RFN-Polska. Umowa między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii w sprawie Collegium Polonicum w Słubicach. Warszawa.2002.10.02.

Monitor Polski

M.P.2003.43.647

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 czerwca 2003 r.

UMOWA
między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii w sprawie Collegium Polonicum w Słubicach,
sporządzona w Warszawie dnia 2 października 2002 r.

UMOWA

między Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii w sprawie Collegium Polonicum w Słubicach

Minister Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii

dążąc do rozwijania i umacniania wzajemnych stosunków,

pragnąc poszerzenia stosunków kulturalnych między partnerami Umowy, w szczególności w zakresie kształcenia i nauki w duchu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy kulturalnej z dnia 14 lipca 1997 r.,

uwzględniając zasadę równouprawnienia oraz wzajemnej korzyści, o których mowa w artykule 15 Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 r., tudzież zgodną wolę wyrażoną przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie n. Odrą,

uzgodnili, co następuje:

1. 
Umawiające się Strony zapewnią Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina we Frankfurcie n. Odrą warunki, umożliwiające funkcjonowanie Collegium Polonicum jako jednostki obu uniwersytetów zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy.
2. 
Collegium Polonicum mieści się w Słubicach na terenie i w budynkach będących własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
1. 
Collegium Polonicum prowadzi działalność dydaktyczną i naukową oraz wspiera współpracę polskich i niemieckich naukowców. Collegium Polonicum prowadzi studia wyższe, studia podyplomowe oraz kursy specjalistyczne.
2. 
Właściwe organy uczelni, na wniosek Komisji Stałej, zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego Państwa każdej z Umawiających się Stron, tworzą i znoszą kierunki studiów oraz inne formy kształcenia.
3. 
Na studia w Collegium Polonicum mogą być przyjmowani studenci oraz absolwenci wszystkich szkół wyższych, a w szczególności studenci i absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, zgodnie z zasadami rekrutacji na studia obowiązującymi w tych uniwersytetach.
4. 
Programy badawcze w Collegium Polonicum obejmują badania w dziedzinach reprezentowanych w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu lub Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki integracji europejskiej, regionów przygranicznych oraz badań porównawczych w aspekcie międzynarodowym i interkulturowym. Collegium Polonicum będzie ubiegać się o udział w programach badawczych Unii Europejskiej z zakresu dziedzin nauki, które wchodzić będą w zakres działania Collegium Polonicum.
1. 
Organami Collegium Polonicum są:
1)
Komisja Stała, w skład której wchodzą: rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, właściwy dla Collegium Polonicum prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, właściwy dla Collegium Polonicum wiceprezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, po dwóch dalszych członków wybranych przez rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prezydenta Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą. W posiedzeniach Komisji Stałej bierze udział dyrektor administracyjny Collegium Polonicum;
2)
Dyrekcja, w skład której wchodzą: właściwy dla Collegium Polonicum prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, właściwy dla Collegium Polonicum wiceprezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą oraz dyrektor administracyjny Collegium Polonicum.
2. 
Do kompetencji Komisji Stałej należy w szczególności:
1)
doradzanie w sprawie projektu budżetu sporządzanego przez Dyrekcję, który przedstawiany jest senatom obu uniwersytetów;
2)
proponowanie zatrudnienia pracowników naukowo-dydaktycznych i kierownictwa administracyjno-technicznego Collegium Polonicum;
3)
występowanie z wnioskami dotyczącymi tworzenia i znoszenia kierunków studiów w Collegium Polonicum;
4)
przedstawianie projektu zasad rekrutacji do Collegium Polonicum, o których mowa w artykule 2 ustęp 3;
5)
przyjmowanie sprawozdania Dyrekcji z działalności Collegium Polonicum;
6)
podejmowanie uchwał dotyczących planów rozwoju Collegium Polonicum;
7)
uchwalanie ogólnych zasad pracy naukowo-badawczej;
8)
podejmowanie uchwał o zasadniczym znaczeniu dla działalności i rozwoju Collegium Polonicum.
3. 
Do kompetencji Dyrekcji należy w szczególności:
1)
prowadzenie bieżących spraw Collegium Polonicum;
2)
opracowanie budżetu i sprawozdania z działalności Collegium Polonicum.
4. 
Umawiające się Strony wyrażają zadowolenie z faktu, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie n. Odrą potwierdziły wolę zawarcia porozumienia określającego tryb i szczegółowy regulamin funkcjonowania organów, o których mowa w ustępie 1.
1. 
Ministerstwo Nauki, Badań i Kultury Kraju Związkowego Brandenburgii ponosi koszty osobowe związane z zatrudnieniem pięciu profesorów oraz siedmiu współpracowników naukowych. Powołania na stanowisko profesora dokonuje właściwy minister Kraju Związkowego Brandenburgii.
2. 
Pracownicy, o których mowa w ustępie 1, będą zatrudniani zgodnie z przepisami właściwymi dla pracowników administracji Kraju Związkowego Brandenburgii. Profesorowie otrzymają podstawowe rzeczowe wyposażenie oraz roczne środki administracyjne w wymiarze przyjętym w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie n. Odrą.
3. 
Nauczyciele akademiccy niewymienieni w ustępie 1, z zastrzeżeniem ustępu 4, zatrudniani są zgodnie z przepisami prawa polskiego i wynagradzani ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
4. 
W Collegium Polonicum mogą być zatrudniani, zgodnie z przepisami prawa polskiego lub przepisami właściwymi dla pracowników administracji Kraju Związkowego Brandenburgii, również nauczyciele akademiccy, którzy wynagradzani będą ze środków pochodzących ze źródeł innych niż wymienione w ustępie 1 i 3.

Umawiające się Strony wyrażają zadowolenie z faktu, że oba Uniwersytety podejmą wspólnie uzgodnione starania w celu pozyskania koniecznych środków na zatrudnienie pozostałych, poza wymienionymi w artykule 4 ustęp 1 i 3, pracowników.

Minister Edukacji Narodowej i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuje się ponosić bieżące koszty utrzymania i konserwacji budynków oraz koszty bieżącego wyposażenia w środki rzeczowe zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami i przepisami prawa polskiego.

Umawiające się Strony będą systematycznie, co najmniej raz na trzy lata od dnia wejścia w życie niniejszej umowy, przeprowadzać konsultacje dotyczące działalności Collegium Polonicum.

1. 
Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
2. 
Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć niniejszą umowę na piśmie z trzyletnim okresem wypowiedzenia. Bieg okresu wypowiedzenia rozpoczyna się z dniem 1 października następującego po dniu otrzymania pisma wypowiadającego.

Niniejsza umowa wejdzie w życie w dniu, w którym Umawiające się Strony zawiadomią się wzajemnie poprzez wymianę pism, że spełnione zostały niezbędne wymogi wewnętrzne dla jej wejścia w życie. Za dzień wejścia w życie uważać się będzie dzień otrzymania pisma późniejszego.

Sporządzono w Warszawie dnia 2 października 2002 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.