Rozliczanie kosztów działalności inwestycyjnej w jednostkach i zakładach budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1983.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 stycznia 1983 r.
w sprawie rozliczania kosztów działalności inwestycyjnej w jednostkach i zakładach budżetowych.

Na podstawie § 13 pkt 2 uchwały nr 272 Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 1982 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji jednostek i zakładów budżetowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 293) zarządza się, co następuje:
Jednostki i zakłady budżetowe rozliczają koszty działalności inwestycyjnej według zasad określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 1982 r. w sprawie rozliczania kosztów działalności inwestycyjnej (Monitor Polski Nr 22, poz. 193), z uwzględnieniem przepisów § 2.
1.
Przez użyte w zarządzeniu Ministra Finansów, o którym mowa w § 1, określenia:
1)
przedsiębiorstwo - rozumie się jednostkę budżetową, zakład budżetowy i gospodarstwo pomocnicze,
2)
fundusze na inwestycje - rozumie się fundusze przeznaczone wyłącznie na finansowanie inwestycji, jak też fundusze tworzone z części zakładowego funduszu socjalnego lub mieszkaniowego wykorzystanej na finansowanie inwestycji i spłatę kredytów inwestycyjnych,
3)
fundusz rozwoju - rozumie się fundusze określone w pkt 2,
4)
fundusz statutowy - rozumie się fundusz środków trwałych lub fundusz obrotowy.
2.
Koszty przygotowania inwestycji, której nie rozpoczęto pomimo zatwierdzenia dla niej dokumentacji i z której nie zrezygnowano, zalicza się na zmniejszenie funduszów na inwestycje z upływem terminu dwuletniego lub dłuższego, określonego przez jednostkę nadrzędną, liczonego od ostatniego dnia roku, w którym zatwierdzono dokumentację.
3.
W jednostkach zwolnionych od obowiązku dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych uzyskane w wyniku inwestycji wartości niematerialne i prawne podlegają z dniem zakończenia inwestycji zaliczeniu na zmniejszenie funduszów na inwestycje.
4.
Powstałe podczas realizacji inwestycji należności z tytułu zawinionych niedoborów i szkód podlegają przekwalifikowaniu na należności działalności eksploatacyjnej z dniem przekazania inwestycji do użytkowania.
5.
Wartość nowo ujawnionych środków trwałych lub przyrost wartości już istniejących środków trwałych, rozliczone w kosztach działalności eksploatacyjnej, zalicza się do kosztów inwestycji, zwiększając równocześnie fundusze na inwestycje.
6.
Wartości niematerialne i prawne oraz straty i zyski inwestycyjne powstałe w wyniku inwestycji zrealizowanych przez zarządy inwestycji na rzecz jednostek i zakładów budżetowych nie podlegają przekazaniu użytkownikom zakończonych inwestycji, lecz są rozliczane w zarządach inwestycji z funduszami na inwestycje.
7.
Straty i zyski inwestycyjne ujawnione po zakończeniu inwestycji zalicza się:
1)
przed zamknięciem rachunku finansowania inwestycji - na zmniejszenie lub zwiększenie funduszów na inwestycje,
2)
po zamknięciu rachunku finansowania inwestycji - do nadzwyczajnych strat lub zysków działalności eksploatacyjnej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.