Regulowanie płatności z tytułu usług, związanych z obrotem morskim.

Monitor Polski

M.P.1950.A-131.1632

Akt utracił moc
Wersja od: 13 listopada 1950 r.

ZARZĄDZENIE NR 62
KOMISJI DEWIZOWA
z dnia 9 listopada 1950 r.
W sprawie regulowania płatności z tytułu usług, związanych z obrotem morskim.

Na podstawie art. 3 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 87, poz. 549) Komisja Dewizowa zarządza, co następuje:
Zezwala się aż do odwołania niżej wymienionym przedsiębiorstwom na dokonywanie przewidzianych w niniejszym zarządzeniu czynności w zakresie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi:

Zarządowi Portu Gdańsk - Gdynia P. P. W. - Gdańsk-Wrzeszcz;

Zarządowi Portu Szczecin - P. P. W. Szczecin;

Centrali Zbytu Węgla - P. P. W. Ekspedycja Morska Gdańsk - Wrzeszcz, Centrala w Katowicach;

armatorom:

"GAL" Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe S. A.,

Polsko-Brytyjskiemu Towarzystwu Okrętowemu S. A.,

Żegludze Polskiej S. A.;

agentom okrętowym:

Angielska Spółka Akcyjna "The Cunard Steam Ship Company Ltd". Warszawa;

maklerom:

Maklerska Spółdzielnia Pracy "AGMOR", Gdynia,

Bałtycka Agencja Morska "BALTICA", Gdynia,

Gdyńska Agencja Morska "GAMA", Gdynia,

Polskie Towarzystwo Żeglugowe "NAVIGATOR", Gdynia,

Maklerzy Okrętowi Rummel & Burton, Gdynia,

Polska Zjednoczona Korporacja Bałtycka sp. z o. o., Gdynia,

American Scantic Line w Polsce, Gdynia;

firmom ekspedycyjnym:

Hartwig S. A., Międzynarodowi Ekspedytorzy, Zarząd w Warszawie;

Dyrekcja Morska w Gdyni;

"Spedrapid", Spedycyjna Spółka z o. o., Szczecin - Gdynia;

Przedsiębiorstwo Robót Przeładunkowych dla Małych Portów, Słupsk;

firmom shiphandlerskim:

Zaopatrywanie Statków "Baltona" P. P. W. Gdynia;

firmom kontrolnym:

"Polcargo", Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków P. P. W. Centrala w Gdyni,

"Supervise", Polskie Towarzystwo Kontroli, spółka z o. o. Gdynia.

§  2.
Wymienione przedsiębiorstwa mogą korzystać z uprawnień wynikających z niniejszego zarządzenia tak długo i w takim zakresie, w jakim dopuszczone są do właściwej ich działalności na podstawie obowiązujących je przepisów.
§  3.
Przyjęcie przypadających wyżej wymienionym przedsiębiorstwom od cudzoziemców należności wynikających z tytułu świadczonych usług, związanych z obrotem morskim, nastąpić może tylko:
a)
w zagranicznych środkach płatniczych,
b)
w złotych z zagranicznego rachunku wolnego, prowadzonego na zasadzie § 15 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 24 lipca 1936 r. (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 57, poz. 419 i z 1939 r. Nr 7, poz. 40),
c)
przez rozliczenie na zasadach § 4 oraz § 6 i § 7 według aktualnych instrukcji, wydawanych przez właściwe władze dewizowe.
§  4.
Zezwala się na dokonywanie na prowadzonych w książkach przedsiębiorstw rachunkach zagranicznych zleceniodawców i korespondentów rozliczeń należności wzajemnych z tytułu morskich obrotów usługowych, o ile należności te płatne są na ten sam kraj, z wyłączeniem kompensaty należności wolnodewizowych z zobowiązaniami clearingowymi oraz na wysyłanie za granicę odnośnych not kredytowych i debetowych.
§  5.
Zezwala się na zwrotne przekazywanie za granicę przez Narodowy Bank Polski i banki dewizowe niewykorzystanej części zaliczek armatorskich pochodzących z zagranicy pod warunkiem przedłożenia bankowi udokumentowanego rozliczenia.
§  6.
Zezwala się na inkasowanie w kraju w złotych należności wynikających bezpośrednio z umowy frachtowej przypadających zagranicznym zleceniodawcom od krajowych osób fizycznych i prawnych.
§  7.
Zezwala się na dokonywanie, w granicach kwot zainkasowanych dla poszczególnych zleceniodawców i korespondentów zagranicznych na podstawie § 6, wypłat w kraju na pokrycie zobowiązań tych zleceniodawców i korespondentów wobec krajowych osób fizycznych i prawnych z tytułu usług związanych z obrotem morskim.
§  8.
Przekazanie za granicę należności z tytułu morskich obrotów usługowych, może mieć miejsce jedynie za zgodą właściwych władz dewizowych i po potrąceniu zobowiązań odnośnego zleceniodawcy wobec krajowych osób fizycznych i prawnych.
§  9.
Zezwala się na dokonywanie w uzasadnionych przypadkach wykładów z polecenia i na rachunek zagranicznych zleceniodawców z tytułu płatności wynikłych z bieżących interesów, związanych ściśle z obrotem portowym i transportem morskim. Wyłożone kwoty, które nie zostaną przekazane względnie rozliczone zgodnie z paragrafami poprzednimi, winny być przedstawione do zapłaty właściwemu dłużnikowi w drodze inkasa bankowego.
§  10.
Zezwala się na stawianie do dyspozycji kapitanów statków obcych waluty krajowej do wydatkowania w kraju z tym, że udzielona zaliczka kapitańska zostanie rozliczona w rachunku maklerskim zgodnie z § 3.
§  11.
Wszelkie przeliczenia walut obcych tak w rozliczeniach z cudzoziemcami jak i osobami zamieszkałymi w kraju winny być dokonywane wyłącznie według kursów Narodowego Banku Polskiego, obowiązujących w dniu dokonywania danej płatności lub rozliczenia.
§  12.
Dokonywanie płatności i rozliczeń nie objętych niniejszym zarządzeniem wymaga każdorazowego zezwolenia Komisji Dewizowej.
§  13.
Kontrolę wykonania niniejszego zarządzenia powierza się oddziałom Narodowego Banku Polskiego w miastach portowych według ich właściwości miejscowej.
§  14.
Uchyla się uchwałę generalną Nr 18/111 Komisji Dewizowej z dnia 2 kwietnia 1948 r. oraz instrukcję Komisji Dewizowej, w sprawie sposobu prowadzenia rachunków "Złote Morskie".

Szczegółowe instrukcje w sprawie likwidacji rachunków - "Złote Morskie" wyda Narodowy Bank Polski.

§  15.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 13 listopada 1950 r.