Rozdział 4 - Sposób obliczania wartości elementów scalonych zakończonych i odebranych. - Rozliczanie się fakturami miesięcznymi za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez jednostki podległe Ministrowi Budownictwa Przemysłowego.

Monitor Polski

M.P.1955.121.1593

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1957 r.

IV.

Sposób obliczania wartości elementów scalonych zakończonych i odebranych.

§  9.
Podstawę do ustalania wartości elementu scalonego zakończonego i odebranego stanowi kosztorys wykonawczy, opracowany dla tego elementu scalonego w oparciu o wyniki odbioru częściowego.
§  10.
1.
Odbiory częściowe elementów scalonych powinny być dokonywane w ciągu 10 dni po zakończeniu elementu.
2.
Niedotrzymanie terminu częściowego odbioru elementu scalonego przez którąkolwiek ze stron upoważnia drugą stronę do dokonania odbioru jednostronnego, którego wyniki stają się wiążące przy rozliczeniach.
3.
Do odbiorów częściowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozdziału 6 "Tymczasowych warunków umownych określających prawa i obowiązki zamawiającego i wykonawcy robót budownictwa inwestycyjnego", stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 stycznia 1952 r. w sprawie zasad i trybu zawierania umów o wykonanie robót budowlano-montażowych objętych planem inwestycyjnym (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-5, poz. 53 z późniejszymi zmianami) oraz postanowienia szczególne, ustalone w umowie.
§  11.
1.
W ramach odbiorów częściowych, o których mowa w § 10, należy ustalić ilość, jakość i wartość robót dotyczących odbieranych elementów scalonych.
2.
Ustalenie ilości wykonanych robót powinno znaleźć wyraz w księgach obmiarów; ustalenie jakości robót - w protokole odbioru robót z załączonym wykazem ewentualnych usterek; ustalenie wartości robót - w kosztorysie wykonawczym, sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
§  12.
1.
Kosztorys wykonawczy powinien określać ilość robót faktycznie wykonanych oraz ich wartość według cen jednostkowych kosztorysu umownego.
2.
W razie prowadzenia robót bez kosztorysu umownego oraz w odniesieniu do robót dodatkowych i zamiennych kosztorys wykonawczy należy sporządzić na podstawie cen jednostkowych, ustalanych w sposób podany w § 8 ust. 2.
§  13.
W razie wykonania robót zgodnie z kosztorysem umownym zamiast kosztorysu wykonawczego sporządza się deklarację o zgodności wykonanych robót z kosztorysem umownym według wzoru, stanowiącego załącznik nr 5 do niniejszego zarządzenia.
§  14.
1.
Przy rozliczeniach przyjmuje się w fakturach miesięcznych następujące zasady ustalania wartości elementów scalonych odebranych:
1)
elementy scalone odebrane bez usterek wycenia się w wysokości 100% wartości robót określonej w kosztorysie;
2)
elementy scalone odebrane z usterkami wycenia się w wysokości 100% wartości robót określonej w kosztorysie, pomniejszonej o równowartość robót potrzebnych do usunięcia tych usterek, nie mniej jednak niż 5% wartości robót ustalonych w kosztorysie wykonawczym.
2.
W razie odbioru robót wykonanych poniżej wymagań technicznych (z usterkami, które nie dadzą się usunąć) - należy obniżyć w kosztorysie wykonawczym wartość tych robót do wysokości ustalonej przez zainteresowane strony. W razie rozbieżności zdań wartość robót przyjmuje się według ustaleń zamawiającego, co nie wyłącza możności dochodzenia roszczeń przez wykonawcę w drodze postępowania arbitrażowego.