Rozliczanie robót wykonywanych w okresie rozpatrywania zastrzeżeń wykonawców przeciwko wycenie kosztorysowej oraz przejście z rozliczeń na podstawie cen jednostkowych na rozliczenia w oparciu o kosztorys.

Monitor Polski

M.P.1955.97.1330

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 1955 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 października 1955 r.
w sprawie rozliczania robót wykonywanych w okresie rozpatrywania zastrzeżeń wykonawców przeciwko wycenie kosztorysowej oraz przejścia z rozliczeń na podstawie cen jednostkowych na rozliczenia w oparciu o kosztorys.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) i § 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
1.
Podstawą rozliczeń za roboty budowlano-montażowe są ceny jednostkowe zatwierdzonego kosztorysu. W razie zgłoszenia przez wykonawcę, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zastrzeżeń co do zatwierdzonego kosztorysu kosztorys ten do czasu rozstrzygnięcia zastrzeżeń wykonawcy stanowi tymczasową podstawę rozliczeń.
2.
Stwierdzenie braków, usterek lub niedokładności w dokumentacji projektowo-kosztorysowej albo zakwestionowanie przez wykonawcę wyceny robót w kosztorysie nie może być uznane za brak kosztorysu, powodujący obowiązek ustalenia odmiennych cen jednostkowych i rozliczanie się na ich podstawie.
1.
W razie gdy dla robót, na które pierwotnie nie było zatwierdzonego kosztorysu, ustalono ceny jednostkowe, a następnie kosztorys zatwierdzony dostarczono wykonawcy przed całkowitym ukończeniem i rozliczeniem tych robót, wówczas roboty wykonane począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po otrzymaniu przez wykonawcę kosztorysu powinny być rozliczane w oparciu o ceny jednostkowe kosztorysu.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 rozliczenia mogą być dokonywane:
1)
fakturami przejściowymi i końcowymi lub fakturami miesięcznymi i zaliczkowymi na zasadach i w trybie określonych w uchwale nr 17 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad rozliczeń za roboty budowlano-montażowe i prace projektowe w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-6, poz. 59 i Nr A-106, poz. 1642) i wydanych na podstawie tej uchwały zarządzeniach ministrów (kierowników urzędów centralnych) właściwych dla podległych im wykonawców;
2)
fakturami obmiarowymi i zaliczkowymi - na zasadach i w trybie określonych w § 2 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 19 lipca 1954 r. w sprawia tymczasowego trybu rozliczeń między jednostkami gospodarki uspołecznionej za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr A-76, poz. 908), z tym że wówczas podstawę dla rozliczeń stanowią zamiast cen jednostkowych ustalonych w trybie § 1 ust. 3 pkt 1 tego zarządzenia - ceny jednostkowe kosztorysu.
3.
W przypadku określonym w ust. 2 pkt 2 wykonawca może ustalić, że fakturami obmiarowymi i zaliczkowymi rozliczane będą bądź wszystkie pozostałe roboty w obiekcie, bądź tylko rozpoczęty a nie ukończony element scalony lub też roboty objęte jednym rozdziałem kosztorysu.
1.
W przypadku określonym w § 2 ust. 2, gdy dalsze rozliczenia mają być dokonywane fakturami przejściowymi, pierwsza faktura przejściowa powinna obejmować wartość robót wykonanych od początku budowy z wyodrębnieniem wartości robót wykonanych od początku roku. W fakturze należy potrącić łączną kwotę uprzednio wystawionych faktur obmiarowych. W protokole stanu robót dołączonym do faktury należy wartość robót ujętą fakturami obmiarowymi rozliczyć na odpowiednie scalone elementy budowy.
2.
W razie rozliczania się za pomocą faktur miesięcznych rozliczenia elementów zakończonych i odebranych oparte o ceny jednostkowe ustalone w trybie zarządzenia nr 168 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 lipca 1954 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen jednostkowych na roboty budowlano-montażowe oraz innych przygotowań umożliwiających rozliczenia za wykonane roboty na podstawie obmiarów i cen jednostkowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 857) nie podlegają korekcie. W razie rozbieżności między tymi cenami jednostkowymi a cenami jednostkowymi kosztorysu - różnica należności wynikająca z rozbieżności cen powinna być pokryta w sposób określony w ust. 3.
3.
W razie gdy dalsze rozliczenia mają być dokonywane fakturami obmiarowymi, poszczególne faktury obmiarowe wystawione uprzednio w oparciu o ceny jednostkowe nie podlegają korekcie. Jeżeli jednak łączna suma faktur wystawionych na podstawie wykazów cen jednostkowych oraz faktur wystawionych na podstawie kosztorysu okaże się wyższa od wartości kosztorysowej obiektu, wówczas powstała różnica powinna być pokryta z pozostałości nakładów na nieprzewidziane roboty i wydatki ujętych w zbiorczym zestawieniu kosztów (kosztorysie generalnym).
Uchyla się przepisy § 4 i § 8 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 19 lipca 1954 r. w sprawie tymczasowego trybu rozliczeń między jednostkami gospodarki uspołecznionej za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr A-76, poz. 908).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.