Regulamin resortowych komisji rozjemczych w sporach pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych.

Monitor Polski

M.P.1957.74.449

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 1957 r.

ZARZĄDZENIE NR 222
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 września 1957 r.
w sprawie regulaminu resortowych komisji rozjemczych w sporach pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie § 16 uchwały nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie rozstrzygania przez komisje rozjemcze sporów pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 65, poz. 398) zarządza się, co następuje:
Postępowanie przed resortowymi komisjami rozjemczymi rozstrzygającymi spory pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych, w których rady robotnicze działają, określają przepisy uchwały nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie rozstrzygania przez komisje rozjemcze sporów pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 65, poz. 398) oraz regulamin stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN RESORTOWYCH KOMISJI ROZJEMCZYCH W SPORACH POMIĘDZY RADAMI ROBOTNICZYMI A JEDNOSTKAMI NADRZĘDNYMI PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH

§ 1.
Postępowanie przed resortowymi komisjami rozjemczymi, rozstrzygającymi na podstawie uchwały nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. (Monitor Polski Nr 65, poz. 398) spory pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych, w których rady robotnicze działają, określają przepisy wymienionej uchwały Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. oraz niniejszego regulaminu.
§  2.
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1)
uchwale - oznacza to uchwałę nr 279 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie rozstrzygania przez komisje rozjemcze sporów pomiędzy radami robotniczymi a jednostkami nadrzędnymi przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 65, poz. 398);
2)
komisji - oznacza to resortową komisję rozjemczą, działającą na podstawie przepisów uchwały;
3)
jednostce nadrzędnej - oznacza to jednostkę określoną w § 1 ust. 2 uchwały.
§  3.
1.
Ustalone w trybie § 3 ust. 3 uchwały listy superarbitrów przesyła się do centralnych zarządów i jednostek równorzędnych, zarządów głównych i okręgowych właściwych związków zawodowych oraz do prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
2.
Listy superarbitrów są dostępne do wglądu w jednostkach wymienionych w ust. 1, a także w sekretariacie komisji dla wszystkich zainteresowanych.
§  4.
Wniosek o rozpoznanie sporu przez komisję (§ 6 ust. 1 uchwały) powinien zawierać:
1)
dokładne oznaczenie stron występujących w sporze oraz ich adresy;
2)
określenie przedmiotu sporu; w szczególności we wniosku rady robotniczej - powołanie się na zaskarżoną decyzję jednostki nadrzędnej lub na fakt nieudzielenia przez jednostkę nadrzędną odpowiedzi na wniosek rady robotniczej w okresie 1 miesiąca od złożenia wniosku;
3)
określone żądanie wniosku;
4)
wyznaczenie arbitra przez stronę zgłaszającą wniosek, z podaniem jego adresu;
5)
wskazanie superarbitra wyznaczonego zgodnie ze stroną przeciwną albo stwierdzenie, że pomiędzy stronami nie doszło do zgody co do wspólnego wyznaczenia superarbitra.
§  5.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
odpis zaskarżonej decyzji jednostki nadrzędnej albo odpis wniosku rady robotniczej, który nie został załatwiony w terminie (§ 4 pkt 2);
2)
oświadczenie wyznaczonego przez stronę arbitra o zgodzie na pełnienie tych czynności;
3)
w razie zgodnego poddania przez strony sporu do rozstrzygnięcia komisji (§ 2 pkt 3 uchwały) - oświadczenie obu stron w tej sprawie;
4)
inne dokumenty na poparcie twierdzeń i żądania wniosku.
§  6.
1.
Prezes komisji bada, czy złożony wniosek odpowiada warunkom §§ 4 i 5, i w razie potrzeby wzywa stronę do uzupełnienia wniosku w terminie wyznaczonym. W razie bezskutecznego upływu terminu wniosek podlega zwrotowi.
2.
Prezes komisji przed nadaniem biegu sprawie sprawdza dopuszczalność drogi postępowania przed komisją w przedmiocie objętym wnioskiem. W razie stwierdzenia niedopuszczalności rozpatrzenia sporu przez komisję prezes komisji odrzuca wniosek i zawiadamia o tym zarząd główny właściwego związku zawodowego.
3.
Wnioskodawca może wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od doręczenia decyzji o odrzuceniu wniosku. W tym przypadku prezes komisji nadaje sprawie bieg, sprawę zaś dopuszczalności drogi postępowania przed komisją rozstrzygnie komisja w orzeczeniu.
§  7.
Prezes komisji nadając bieg sprawie:
1)
doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej, właściwemu ministrowi (prezydium właściwej rady narodowej) oraz zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego;
2)
wzywa stronę przeciwną do udzielenia odpowiedzi na wniosek oraz do wyznaczenia arbitra w określonym terminie;
3)
wyznacza superarbitra z ustalonej listy superarbitrów (§ 4 pkt 1 uchwały), jeżeli strony zgodnie tego nie dokonały;
4)
przekazuje wniosek wraz z aktami sprawy superarbitrowi, wzywając go do objęcia przewodnictwa w zespole orzekającym;
5)
jeżeli sprawa jest większej wagi, wzywa obie strony do wspólnego dodatkowego wyznaczenia z listy superarbitrów dwóch członków zespołu orzekającego w określonym terminie, a po bezskutecznym upływie terminu dokonuje dodatkowego wyznaczenia dwóch członków zespołu orzekającego.
§  8.
1.
Superarbiter wyznacza miejsce i termin rozprawy i zarządza doręczenie wezwania na rozprawę stronom i arbitrom oraz zawiadomienia o rozprawie zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego, a w razie potrzeby i innym instytucjom.
2.
Wezwania na rozprawę i zawiadomienia o rozprawie powinny być doręczone przynajmniej na 7 dni przed terminem rozprawy.
§  9.
Na rozprawie przedstawiciele stron oraz zarządu głównego właściwego związku zawodowego mogą zgłaszać oświadczenia i wnioski.
§  10.
1.
Komisja wydaje orzeczenie wraz z uzasadnieniem bezpośrednio po przeprowadzeniu rozprawy.
2.
Orzeczenie zapada większością głosów członków zespołu orzekającego obecnych na rozprawie. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zespołu.
3.
Orzeczenie komisji podpisują członkowie zespołu orzekającego obecni na rozprawie. Członek zespołu, którego zdanie nie zostało uwzględnione, podpisuje orzeczenie z zaznaczeniem zdania odrębnego i krótkim uzasadnieniem jego stanowiska.
4.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół.
§  11.
1.
Prezes komisji w terminie 10 dni od daty wydania orzeczenia komisji przedstawia wydane orzeczenie wraz z uzasadnieniem właściwemu ministrowi, a jeżeli przedsiębiorstwo podlega radzie narodowej - prezydium właściwej rady narodowej. Odpis orzeczenia prezes komisji przesyła zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego.
2.
Po upływie 14 dni od złożenia orzeczenia właściwemu ministrowi (prezydium rady narodowej) i nieotrzymaniu decyzji uchylającej orzeczenie (§ 10 ust. 2 uchwały) prezes komisji przesyła niezwłocznie wydane orzeczenie stronom z zaznaczeniem, że jest ono prawomocne.
§  12.
W razie uchylenia orzeczenia komisji przez właściwego ministra (prezydium rady narodowej) prezes komisji zawiadamia o tym strony i zarząd główny właściwego związku zawodowego oraz wzywa każdą ze stron do wyznaczenia w określonym terminie innego arbitra oraz do wspólnego wyznaczenia w określonym terminie z listy superarbitrów dwóch dodatkowych członków zespołu orzekającego (§ 11 uchwały) oraz innego superarbitra.
§  13.
1.
W przypadkach określonych w § 12 spór rozpatruje komisja w zwiększonym zespole orzekającym (§ 11 uchwały).
2.
Wydane orzeczenie jest ostateczne.
3.
Prezes komisji przesyła niezwłocznie stronom orzeczenie z zaznaczeniem, że jest ono prawomocne.
4.
Odpis orzeczenia prezes komisji przesyła do wiadomości właściwemu ministrowi (prezydium rady narodowej) oraz zarządowi głównemu właściwego związku zawodowego.
§  14.
1.
Spór przekazany do rozstrzygnięcia w postępowaniu przed komisją powinien być rozpatrzony bez zwłoki.
2.
W razie niewydania w sporze orzeczenia komisji w okresie 60 dni od złożenia wniosku prezes komisji składa właściwemu ministrowi sprawozdanie o przyczynach przeciągania się sporu.
§  15.
Prezes komisji przesyła sekretariatowi Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów odpisy prawomocnych orzeczeń wydanych w postępowaniu przed komisją.
§  16.
Przepisy regulaminu dotyczące ministrów stosuje się również do urzędów centralnych i ich kierowników.
§  17.
Czynności kancelaryjne i biurowe w zakresie obsługi zespołów orzekających (wezwania na rozprawę, prowadzenie korespondencji, przepisywanie orzeczeń) prowadzi sekretariat komisji.