Regulamin organizacyjny obowiązkowej straży pożarnej na terenie gromad, osiedli i miast.

Monitor Polski

M.P.1964.42.199

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 czerwca 1964 r.
w sprawie regulaminu organizacyjnego obowiązkowej straży pożarnej na terenie gromad, osiedli i miast.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
Ustala się regulamin organizacyjny obowiązkowej straży pożarnej na terenie gromad, osiedli i miast.
Traci moc zarządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 15 czerwca 1954 r. w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego obowiązkowej terenowej straży pożarnej (Monitor Polski Nr A-60, poz. 799).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY OBOWIĄZKOWEJ STRAŻY POŻARNEJ NA TERENIE GROMAD, OSIEDLI I MIAST

Rozdział 1.

Zadania, zakres działania i obszar.

§  1.
1.
Obowiązkowa straż pożarna na terenie gromad, osiedli i miast, zwana dalej "strażą", jest powołana do wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej w zakresie ustalonym w niniejszym regulaminie.
2.
Straż powołuje w drodze uchwały prezydium właściwej rady narodowej na wniosek właściwej terenowo komendy straży pożarnych lub z własnej inicjatywy, jeżeli bezpieczeństwo pożarowe w danej miejscowości nie może być zapewnione w inny sposób, bądź w celu powiększenia stanu osobowego istniejącej w danej miejscowości zawodowej lub ochotniczej straży pożarnej.
§  2.
1.
Obszarem własnym działania straży jest miejscowość, w której straż została utworzona.
2.
Obszar pomocy wzajemnej straży stosownie do posiadanego sprzętu i środków lokomocji określają odrębne przepisy.
§  3.
Do zadań straży należy:
1)
udział w prowadzeniu przeciwpożarowej działalności zapobiegawczej,
2)
prowadzenie akcji ratowniczej w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych oraz katastrof,
3)
udział w przygotowaniu mieszkańców do walki z pożarami,
4)
współudział w terenowej obronie przeciwlotniczej,
5)
wykonywanie innych czynności związanych z ochroną przeciwpożarową, zleconych przez organy nadzorcze.
§  4.
Zadania określone w § 3 straż wypełnia przez:
1)
szkolenie członków według programów ustalonych dla obowiązkowych straży pożarnych oraz udział w manewrach i zawodach pożarniczych,
2)
czuwanie nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych przez mieszkańców,
3)
udział w kontrolach przeciwpożarowych przeprowadzanych przez zespoły kontrolne,
4)
czuwanie nad terminowym czyszczeniem przewodów dymowych i spalinowych przez pracowników kominiarskich,
5)
czuwanie nad konserwacją sprzętu pożarniczego i sprzętu łączności oraz urządzeń przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego i innych urządzeń przeciwpożarowych,
6)
uświadamianie mieszkańców w zakresie zapobiegania pożarom oraz ich zwalczania,
7)
przedstawianie prezydium właściwej rady narodowej oraz właściwej komendzie straży pożarnych opinii i wniosków dotyczących poprawy stanu bezpieczeństwa pożarowego na obszarze działania straży,
8)
współdziałanie z innymi instytucjami i organizacjami w sprawach ochrony przeciwpożarowej oraz w sprawach z nią związanych.

Rozdział  2.

Członkowie, ich obowiązki i prawa.

§  5.
1.
Powołanie poszczególnych osób do straży następuje na podstawie decyzji właściwego organu prezydium gromadzkiej, osiedlowej lub miejskiej rady narodowej, doręczonej tym osobom.
2.
Pracowników państwowych gospodarstw rolnych powołuje się na członków straży w porozumieniu z kierownictwem zakładu (gospodarstwa) położonego na terenie danej miejscowości.
3.
Do służby w straży mogą być powołane osoby zameldowane na pobyt stały (zamieszkanie) w miejscowości będącej siedzibą straży, które:
1)
posiadają odpowiedni stan zdrowia i sprawność fizyczną,
2)
ukończyły 18 rok życia, a nie przekroczyły 50 lat.
§  6.
Do obowiązków członków straży należy:
1)
ścisłe stosowanie się do postanowień regulaminu i zarządzeń organów straży,
2)
udział w szkoleniu w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
3)
regularne uczęszczanie na zbiórki i ćwiczenia straży,
4)
niezwłoczne stawienie się do akcji ratowniczej i na każdy alarm,
5)
przestrzeganie dyscypliny organizacyjnej.
§  7.
Świadczenia na rzecz członków straży w zakresie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz w zakresie wyposażenia w odzież ochronną i ekwipunek pożarniczy regulują odrębne przepisy.

Rozdział  3.

Naczelnik straży.

§  8.
1.
Na czele straży stoi naczelnik straży.
2.
W straży o większym stanie liczbowym (ponad 10 osób) lub posiadającej pododdziały (§ 12) naczelnik straży ma do pomocy 1-2 zastępców.
3.
Naczelnika straży i jego zastępców wyznacza prezydium właściwej rady narodowej w porozumieniu z właściwym komendantem straży pożarnych.
§  9.
Właściwa komenda straży pożarnych wydaje wiążące dla naczelnika wytyczne i instrukcje w sprawach fachowych oraz kontroluje ich wykonanie.
§  10.
Do obowiązków naczelnika straży należy techniczne kierownictwo straży, a w szczególności:
1)
szkolenie członków straży według obowiązujących programów,
2)
wyznaczanie funkcyjnych do obsady stanowisk w ramach wewnętrznej organizacji straży za zgodą właściwego komendanta straży pożarnych,
3)
regulowanie toku służby wewnętrznej w straży (zbiórki, dyżury, apele),
4)
dowodzenie strażą w czasie pożaru i innych klęsk żywiołowych oraz katastrof,
5)
czuwanie nad gotowością bojową straży, konserwacja sprzętu, pomieszczeń i ekwipunku członków straży,
6)
utrzymywanie w szeregach straży karności oraz udzielanie członkom pochwał i wymierzanie kar porządkowych przewidzianych w przepisach normujących służbę wewnętrzną,
7)
przedstawianie prezydium właściwej rady narodowej i właściwej komendzie straży pożarnych wniosków zmierzających do poprawy zabezpieczenia przeciwpożarowego miejscowości, jak również w zakresie zaopatrzenia straży w sprzęt techniczny i ekwipunek.

Rozdział  4.

Organizacja wewnętrzna straży i nadzór.

§  11.
1.
Stan liczebny straży ustala właściwy komendant straży pożarnych stosownie do norm określonych przepisami o powołaniu i rozmieszczaniu straży pożarnych.
2.
Straż dzieli się odpowiednio do jej liczebności na plutony i sekcje.
3.
Stan wyposażenia technicznego straży ustala się na podstawie obowiązujących przepisów i norm.
4.
Szczegółową organizację wewnętrzną straży, tok służby oraz obowiązki poszczególnych funkcyjnych określają regulaminy i instrukcje służbowe.
§  12.
W miejscowościach o dużym zaludnieniu bądź rozległym obszarze mogą być tworzone pododdziały straży w sile plutonu lub sekcji, rozmieszczone odpowiednio do sposobu zabudowy i warunków terenowych danej miejscowości.
§  13.
Jeżeli straż została utworzona w celu uzupełnienia stanu osobowego zawodowej lub ochotniczej straży pożarnej danej miejscowości, wówczas wchodzi ona w skład tejże straży jako pluton lub sekcja, a sprzęt techniczny i ekwipunek otrzymuje z jej zasobów. Dowódców dla tych plutonów lub sekcji wyznacza komendant zawodowej straży pożarnej lub naczelnik ochotniczej straży pożarnej.
§  14.
Wydatki na cele organizacyjne i rzeczowe straży są pokrywane z budżetu terenowego właściwej rady narodowej w ramach przewidzianych na ten cel kredytów.
§  15.
Nadzór i kontrolę nad działalnością straży sprawują prezydium właściwej rady narodowej i właściwa terenowo komenda straży pożarnych.

Rozdział  5.

Rozwiązanie straży.

§  16.
1.
Rozwiązanie straży następuje na podstawie uchwały prezydium właściwej rady narodowej podjętej na wniosek właściwego komendanta straży pożarnych, jeżeli bezpieczeństwo pożarowe na obszarze działania straży zostało zapewnione w inny sposób.
2.
Pozostały po zlikwidowaniu straży sprzęt techniczny oraz część ekwipunku osobistego prezydium właściwej rady narodowej przeznacza na cele ochrony przeciwpożarowej porozumieniu z właściwą komendą straży pożarnych.