Ratyfikacja przez Polskę Traktatu Północnoatlantyckiego.

Monitor Polski

M.P.1999.6.65

Akt nienormatywny
Wersja od: 25 lutego 1999 r.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 lutego 1999 r.
w sprawie ratyfikacji przez Polskę Traktatu Północnoatlantyckiego.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przyjmując ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r., stwierdza, że:
-
Przystąpienie Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego jest zgodne z wolą społeczeństwa polskiego. Polska wstępuje do struktur, które swoje funkcjonowanie opierają na zasadach poszanowania praw człowieka, wolności (w tym gospodarki wolnorynkowej), demokracji oraz solidarności we wzajemnych stosunkach. Powyższe zasady były zawsze obecne w polskiej wolnej myśli politycznej, zaś niemożność ich realizacji wynikała z narzuconego po II wojnie światowej porządku ustrojowego oraz realiów geopolitycznych.
-
Członkostwo Polski w NATO umocni stabilizację w Europie. Polska będzie nadal popierać aspiracje krajów spełniających kryteria członkostwa w Pakcie i dążących do wejścia do NATO. Przyczyni się to do umocnienia naszych dobrych stosunków z sąsiadami i ze wszystkimi państwami Kontynentu.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje z satysfakcją fakt, iż pierwsza sesja Zgromadzenia Północnoatlantyckiego po zakończeniu "zimnej wojny" i poszerzeniu Sojuszu - w pięćdziesiątą rocznicę utworzenia NATO - odbędzie się w maju br. w Warszawie.

Senat, w zakresie swoich konstytucyjnych uprawnień, będzie działać na rzecz sprawnej realizacji wszystkich zobowiązań sojuszniczych Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z członkostwa w Organizacji Traktatu Waszyngtońskiego.