Rodzaje studiów prowadzonych odpłatnie przez szkoły wyższe oraz zasady ustalania i pobierania opłat.

Monitor Polski

M.P.1975.28.173

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1975 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI, HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ, KULTURY I SZTUKI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 16 sierpnia 1975 r.
w sprawie rodzajów studiów prowadzonych odpłatnie przez szkoły wyższe oraz zasad ustalania i pobierania opłat.

Na podstawie § 73 ust. 1 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarki finansowej jednostek badawczych i szkół wyższych (Monitor Polski z 1974 r. Nr 2, poz. 9) zarządza się, co następuje:
1.
Szkoły wyższe nadzorowane przez Ministrów: Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Kultury i Sztuki, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, zwane dalej "szkołami", prowadzą odpłatnie studia podyplomowe i kursy doskonalenia zawodowego dla pracowników z wyższym wykształceniem, zwane dalej "studiami".
2.
Studia dla nauczycieli są prowadzone nieodpłatnie.
3.
Jeżeli jest to uzasadnione ważnymi względami społeczno-gospodarczymi, szkoła na polecenie lub za zgodą właściwego ministra albo Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki może przeprowadzić studia nieodpłatnie.
1.
Opłata za studia obejmuje koszty bezpośrednie oraz narzut z tytułu kosztów ogólnych według stawki określonej dla działalności dydaktyczno-wychowawczej.
2.
Wysokość opłaty za jednego uczestnika ustala się dzieląc wysokość opłaty za studium podyplomowe lub kurs doskonalenia zawodowego, określonej według ust. 1, przez liczbę zakwalifikowanych uczestników.
3.
Opłaty za studia lub za poszczególnych uczestników wnoszą jednostki organizacyjne, o których mowa w § 51 pkt 1 i 2 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych i wdrożeniowych oraz gospodarki finansowej jednostek badawczych i szkół wyższych (Monitor Polski z 1974 r. Nr 2, poz. 9), w terminie miesiąca od dnia rozpoczęcia zajęć na studium; zainteresowana jednostka może ustalić ze szkołą inny termin wniesienia opłat.
Jeżeli liczba uczestników studium podyplomowego lub kursu doskonalenia zawodowego organizowanego dla pracowników różnych jednostek organizacyjnych jest niższa od planowanej lub planowana liczba miejsc nie została wykorzystana przez jednostkę organizacyjną, która wniosła opłatę w całości, rektor szkoły może przyjąć kandydata bez pobrania opłaty.
Za studia, na które uczestnicy zostali przyjęci przed dniem wejścia w życie zarządzenia, opłaty nie przysługują.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.