Regulamin komisji do kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.

Monitor Polski

M.P.1968.25.162

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 31 maja 1968 r.
w sprawie regulaminu komisji do kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy.

Na podstawie § 8 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1968 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy wystawianiu, doręczaniu oraz kontroli orzeczeń i zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 16) oraz w związku z § 3 ust. 2 zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 lutego 1968 r. w sprawie współdziałania jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy (Monitor Polski Nr 8, poz. 47) zarządza się, co następuje:
Ustala się regulamin komisji do kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, działających przy wydziałach zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych stopnia wojewódzkiego - stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN KOMISJI DO KONTROLI ORZECZNICTWA LEKARSKIEGO O CZASOWEJ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY

§  1.
Komisja do kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy przy wydziale zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej (miejskiej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej, zwana dalej "komisją", działa na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 lutego 1968 r. w sprawie współdziałania jednostek resortu zdrowia i opieki społecznej oraz organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontroli nad orzecznictwem o czasowej niezdolności do pracy (Monitor Polski Nr 8, poz. 47) oraz niniejszego regulaminu.
§  2.
1.
Komisja obejmuje zasięgiem działania teren województwa lub miasta wyłączonego z województwa.
2.
Jeżeli dla terenu województwa i miasta wyłączonego z województwa została utworzona wspólna wojewódzka przychodnia przemysłowa lub wspólny zespół wojewódzkich przychodni specjalistycznych, powołuje się jedną komisję dla województwa i miasta wyłączonego z województwa.
§  3.
Do zadań komisji należy:
1)
bieżąca analiza kształtowania się absencji chorobowej, a w szczególności:
a)
analiza przyczyn okresowego wzrostu lub spadku poziomu wskaźników absencji chorobowej na terenie działania komisji, w poszczególnych gałęziach przemysłu lub wybranych zakładach pracy,
b)
analiza struktury absencji chorobowej i czynników kształtujących absencję chorobową,
2)
badanie i ocena wykonywania obowiązków w zakresie kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy przez zakłady społeczne służby zdrowia, wydziały zdrowia i opieki społecznej stopnia powiatowego i wojewódzkiego oraz oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a w szczególności:
a)
badanie i ocena pracy kierowników zakładów społecznych służby zdrowia, kierowników komórek organizacyjnych w tych zakładach oraz komisji lekarskich w przychodniach w zakresie ich obowiązków przewidzianych w przepisach § 20, 21 i 22 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 7, poz. 42), ze szczególnym uwzględnieniem zadań dotyczących zasadności wydawanych orzeczeń, merytorycznej słuszności orzekanych okresów czasowej niezdolności do pracy, prawidłowości dokumentacji chorobowej wydanych orzeczeń oraz ścisłego przestrzegania zasad dotyczących orzecznictwa,
b)
badanie i ocena sposobu wykonywania zadań przez wydziały zdrowia i opieki społecznej stopnia powiatowego i wojewódzkiego oraz oddziały ZUS w zakresie kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, ze szczególnym uwzględnieniem form tych kontroli i ich skuteczności,
3)
przeprowadzanie kontroli zasadności wydanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy metodą wyrywkową lub reprezentacyjną w wybranych zakładach społecznych służby zdrowia, zakładach pracy lub na określonych terenach,
4)
występowanie z wnioskami zmierzającymi do poprawy stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy, a w razie stwierdzenia istotnych uchybień w tym zakresie ze strony lekarzy - o zastosowanie sankcji przewidzianych w obowiązujących przepisach, a w szczególności:
a)
na podstawie materiałów zebranych w wyniku kontroli, o których mowa w pkt 2, komisja opracowuje i przedstawia kierownikowi wydziału zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego wnioski dotyczące usprawnienia i poprawy stanu orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy,
b)
na podstawie materiałów zebranych w wyniku przeprowadzonych kontroli zasadności orzeczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy komisja opracowuje i przedstawia kierownikowi właściwej jednostki organizacyjnej wnioski o zastosowanie środków przewidzianych w obowiązujących przepisach w stosunku do lekarzy, którzy dopuścili się istotnych uchybień w zakresie orzecznictwa, a także wnioski dotyczące doszkalania lekarzy orzekających,
c)
na podstawie materiałów dotyczących okresowych wahań wskaźnika absencji chorobowej, jej struktury i przyczyn oraz innych analiz szczegółowych z zakresu absencji chorobowej komisja opracowuje i przedstawia administracji zakładów pracy, instancjom związków zawodowych oraz innym instytucjom zajmującym się problemami absencji chorobowej wnioski zmierzające do ograniczenia bądź eliminowania czynników niekorzystnie kształtujących absencję chorobową.
§  4.
1.
Komisja działa w oparciu o kwartalne plany pracy zatwierdzane przez kierownika wydziału zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego i dyrektora oddziału ZUS.
2.
Przewodniczący komisji przedstawia projekt planu pracy na posiedzeniu komisji najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu objętego planem.
3.
Plany pracy komisji powinny zawierać następujące dane:
1)
rodzaj i zakres analiz dotyczących kształtowania się absencji chorobowej,
2)
wykaz jednostek organizacyjnych przewidzianych do kontroli w związku z oceną wykonywania obowiązków w zakresie kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy przez te jednostki oraz liczbę dni przeznaczonych na te kontrole,
3)
terminy poszczególnych posiedzeń komisji oraz ich tematykę.
§  5.
Przy ustalaniu planu pracy w zakresie analizy absencji chorobowej należy szczególnie uwzględniać stan zdrowotności pracowników oraz poziom wskaźnika dni zasiłków chorobowych w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej i zakładach pracy.
§  6.
Analizę kształtowania się absencji chorobowej komisja przeprowadza na podstawie:
1)
miesięcznych wskaźników dni zasiłków chorobowych,
2)
półrocznych i rocznych danych statystycznych dotyczących absencji chorobowej,
3)
wskaźników absencji wybranych zakładów przemysłowych,
4)
materiałów uzyskanych w wyniku przeprowadzonych kontroli.
§  7.
Komisja dokonuje oceny wykonywania przez poszczególne jednostki obowiązków w zakresie kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy na podstawie:
1)
danych uzyskiwanych z wojewódzkiej przychodni przemysłowej oraz innych zakładów społecznych służby zdrowia,
2)
badania działalności wytypowanych zakładów społecznych służby zdrowia,
3)
wyników kontroli zasadności wydanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy.
§  8.
Kontrola zasadności wydanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy polega na:
1)
kontroli i analizie dokumentacji lekarskiej aktualnie wydanych w kontrolowanej placówce orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy,
2)
występowaniu do kierownika przychodni z wnioskiem o kontrolę stanu zdrowia osób, którym wydano zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy w przychodniach, gdy zaświadczenia te budzą wątpliwości merytoryczne zarówno co do oceny stanu zdrowia, jak i długości orzeczonego okresu niezdolności do pracy (§ 20 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 7, poz. 42) - bądź
3)
udziale lekarzy-członków komisji w przeprowadzaniu kontroli, o której mowa w pkt 2.
§  9.
1.
Zadania, o których mowa w § 3, komisja wykonuje w pełnym składzie lub w zespołach rzeczoznawców powoływanych przez komisję.
2.
Skład oraz zadania poszczególnych zespołów określa komisja.
3.
W skład zespołu powinien wchodzić co najmniej jeden członek komisji.
4.
W razie przeprowadzania kontroli zasadności wydanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy w skład zespołu powinien wchodzić lekarz specjalista odpowiedniej dziedziny medycyny.
5.
Członkowie zespołu wykonują swoje zadania w godzinach pracy.
6.
W razie wykonywania zadań zleconych przez komisję poza czasem pracy danego członka zespołu określonym w jego umowie o pracę, otrzymuje on wynagrodzenie za ilość godzin przepracowanych poza obowiązującym wymiarem zatrudnienia, według stawki osobistego zaszeregowania.
7.
Koszty delegacji służbowych i przejazdów członków zespołów pokrywa wydział zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego, przy którym działa komisja.
§  10.
1.
W razie przeprowadzania kontroli dotyczącej badania i oceny wykonywania obowiązków kontroli orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy przez zakłady społeczne służby zdrowia, komisja lub zespół sporządza protokół zawierający ustalenia dotyczące stanu orzecznictwa lekarskiego i nadzoru nad orzecznictwem ze strony kierownika zakładu i komisji lekarskiej oraz zalecenia i ewentualne wnioski.
2.
Protokół sporządza się w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje jednostka kontrolowana, a drugi komisja.
3.
W razie stwierdzenia rażących uchybień w zakresie kontroli orzecznictwa lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, protokół sporządza się w 3 egzemplarzach i trzeci egzemplarz przesyła się jednostce nadrzędnej nad kontrolowanym zakładem społecznym służby zdrowia.
§  11.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół. Obsługę biurową komisji zapewnia wydział zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego.
§  12.
Komisja sporządza roczne sprawozdania z działalności i przedkłada je w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego kierownikowi wydziału zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego oraz dyrektorowi oddziału ZUS.