Dział 2 - Organy Senatu - Regulamin Senatu.

Monitor Polski

M.P.2024.10 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lutego 2024 r.

DZIAŁ  II

Organy Senatu

Organami Senatu są:

1)
Marszałek Senatu,
2)
Prezydium Senatu,
3)
Konwent Seniorów,
4)
komisje Senatu.

Prezydium Senatu tworzą Marszałek i wicemarszałkowie.

1. 
Senat wybiera Marszałka spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.
2. 
Jeżeli zgłoszono więcej niż jednego kandydata i w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, przed kolejnymi turami głosowania usuwa się z listy kandydatów nazwisko tego kandydata, który w poprzedniej turze uzyskał najmniejszą liczbę głosów poparcia. Jeżeli tę samą najmniejszą liczbę głosów uzyskało dwóch lub więcej kandydatów, przed kolejną turą głosowania usuwa się nazwiska tych kandydatów.
3. 
Procedurę wyboru powtarza się, jeżeli:
1)
wszyscy zgłoszeni kandydaci uzyskali jednakową liczbę głosów poparcia;
2)
w wyniku zastosowania ust. 1 i 2 nie dojdzie do dokonania wyboru Marszałka Senatu.
1. 
Odwołanie Marszałka Senatu odbywa się na wniosek co najmniej 34 senatorów, imiennie wskazujący kandydata na nowego Marszałka.
2. 
Senat odwołuje i wybiera Marszałka w jednym głosowaniu, bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów.
3. 
Jeżeli złożono więcej niż jeden wniosek, o którym mowa w ust. 1, są one rozpatrywane łącznie, jednak poddanie ich pod głosowanie następuje oddzielnie według kolejności złożenia. W przypadku przyjęcia jednego z wniosków pozostałe wnioski nie podlegają głosowaniu.
1. 
Senat wybiera nie więcej niż pięciu wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów. Jeżeli zgłoszono więcej niż pięciu kandydatów, przepisy art. 6 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
2. 
Odwołanie wicemarszałka odbywa się na wniosek co najmniej 34 senatorów, bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów.
1. 
Marszałek Senatu:
1)
stoi na straży praw i godności Senatu;
2)
reprezentuje Senat;
3)
prowadzi sprawy z zakresu stosunków z Sejmem, z parlamentami innych krajów, a także z instytucjami oraz innymi organami Unii Europejskiej;
3a)
prowadzi sprawy z zakresu współpracy i opieki nad Polonią i Polakami za granicą;
4)
ustala plan pracy Senatu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów;
5)
zwołuje posiedzenia Senatu;
6)
ustala projekt porządku obrad po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów;
7)
przewodniczy obradom Senatu i czuwa nad ich przebiegiem;
8)
nadaje bieg sprawom przedkładanym Senatowi, zarządza drukowanie ustaw uchwalonych przez Sejm, projektów ustaw, projektów uchwał, sprawozdań i opinii komisji senackich oraz innych dokumentów stanowiących przedmiot obrad Senatu lub komisji, a także doręczenie ich senatorom;
8a)
(uchylony);
9)
sprawuje nadzór nad terminowością prac Senatu i jego organów;
10)
sprawuje nadzór nad pracami komisji senackich i zleca im rozpatrzenie określonych spraw;
11)
zwołuje posiedzenia Prezydium Senatu, przewodniczy obradom i kieruje jego pracami;
12)
zwołuje Konwent Seniorów i przewodniczy jego obradom;
13)
czuwa nad wykonywaniem wobec Senatu, organów Senatu i senatorów konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez organy państwowe i samorządu terytorialnego, podporządkowane im jednostki oraz inne obowiązane podmioty;
14)
dokonuje ocen wykonywania przez organy państwowe i samorządu terytorialnego obowiązków wobec Senatu, organów Senatu i senatorów oraz przedstawia te oceny senatorom;
15)
udziela senatorom pomocy w wykonywaniu mandatu i podejmuje, na ich wniosek, odpowiednie działania zmierzające do załatwienia przedłożonych spraw;
16)
sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem na całym obszarze należącym do Senatu;
16a)
określa, w drodze zarządzenia, zasady wstępu osób wykonujących zawodową działalność lobbingową, osób biorących udział w wysłuchaniu publicznym oraz publiczności na posiedzenia Senatu lub komisji senackich, uwzględniając konieczność przestrzegania powagi, porządku i wymagań bezpieczeństwa;
16b)
określa, w drodze zarządzenia, wynikające z ochrony informacji niejawnych zasady postępowania w przypadku zgłoszenia wniosku o uchwalenie tajności obrad, podjęcia przez Senat uchwały o tajności obrad oraz utajnienia obrad komisji senackiej;
17)
ustala projekt budżetu Kancelarii Senatu po zasięgnięciu opinii Prezydium Senatu, Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, a w zakresie opieki nad Polonią oraz Polakami za granicą także Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, oraz nadzoruje wykonanie budżetu;
18)
nadaje, w drodze zarządzenia, statut Kancelarii Senatu;
19)
powołuje i odwołuje Szefa Kancelarii Senatu po zasięgnięciu opinii Prezydium Senatu oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich;
19a)
(uchylony).
19b)
powołuje i odwołuje zastępców Szefa Kancelarii Senatu, po zasięgnięciu opinii Szefa Kancelarii Senatu;
20)
podejmuje inne czynności wynikające z Regulaminu Senatu.
2. 
Marszałek Senatu wykonuje także inne zadania przewidziane w Konstytucji i ustawach.
3. 
Marszałek Senatu podpisuje w imieniu Senatu pisma do adresatów zewnętrznych.
4. 
Marszałek Senatu może upoważnić senatora lub grupę senatorów do wykonywania określonych czynności.

Prezydium Senatu:

1)
z zastrzeżeniem uprawnień Marszałka i wicemarszałków Senatu wynikających z art. 42 ust. 2, dokonuje wykładni Regulaminu Senatu, po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich;
2)
zleca komisjom rozpatrzenie spraw w określonym zakresie;
3)
określa zasady organizowania doradztwa na rzecz Senatu i jego organów, powoływania doradców oraz korzystania z opinii i ekspertyz;
3a)
określa zasady zlecania zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, rozpatruje oferty realizacji tych zadań i zleca ich realizację po zasięgnięciu opinii Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą;
4)
czuwa nad wykonywaniem przez senatorów ich obowiązków;
5)
opiniuje sprawy wniesione przez Marszałka Senatu;
6)
podejmuje inne czynności wynikające z Regulaminu Senatu.
1. 
Porządek dzienny obrad i termin posiedzenia Prezydium Senatu ustala Marszałek Senatu.
2. 
W posiedzeniach Prezydium Senatu biorą udział z głosem doradczym Szef Kancelarii Senatu oraz osoby zaproszone przez Marszałka Senatu.
3. 
Z posiedzeń Prezydium Senatu sporządza się protokół, który podpisuje Marszałek Senatu. Protokół stanowi jedyne urzędowe stwierdzenie przebiegu posiedzenia Prezydium i jest dostępny dla wszystkich senatorów.
4. 
Prezydium Senatu podejmuje uchwały lub inne decyzje większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Marszałka Senatu.
5. 
Prezydium Senatu może również rozstrzygać poszczególne sprawy w trybie obiegowym, bez zwoływania posiedzenia.
6. 
Marszałek Senatu może zadecydować o odbyciu posiedzenia Prezydium Senatu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, umożliwiających porozumiewanie się na odległość oraz zapewniających identyfikację uczestników i komunikację w czasie rzeczywistym. Przepisy art. 67b ust. 1 stosuje się odpowiednio.
1. 
Wicemarszałkowie Senatu:
1)
przewodniczą w zastępstwie Marszałka obradom Senatu;
2)
sprawują w zastępstwie Marszałka powierzone przez niego funkcje.
2. 
Podczas zastępowania Marszałka, na wicemarszałkach ciążą obowiązki oraz przysługują im prawa Marszałka wynikające z Regulaminu Senatu.
1. 
Komisje Senatu są organami powołanymi do rozpatrywania i opracowywania spraw z własnej inicjatywy oraz przekazanych im przez Senat, Marszałka Senatu lub Prezydium Senatu.
2. 
Komisje w ramach swoich kompetencji rozpatrują i przedstawiają Senatowi sprawozdania dotyczące ustaw uchwalonych przez Sejm.
3. 
Komisje zajmują również stanowiska co do prawidłowości wprowadzania w życie i sposobu wykonywania ustaw.
4. 
Komisje w porozumieniu z Komisją Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich mogą opracowywać regulaminy swojego działania.
1. 
Senat powołuje komisje stałe do określonego rodzaju spraw oraz może powoływać i rozwiązywać komisje nadzwyczajne do realizacji określonych zadań.
2. 
Przewodniczących i członków komisji wybiera i odwołuje Senat.
3. 
Marszałek Senatu z inicjatywy własnej lub Prezydium Senatu, a także na wniosek co najmniej czterech przewodniczących komisji zwołuje posiedzenie przewodniczących komisji Senatu.
4. 
Posiedzenia przewodniczących komisji Senatu służą koordynacji współpracy między komisjami, wskazywaniu potrzebnych inicjatyw ustawodawczych oraz rozpatrywaniu innych spraw przedstawionych przez Marszałka, Prezydium Senatu lub przewodniczących komisji.
1. 
Konwent Seniorów może określić liczbę miejsc przysługującą klubom senackim i kołom senackim w danej komisji.
2. 
Jeżeli decyzja, o której mowa w ust. 1, zostanie podjęta po powołaniu komisji w sytuacji, w której liczba senatorów któregokolwiek klubu lub koła przekracza przyjęty w decyzji limit, komisja ta ulega rozwiązaniu z dniem powołania komisji w składzie zgodnym z decyzją. Sprawy nierozpatrzone przez rozwiązaną komisję podlegają rozpatrzeniu przez komisję nowo powołaną.
3. 
Przepisów ust. 2 nie stosuje się w przypadku, gdy senatorowie klubu lub koła, o którym mowa w ust. 2, złożą do Marszałka Senatu w terminie 7 dni od dnia podjęcia decyzji, o której mowa w ust. 1, wnioski w sprawie rezygnacji z członkostwa w komisji, zapewniające zgodność składu komisji z decyzją.
4. 
Marszałek Senatu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, przedstawia Senatowi:
1)
projekty uchwał w sprawie powołania komisji i wyboru ich składu osobowego oraz rozwiązania komisji nadzwyczajnej;
2)
projekt uchwały w sprawie wyboru przewodniczącego komisji - na wniosek odpowiedniej komisji;
3)
projekt uchwały w sprawie odwołania przewodniczącego komisji - z własnej inicjatywy, na wniosek Prezydium Senatu lub odpowiedniej komisji oraz w przypadku złożenia przez przewodniczącego Marszałkowi pisemnej rezygnacji z pełnionej funkcji.
5. 
Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich przedstawia Senatowi projekty uchwał w sprawie zmian w składzie osobowym komisji.
6. 
Do projektów uchwał, o których mowa w ust. 4 i 5, nie stosuje się przepisów działu IX.
1. 
Ustanawia się następujące komisje stałe:
1)
Budżetu i Finansów Publicznych;
1a)
Edukacji;
2)
Gospodarki Narodowej i Innowacyjności;
2a)
Infrastruktury;
2b)
Klimatu i Środowiska;
3)
Kultury i Środków Przekazu;
4)
Nauki;
5)
Obrony Narodowej;
5a)
Petycji;
6)
Praw Człowieka i Praworządności;
7)
Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich;
8)
Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej;
9)
Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
10)
Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej;
10a)
Sportu;
11)
Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą;
12)
(uchylony);
12a)
Spraw Unii Europejskiej;
13)
Spraw Zagranicznych;
14)
(uchylony);
15)
Ustawodawczą;
16)
Zdrowia.
2. 
Przedmiotowy zakres działania komisji stałych określa załącznik do Regulaminu Senatu.
1. 
Konwent Seniorów jest organem zapewniającym współdziałanie klubów senackich i kół senackich w sprawach związanych z działalnością i tokiem prac Senatu.
2. 
Konwent Seniorów tworzą: Marszałek, wicemarszałkowie oraz senatorowie - przedstawiciele klubów senackich oraz przedstawiciele porozumień, o których mowa w art. 21 ust. 5, a także klubów parlamentarnych, jeżeli skupiają co najmniej 7 senatorów.
3. 
Konwent Seniorów wykonuje swoje zadania poprzez:
1)
opiniowanie projektów porządku obrad Senatu;
2)
opiniowanie planu pracy oraz wypowiadanie się w sprawie terminów posiedzeń Senatu;
3)
wskazywanie potrzebnych inicjatyw ustawodawczych;
4)
rozpatrywanie oraz przedstawianie wniosków w sprawie sposobu prowadzenia dyskusji lub obrad Senatu;
5)
rozpatrywanie innych spraw przedstawionych przez Marszałka Senatu, Prezydium Senatu lub przedstawicieli klubów i porozumień, o których mowa w art. 21 ust. 5.
4. 
Konwent Seniorów zwołuje Marszałek Senatu z inicjatywy własnej, Prezydium Senatu lub na wniosek klubu albo jednego z porozumień, o których mowa w art. 21 ust. 5.
5. 
Do posiedzeń Konwentu Seniorów stosuje się odpowiednio przepisy art. 10.
1. 
Senat wybiera ze swego grona od sześciu do ośmiu sekretarzy Senatu. Wybór odbywa się łącznie, chyba że Senat postanowi inaczej.
2. 
Sekretarze Senatu prowadzą listę mówców i protokoły posiedzeń Senatu, dokonują obliczenia wyników głosowania i pełnią inne czynności zlecone przez Marszałka Senatu.