Roboty i dostawy inwestycyjne objęte planem inwestycyjnym na rok 1952, nie wykonane do dnia 31 grudnia 1952 r., oraz wykonawstwo robót budowlano-montażowych w pierwszym kwartale 1953 r.

Monitor Polski

M.P.1952.A-106.1644

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1953 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 19 grudnia 1952 r.
w sprawie robót i dostaw inwestycyjnych objętych planem inwestycyjnym na rok 1952, nie wykonanych do dnia 31 grudnia 1952 r., oraz wykonawstwa robót budowlano-montażowych w I kwartale 1953 r.

W celu zapewnienia wykonania w 1953 r. robót i dostaw inwestycyjnych objętych planem inwestycyjnym na 1952 r., a nie wykonanych do dnia 31 grudnia 1952 r. (tzw. rzeczowy poślizg inwestycyjny) oraz w celu zapewnienia sprawnego wykonawstwa robót budowlano-montażowych w I kwartale 1953 r. zarządza się, co następuje:
1.
Roboty i dostawy inwestycyjne, przechodzące z r. 1952 na r. 1953 w ramach tzw. rzeczowego poślizgu inwestycyjnego, podlegają w 1953 r. dalszemu wykonaniu pod warunkiem, że będą miały zapewnione pokrycie odpowiednim limitem w planie inwestycyjnym na rok 1953.
2.
Pokrycie wykonania robót i dostaw nie wykonanych w 1952 r. może nastąpić:
a)
przez przydzielenie odpowiedniego limitu z rezerwy resortowej inwestora na 1953 r.,
b)
przez odpowiednią zmianę w planie inwestycyjnym.
3.
W przypadku kiedy tytuł inwestycyjny z 1952 r. nie jest przewidziany w planie na 1953 r., pokrycie nie wykonanych robót i dostaw powinno nastąpić przede wszystkim przez przydzielenie limitu z rezerwy resortowej inwestora centralnego na 1953 r.
4.
W przypadku gdy tytuł inwestycyjny z 1952 r. jest w dalszym ciągu przewidziany w planie na 1953 r. i składnik tego tytułu nie wykonany w 1952 r. nie jest objęty tytułem na 1953 r., pokrycie powinno nastąpić przede wszystkim przez odpowiednią zmianę w planie inwestycyjnym na 1953 rok.
5.
W przypadku gdy zarówno tytuł inwestycyjny z 1952 r. jak i jego składnik (obiekt) przewidziane są w dalszym ciągu w planie na 1953 r., pokrycie powinno nastąpić przede wszystkim przez odpowiednią zmianę zakresu rzeczowego składnika.
6.
Włączając roboty budowlano-montażowe z tzw. poślizgu rzeczowego do planu inwestycyjnego na 1953 r. inwestor centralny w zasadzie nie może przekroczyć ustalonego dla niego ogólnego limitu robót budowlano-montażowych ani w sposób istotny zmieniać ich charakteru lub rozmieszczenia.
1.
Właściwy inwestor centralny przydziela limity z rezerwy resortowej na wniosek inwestora bezpośredniego i na podstawie bilansu przewidywanego tzw. poślizgu rzeczowego w kwotach brutto "b", tzn. po uwzględnieniu przypadających oszczędności w etapie projektowania, wskazując zarazem w wydawanych zaświadczeniach wysokość zadań oszczędnościowych etapu realizacji i kwotę limitu netto przydzielonego z rezerwy.
2.
Tryb składania wniosków w sprawie przydzielenia limitów z rezerwy resortowej ustala inwestor centralny.
1.
O przydzieleniu limitu z rezerwy resortowej inwestor centralny zawiadamia centralę banku finansującego inwestycje, inwestora bezpośredniego, inwestora naczelnego, wykonawcę lub dostawcę oraz Państwową Komisję Planowania Gospodarczego (Departament Inwestycji), przesyłając im wydane przez siebie zaświadczenia według wzorów, stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do zarządzenia.
2.
O podjęciu czynności wymaganych dla dokonania zmiany planu inwestycyjnego, zarówno tytułów inwestycyjnych jak i składników tego samego tytułu inwestycyjnego, inwestor centralny zawiadamia centralę banku finansującego inwestycje, inwestora bezpośredniego, inwestora naczelnego, wykonawcę lub dostawcę oraz Państwową Komisję Planowania Gospodarczego (Departament Inwestycji), przesyłając im wydane przez siebie zaświadczenie według wzoru, stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
3.
W ciągu najpóźniej 30 dni od przesłania zaświadczeń określonych w ust. 1 i 2 inwestor centralny w trybie przewidzianym w przepisach o przeprowadzaniu zmian w planie inwestycyjnym wprowadza odpowiednie zmiany w spisie tytułów inwestycyjnych, w planie oddania inwestycji do użytku i na właściwym tytule inwestycyjnym.
4.
W trybie określonym w ust. 1-3 nie mogą być przydzielone z rezerwy resortowej limity na inwestycje, nie objęte tzw. rzeczowym, poślizgiem inwestycyjnym z 1952 r.
1.
Banki finansujące inwestycje kontynuować będą finansowanie tzw. rzeczowego poślizgu inwestycyjnego do dnia 31 marca 1953 r. na podstawie zaświadczeń inwestora centralnego, określonych w § 3 ust. 1 i 2.
2.
Banki finansujące inwestycje kontrolować będą stan wykorzystania rezerw resortowych inwestorów centralnych na pokrycie tzw. rzeczowego poślizgu inwestycyjnego (w kwotach limitów brutto "b").
1.
Roboty budowlano-montażowe, objęte planem inwestycyjnym na 1952 rok, a nie wykonane do dnia 31 grudnia 1952 r., mogą być prowadzone po zapewnieniu pokrycia zgodnie z §§ 1, 2 i 3.
2.
Roboty, o których mowa w ust. 1, będą do czasu zawarcia nowych umów (§ 6 ust. 1) prowadzone na warunkach umowy obowiązującej w 1952 r., z tym że wynagrodzenie za te roboty obliczone będzie według cen obowiązujących w 1953 r.
3.
Jeżeli roboty, o których mowa w ust. 1, dotyczą obiektu, objętego tytułem nie zamieszczonym w spisie tytułów na 1953 r., zawarcie nowej umowy nie jest konieczne. Roboty te prowadzone będą aż do ich ukończenia na warunkach umowy obowiązującej w 1952 r., z tym że wynagrodzenie za te roboty obliczane będzie według cen obowiązujących w 1953 r. W przypadku gdy roboty nie zostały wykonane w 1952 r. z winy inwestora, należy ustalić nie później niż do dnia 28 lutego 1953 r. termin wykonania tych robót w 1953 r.
4. 1
Zapewnienie pokrycia, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić nie później niż do dnia 31 stycznia 1953 r. W przypadku braku pokrycia w terminie powyższym wykonawcy obowiązani są niezwłocznie zabezpieczyć i przerwać roboty.
5. 2
Inwestorzy centralni w terminie do dnia 1 marca 1953 r. zapewnią pokrycie z rezerw resortowych (§ 1 ust. 2 lit. a) dla robót prowadzonych po dniu 1 stycznia 1953 r. i przerwanych zgodnie z ust. 4 lub zakończonych do dnia 31 stycznia 1953 r.
1.
Umowy o wykonanie robót budowlano-montażowych, które mają być prowadzone w I kwartale 1953 r., powinny być zawarte w terminie do dnia 31 marca 1953 r. na zasadach i w trybie określonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 stycznia 1952 r. w sprawie zasad i trybu zawierania umów o wykonanie robót budowlano-montażowych objętych planem inwestycyjnym (Monitor Polski Nr A-5, poz. 53, Nr A-20, poz. 246 i Nr A-89, poz. 1383).
2.
W przypadku gdy roboty objęte planem inwestycyjnym 1953 r. mają być rozpoczęte przed dniem 31 marca 1953 r., a umowa nie może być zawarta przed rozpoczęciem robót w trybie, o którym mowa w ust. 1, do czasu zawarcia umowy obowiązujące dla stron są:
a)
ustalenia zawarte w kwestionariuszu zlecenia obiektu (roboty), sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 5a do instrukcji Nr 24b Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie sporządzania projektów rozdziału robót budowlano-montażowych, wstępnego zlecenia tych robót oraz sporządzania projektów planów przedsiębiorstw budowlano-montażowych na r. 1953 oraz
b)
warunki umowne stanowiące załącznik nr 7 do zarządzenia wymienionego w ust. 1.
1.
Do czasu zawarcia umów (§ 6 ust. 1) podstawą do prowadzenia robót budowlano-montażowych objętych planem inwestycyjnym 1953 r. na obiektach kontynuowanych i noworozpoczynanych jest oświadczenie inwestora centralnego, zawarte w części VI kwestionariusza zlecenia obiektu (roboty), stwierdzające, że roboty te objęte są limitem inwestycyjnym na 1953 r.
2.
Jeżeli tytuł należy do II grupy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa inwestor naczelny w granicach upoważnienia udzielonego przez inwestora centralnego.
Prowadzenie robót przed zawarciem umowy nie zwalnia inwestora bezpośredniego od przedłożenia oddziałowi banku specjalnego wymaganej dla danego rodzaju robót dokumentacji projektowo-kosztorysowej określonej w przepisach o zasadach finansowania inwestycji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 20 grudnia 1952 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

.........................................................

inwestor centralny

Wzór nr 1

(dotyczy poślizgu rzeczowego z

r. 1952 obiektów objętych tytułem

wygasającym w r. 1952).

ZAŚWIADCZENIE NR ....................

Zaświadcza się, że objęty planem inwestycyjnym na 1952 r. tytuł .............................................

......................................................................................................................................................

(podać numer i brzmienie tytułu)

inwestora bezpośredniego ............................................................................................................

(wymienić inwestora bezpośredniego)

zostanie wskutek niepełnego wykonania w r. 1952 włączony do planu inwestycyjnego na 1953 r. i otrzyma z rezerwy resortowej ........................................................................................

.......................................................................................................................................................

(wymienić inwestora centralnego)

limit w wysokości brutto "b" - ................................................................................................. zł

zadania oszczędnościowe etapu realizacji - ............................................................................. zł

limit netto - .............................................................................................................................. zł

słownie: ................................................................................................................................... zł

Limit powyższy przeznaczony jest na następujące zadania inwestycyjne ..................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

......................................................................

MINISTER

Odpisy otrzymują:

1. Centrala banku finansującego inwestycje (3 egz.)

2. Inwestor bezpośredni

3. Inwestor naczelny

4. Wykonawca lub dostawca

5. Departament Inwestycji PKPG

6. Inwestor centralny (ad acta)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

........................................................................

inwestor centralny

Wzór nr 2

(dotyczy poślizgu rzeczowego z r.

1952 tytułów kontynuowanych w

1953 r.).

ZAŚWIADCZENIE NR ....................

Zaświadcza się, że objęty planem inwestycyjnym na 1953 r. tytuł .............................................

......................................................................................................................................................

(podać numer i brzmienie tytułu)

inwestora bezpośredniego ............................................................................................................

(wymienić inwestora bezpośredniego)

posiadający w zatwierdzonym planie na 1953 r. limit brutto .................................................. zł

zostanie uzupełniony o kwotę dodatkowego limitu brutto "b" ................................................ zł

z rezerwy resortowej inwestora centralnego

.....................................................................................................................................................

(wymienić inwestora centralnego)

do łącznej wysokości .............................................................................................................. zł

Zadania oszczędnościowe etapu realizacji od dodatkowego limitu wynoszą ........................ zł

Przydzielony z rezerwy limit netto wyniesie .......................................................................... zł

Dodatkowy limit przeznaczony jest na*) ...................................................................................

......................................................................

MINISTER

*) Jeżeli wprowadzony jest nowy składnik (obiekt), wówczas należy podać brzmienie składnika (obiektu) z zaznaczeniem, że jest nowy.

Odpisy otrzymują:

1. Centrala banku finansującego inwestycje (3 egz.)

2. Inwestor bezpośredni

3. Inwestor naczelny

4. Wykonawca lub dostawca

5. Departament Inwestycji PKPG

6. Inwestor centralny (ad acta)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

...................................................................

inwestor centralny

Wzór nr 3

(dotyczy poślizgu rzeczowego z

r. 1952 obiektu wprowadzonego do

planu na 1953 r. w drodze zmiany

planu).

ZAŚWIADCZENIE NR ....................

Zaświadcza się, że roboty (dostawy) inwestycyjne:

Wartość kosztorysowa
1. ................................................................zł,
2. ................................................................zł,
3. ................................................................zł,
Razem:............................zł,

przewidziane w planie inwestycyjnym na r. 1952 w tytule

.......................................................................................................................................................

(podać numer i brzmienie tytułu)

inwestora bezpośredniego ............................................................................................................

(wymienić inwestora bezpośredniego)

zostały objęte wnioskiem o zmianie planu inwestycyjnego na r. 1953 w trybie obowiązujących przepisów.

......................................................................

MINISTER

Odpisy otrzymują:

1. Centrala banku finansującego inwestycje (3 egz.)

2. Inwestor bezpośredni

3. Inwestor naczelny

4. Wykonawca lub dostawca

5. Departament Inwestycji PKPG

6. Inwestor centralny (ad acta)

1 § 5 ust. 4:

- dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1952 r. (M.P.53.A-1.17) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 grudnia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 stycznia 1953 r. (M.P.53.A-9.128) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 stycznia 1953 r.

2 § 5 ust. 5:

- dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1952 r. (M.P.53.A-1.17) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 grudnia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 stycznia 1953 r. (M.P.53.A-9.128) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 stycznia 1953 r.

3 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 26 lutego 1953 r. (M.P.53.A-24.288) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1953 r.