Realizacja budżetu państwa na rok 1988 r.

Monitor Polski

M.P.1988.2.12

Akt nienormatywny
Wersja od: 28 stycznia 1988 r.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 21 stycznia 1988 r.
w sprawie realizacji budżetu państwa na rok 1988.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, mając na uwadze zagrożenia, które wynikają z dalszego utrzymywania się destabilizacji rynku, oraz konieczność wprowadzenia zmodyfikowanych reguł ekonomicznych dla przedsiębiorstw, przyjął z istotnymi poprawkami przedłożony przez Rząd projekt ustawy budżetowej i projekty planów finansowych państwa na 1988 r. Pogłębianie się nierównowagi gospodarczej ma miejsce, mimo realizowania w ostatnich latach planowego wzrostu produkcji przemysłowej i rolnej oraz dochodu narodowego. Sejm wyraża zaniepokojenie z powodu zakładanego pogorszenia się sytuacji finansowej państwa w 1988 r. Pozostaje to w sprzeczności z celami drugiego etapu reformy gospodarczej, utrudniając wdrożenie do gospodarki mechanizmów ekonomicznych, zwiększających jej efektywność. Dlatego też Sejm przyjmując budżet na 1988 r. zobowiązuje Rząd do przedstawienia w czerwcu 1988 r. oceny aktualnej sytuacji finansowej i rynkowej.
Ocena ta zostanie rozpatrzona przez Sejm łącznie ze sprawozdaniem Rządu z wykonania narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu państwa w 1987 r.

Sejm, uwzględniając znaczenie równowagi rynkowej i finansowej, zobowiązuje Rząd do przyspieszenia zdecydowanych i konsekwentnych działań w zakresie cenowych i pozacenowych czynników równoważenia rynku i budżetu centralnego. Dotyczy to w szczególności:

-
dalszego ograniczenia inwestycji finansowanych z budżetu,
-
wprowadzania przedsięwzięć, które w okresie braku selekcyjnego działania rynku umożliwią eliminację nieefektywnych inwestycji i przedsiębiorstw,
-
podjęcia kompleksowych działań zmierzających do poprawy jakości produkcji i usług,
-
podjęcia zdecydowanych przedsięwzięć likwidujących bariery biurokratyczne i finansowe, utrudniające dotychczas rozwój przedsiębiorczości oraz angażowanie środków przedsiębiorstw i ludności dla rozwoju produkcji rynkowej i eksportowej,
-
opracowania i wprowadzenia skutecznych zasad tworzenia systemu wynagrodzeń, opartych na powiązaniu płac z efektami pracy,
-
sprzyjania rozwojowi grup partnerskich oraz innych zespołowych form organizacji pracy,
-
ograniczenia luki inflacyjnej.

Sejm zaleca podjęcie działań zmierzających do ograniczenia wzrostu podaży pieniądza i zdecydowanego poddania działalności banków wymogom ekonomicznym oraz zachęcających do zwiększenia oszczędności finansowych, zarówno ludność, jak i przedsiębiorstwa.

Sejm, w sytuacji utrzymywania się zjawisk inflacyjnych, zobowiązuje Rząd do corocznego przedstawiania w ramach sprawozdań z wykonania narodowego planu społeczno-gospodarczego i budżetu państwa pogłębionej analizy poziomu życia społeczeństwa.