Rozdział 3 - Głosowanie - Regulamin Senatu.

Monitor Polski

M.P.2024.10 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lutego 2024 r.

Rozdział  3

Głosowanie

1. 
Po zamknięciu dyskusji lub wystąpieniu sprawozdawcy komisji Marszałek Senatu oznajmia, że Senat przystępuje do głosowania. Od tej chwili można zabierać głos tylko w celu zgłoszenia lub uzasadnienia wniosku formalnego o sposobie lub porządku głosowania albo zadania sprawozdawcy pytań o wyjaśnienie treści głosowanej poprawki.
2. 
Głosowanie jest jawne i odbywa się przez podniesienie ręki oraz naciśnięcie przycisku aparatury elektronicznej rejestrującej indywidualne decyzje głosujących senatorów.
3. 
W przypadkach określonych w Regulaminie Senatu głosowanie odbywa się przy użyciu kart do głosowania oznaczonych imieniem i nazwiskiem senatora (głosowanie imienne).
4. 
Głosowanie imienne odbywa się przy wykorzystaniu przygotowanej w tym celu urny. Senatorowie kolejno, w porządku alfabetycznym, wezwani przez sekretarza Senatu wrzucają swoje karty do urny. Otwarcia urny oraz obliczenia głosów dokonuje trzech wyznaczonych przez Marszałka Senatu sekretarzy Senatu.
5. 
W sprawach wyboru lub powołania na określone w Regulaminie Senatu stanowiska, w których liczba kandydatów jest większa niż liczba miejsc do obsadzenia, przeprowadza się głosowanie imienne.
6. 
Jeżeli w sprawach określonych w ust. 5 uchwała jest podejmowana zwykłą większością głosów:
1)
za wybranych lub powołanych uważa się kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów poparcia i jednocześnie liczba ta jest większa niż liczba głosów przeciw;
2)
w przypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzyma równą liczbę głosów poparcia, a jednocześnie spowodowałoby to wybór lub powołanie większej liczby osób niż liczba miejsc, uznaje się, że nie wybrano (nie powołano) tych kandydatów.
7. 
Jeżeli w sprawach określonych w ust. 5 uchwała jest podejmowana większością bezwzględną albo inną większością kwalifikowaną:
1)
na karcie do głosowania przy nazwisku każdego kandydata umieszcza się tylko jedną kratkę;
2)
głosowanie na danego kandydata polega na postawieniu znaku "x" w kratce przy nazwisku tego kandydata.
8. 
Na wniosek Marszałka Senatu lub co najmniej 20 senatorów:
1)
głosowanie odbywa się przez podniesienie ręki przy jednoczesnym zarządzeniu przez Marszałka Senatu obliczenia głosów przez sekretarzy Senatu, albo
2)
odbywa się głosowanie imienne.
9. 
Wyniki głosowania ogłasza Marszałek Senatu. Wyniki głosowania imiennego Marszałek ogłasza na podstawie protokołu przedstawionego przez sekretarzy Senatu dokonujących obliczenia głosów. Wyniki głosowania są ostateczne i nie mogą być przedmiotem dyskusji.
1. 
Porządek głosowania jest następujący:
1)
głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy;
2)
głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek;
3)
głosowanie nad poprawkami do poszczególnych artykułów lub ustępów, według kolejności przepisów ustawy:
a)
w pierwszej kolejności poddaje się pod głosowanie poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach; w przypadku przyjęcia poprawki wykluczającej inne poprawki, poprawek tych nie poddaje się pod głosowanie,
b)
w przypadku zgłoszenia do tego samego przepisu kilku poprawek, jako pierwszą poddaje się pod głosowanie poprawkę najdalej idącą; o kolejności głosowania rozstrzyga Marszałek po zasięgnięciu opinii sprawozdawcy,
c)
poprawki pociągające za sobą zmiany w innych przepisach poddaje się pod głosowanie łącznie;
4)
Marszałek może zarządzić łączne głosowanie nad pewną grupą poprawek, jeżeli nie zgłoszono w tym zakresie wniosku przeciwnego;
5)
głosowanie za przyjęciem uchwały w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
1a.  2
 W przypadku odrzucenia wszystkich zgłoszonych do ustawy wniosków lub poprawek albo nieprzyjęcia uchwały w sprawie ustawy w całości, Marszałek umożliwia senatorom zgłoszenie wniosku o odrzucenie ustawy lub wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek, choćby były uprzednio poddane pod głosowanie. Marszałek poddaje zgłoszone wnioski pod głosowanie zgodnie z porządkiem określonym w ust. 1 pkt 1 i 2
2. 
Marszałek może odroczyć głosowanie nad całością uchwały na czas potrzebny do stwierdzenia, czy wskutek przyjętych poprawek nie zachodzą sprzeczności pomiędzy poszczególnymi przepisami.
3. 
Senat może poddać pod głosowanie uchwałę w całości, łącznie z poprawkami, jeżeli nie zgłoszono w tym zakresie sprzeciwu.
4. 
Marszałek Senatu nie poddaje pod głosowanie:
1)
wniosków do uchwały Sejmu, o której mowa w art. 72 ust. 1, wykraczających poza zakres określony w art. 72 ust. 3;
2)
wniosków do projektu, o którym mowa w art. 85a ust. 3 pkt 1, wykraczających poza zakres określony w art. 85c.
4a. 
Marszałek Senatu, przed poddaniem pod głosowanie poprawki do ustawy wykonującej prawo Unii Europejskiej, jeśli istnieje wątpliwość co do zakresu poprawki, może zwrócić się do Komisji Spraw Unii Europejskiej o wyrażenie opinii.
5. 
W razie niepodjęcia uchwały, Senat może przekazać ustawę do ponownego rozpatrzenia przez właściwe komisje.

(uchylony).

Reasumpcja uchwały jest dopuszczalna tylko w trakcie tego samego posiedzenia Senatu i wyłącznie w przypadku ujawnienia oczywistego błędu w uprzednio podjętej uchwale.

Podjętą przez Senat uchwałę dotyczącą rozpatrywanej ustawy Marszałek Senatu przekazuje Marszałkowi Sejmu.

2 Art. 54 ust. 1a zmieniony przez art. 1 pkt 2 uchwały z dnia 7 lutego 2024 r. (M.P.2024.111) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 lutego 2024 r.