerób wykonany własnymi siłami, jak i siłami podwykonawców.
§  21.
1.
Podwykonawca przesyła generalnemu wykonawcy 3 egzemplarze faktury miesięcznej wraz z jednym kompletem załączników w terminie 8 dni po upływie miesiąca kalendarzowego.
2.
Generalny wykonawca, nie oczekując na nadejście faktur podwykonawców, przesyła zamawiającemu - w myśl wymagań § 20 - łączną fakturę miesięczną wraz z załącznikami (oryginały) w terminie do dnia 9 po upływie miesiąca kalendarzowego.
3.
Bezpośredni wykonawca przesyła zamawiającemu jeden egzemplarz faktury miesięcznej wraz z załącznikami (oryginały) w terminie do dnia 8 po upływie miesiąca kalendarzowego.
§  22.
1.
Następnego dnia po terminie podanym w § 21 ust. 2 i 3 generalny wykonawca bądź bezpośredni wykonawca przesyła bankowi finansującemu jego działalność żądanie zapłaty, dołączając cztery egzemplarze odpisów faktury miesięcznej wraz z jednym kompletem załączników. Generalny wykonawca dołącza dodatkowo wypełnione polecenia przelewu opiewające na uwzględnione w fakturze należności dla poszczególnych podwykonawców.
2.
O fakcie włączenia należności podwykonawcy do swej faktury generalny wykonawca powiadamia tego samego dnia podwykonawcę pismem według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do niniejszego zarządzenia.
§  23.
Na poczet należności przypadających z tytułu robót wykonanych w pierwszej połowie miesiąca kalendarzowego wykonawca obowiązany jest sporządzić fakturę zaliczkową według wzoru, stanowiącego załącznik nr 9 do niniejszego zarządzenia.
§  24.
1.
Wysokość zaliczki żądanej w fakturze zaliczkowej oblicza się mnożąc faktyczną ilość przepracowanych roboczogodzin w pierwszej połowie miesiąca przez zaplanowaną wydajność na jedną roboczogodzinę.
2.
Zaliczkę potrąca się w najbliższej fakturze miesięcznej.
3.
W fakturach zaliczkowych nie stosuje się jednoprocentowego potrącenia na rzecz generalnego wykonawcy.
§  25.
1.
Podwykonawca przesyła generalnemu wykonawcy fakturę zaliczkową potwierdzoną przez kierownika budowy generalnego wykonawcy w terminie do dnia 16 każdego miesiąca.
2.
Generalny wykonawca przesyła zamawiającemu fakturę zaliczkową, obejmującą należności za roboty wykonane własnymi siłami oraz siłami podwykonawców, w terminie do dnia 18 każdego miesiąca.
3.
Bezpośredni wykonawca przesyła zamawiającemu fakturę zaliczkową w terminie do dnia 16 każdego miesiąca.
§  26.
Następnego dnia po terminach podanych w § 25 ust. 2 i 3 generalny wykonawca bądź bezpośredni wykonawca przesyła do banku cztery egzemplarze odpisów faktury zaliczkowej wraz z żądaniem zapłaty, przy czym generalny wykonawca dołącza do faktury polecenia przelewów na należności podwykonawców.
§  27.
W razie odmowy akceptu zamawiający jest obowiązany zawiadomić o tym generalnego wykonawcę oraz wszystkich zainteresowanych podwykonawców.
§  28.
Obiekty o wartości kosztorysowej nie przekraczającej 100.000 zł należy rozliczyć jednorazowo, bez zaliczek, po zakończeniu i odbiorze danego obiektu.