Regulamin prac komisji odznaczeń państwowych.

Monitor Polski

M.P.1960.25.124

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 1960 r.

WYTYCZNE
KANCELARII RADY PAŃSTWA
z dnia 29 lutego 1960 r.
w sprawie regulaminu prac komisji odznaczeń państwowych.

Na podstawie § 27 ust. 2 i § 29 ust. 3 uchwały Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120), zwanej w dalszych postanowieniach "uchwałą", Kancelaria Rady Państwa ustala następujące wytyczne:
1.
Wojewódzka komisja odznaczeń państwowych, zwana w dalszych postanowieniach "komisją", działa na podstawie przepisów uchwały oraz uchwalonego przez siebie regulaminu, który podlega zatwierdzeniu przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Komisja wyraża opinie w sprawach przekazanych jej przez:
1)
prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
2)
ministerstwo lub urząd centralny bądź jednostkę bezpośrednio im podporządkowaną,
3)
naczelną lub wojewódzką władzę organizacji wymienionej w uchwale Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie ustalenia wykazu organizacji uprawnionych do przedstawiania Radzie Państwa wniosków o nadanie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 121).
3.
Sprawy przekazuje się komisji składając wnioski, o których mowa w § 32 uchwały.
4.
Komisja działa kolegialnie na posiedzeniach w obecności co najmniej połowy swego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
5.
Komisja może postanowić, że poszczególne sprawy rozpatrywane będą w zespołach, złożonych co najmniej z trzech osób z jej składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
6.
Skierowanie sprawy na posiedzenie komisji lub zespołu zarządza przewodniczący komisji.
7.
Na posiedzeniu referuje sprawy przewodniczący komisji (zespołu), który może zlecić zreferowanie jednemu z członków.
8.
Opiniując poszczególne sprawy komisja w szczególności rozważa:

- czy istnieją podstawy do pozytywnego zaopiniowania całokształtu danej sprawy,

- czy zostały określone w sposób dostatecznie konkretny zasługi przytoczone dla uzasadnienia poszczególnych wniosków,

- czy zasługi te uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia, czy przemawia za tym postawa społeczna danej osoby oraz czy nie byłoby wskazane wyróżnienie jej przez nadanie odznaki, przez dyplom uznania, list pochwalny itp.,

- czy wniosek jest uzasadniony ze względu na już otrzymane przez daną osobę ordery lub odznaczenia,

- czy przytoczone zasługi uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia danego rodzaju (klasy, stopnia).

9.
W miarę potrzeby komisja może zwrócić się do organu, z którego inicjatywy sprawa została podjęta, lub do innych właściwych organów o udzielenie dodatkowych informacji.
10.
Uchwały komisji (zespołu) zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
11.
Z obrad komisji (zespołu) sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący komisji (zespołu) i pracownik wydelegowany do pełnienia na posiedzeniu obowiązków sekretarza.
12.
Obsługę komisji sprawuje wydział, określony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
13.
Postanowienia niniejszych wytycznych, dotyczące wojewódzkich komisji odznaczeń państwowych oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych, stosuje się odpowiednio do miejskich komisji odznaczeń państwowych i prezydiów miejskich rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
14.
Powiatowe (miejskie) komisje odznaczeń państwowych powołane stosownie do przepisów § 29 uchwały uchwalają swoje regulaminy prac, stosując odpowiednio postanowienia niniejszych wytycznych.
15.
Przewodniczący komisji odznaczeń państwowych składa na żądanie prezydium rady narodowej sprawozdanie z działalności komisji.