Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Regulamin działania kolegiów do spraw wykroczeń.

Monitor Polski

M.P.1974.34.203

Akt utracił moc
Wersja od: 11 października 1974 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Powołane w regulaminie artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, paragrafy - paragrafy niniejszego regulaminu.
2.
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1)
kolegium - należy przez to rozumieć kolegium do spraw wykroczeń przy terenowym organie administracji państwowej,
2)
czynnościach kolegium - należy przez to rozumieć również czynności przewodniczącego kolegium.
§  2.
Realizując zadania określone w art. 4 członkowie kolegium są obowiązani ściśle przestrzegać obowiązujących przepisów, działać szybko, sprawnie i dokładnie, mając przy tym na uwadze, aby postępowanie przed kolegiami było jak najmniej uciążliwe dla jego uczestników.
§  3.
Rozprawy i posiedzenia kolegiów, a także przeprowadzanie dowodu poza rozprawą, należy tak organizować, aby w miarę możliwości nie odrywać od pracy zawodowej uczestników postępowania oraz członków kolegium.
§  4.
1.
Dla każdej sprawy wyznaczonej na posiedzenie należy oznaczyć godzinę rozpoczęcia rozprawy z uwzględnieniem przypuszczalnego czasu trwania rozpraw w sprawach ją poprzedzających oraz możliwości dojazdu osób zamieszkałych poza siedzibą kolegium.
2.
Sprawy, w których występują te same osoby, należy wyznaczać w następującej po sobie kolejności.
§  5.
Od osób zgłaszających się w kolegium nie należy żądać złożenia pisma, jeżeli przepisy wyraźnie tego nie wymagają, a wystarczy sporządzenie protokołu lub krótkiej notatki urzędowej.
§  6.
1.
Poza wypadkami przewidzianymi w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia kolegium obowiązane jest pouczyć uczestników postępowania o przysługujących im środkach zaskarżenia określonych w art. 87-92, o konsekwencjach nieuczynienia zadość wezwaniu do dokonania czynności określonych w art. 39 § 2 i art. 44 § 1 oraz o prawie do usprawiedliwienia niedopełnienia tych obowiązków (art. 136 § 3).
2.
Jeżeli organ prowadzący postępowanie jest obowiązany pouczyć uczestników postępowania o ciążących obowiązkach i o przysługujących im uprawnieniach, to brak takiego pouczenia lub mylne pouczenie nie może wywoływać ujemnych skutków procesowych dla osoby, której to dotyczy.
§  7.
Kolegium, informując na podstawie art. 5 o stwierdzeniu uchybienia, może także zwracać się o udzielenie wyjaśnień co do środków podejmowanych w celu jego usunięcia.
§  8.
Przewodniczący kolegium kierując całokształtem pracy kolegium powinien korzystać z pomocy radcy kolegium do spraw wykroczeń lub osoby pełniącej jego obowiązki.