Rachunki walutowe oraz rachunki funduszy dewizowych dla należności z tytułu eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.

Monitor Polski

M.P.1980.12.52

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1980 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 kwietnia 1980 r.
w sprawie rachunków walutowych oraz rachunków funduszy dewizowych dla należności z tytułu eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 9 uchwały nr 77 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1979 r. w sprawie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych (Monitor Polski Nr 16, poz. 94) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa tryb otwierania i prowadzenia rachunków bankowych, na których gromadzi się kwoty należne jednostkom gospodarki uspołecznionej tytułem udziału we wpływach z eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych, a także tryb naliczania i sposób wykorzystania środków zgromadzonych na tych rachunkach.
Bank Handlowy w Warszawie S.A., zwany dalej "bankiem", otwiera i prowadzi:
1)
rachunki walutowe w walucie, w której nastąpił wpływ należności za zrealizowany eksport osiągnięć naukowych i technicznych, określonych w § 6 ust. 1 i 5 uchwały nr 77 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1979 r. w sprawie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych (Monitor Polski Nr 16, poz. 94), zwanej dalej "uchwałą",
2)
rachunki funduszy dewizowych w złotych dewizowych z podziałem na obszary płatnicze w zależności od waluty, w której nastąpił wpływ należności za dokonany eksport osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych, określonych w § 6 ust. 2 i 6 uchwały.
1.
Bank otwiera rachunek walutowy lub rachunek funduszu dewizowego na podstawie wniosku jednostki gospodarki uspołecznionej będącej właścicielem osiągnięcia lub wykonawcą usługi, zwanej dalej "jednostką gospodarki uspołecznionej", potwierdzonego przez eksportujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego co do wysokości należnego udziału w osiągniętych wpływach dewizowych lub w uzysku dewizowym. Wniosek powinien zawierać również upoważnienie dla banku do naliczania dalszych wpływów dewizowych na otwarty rachunek na podstawie pisemnego potwierdzenia przez eksportujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego.
2.
Rachunek walutowy na cele określone w § 6 ust. 5 uchwały bank otwiera i prowadzi na podstawie wniosku eksportującego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.
1.
Środki na rachunkach walutowych oraz rachunkach funduszy dewizowych ewidencjonuje się na pozabilansowym koncie 199 "Środki funduszu dewizowego" z podziałem na obszary płatnicze.
2.
Środki na rachunkach walutowych ewidencjonuje się w walucie wpływu, a środki na rachunkach funduszy dewizowych - w złotych dewizowych.
3.
Na wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej bank może prowadzić rachunki walutowe w wybranej przez jednostkę gospodarki uspołecznionej walucie obszaru płatniczego, z którego nastąpił wpływ należności za dokonany eksport, lub zamienić rachunek walutowy na rachunek funduszu dewizowego tego samego obszaru płatniczego.
Środki zgromadzone na rachunkach walutowych mogą być wykorzystane przez jednostkę gospodarki uspołecznionej w sposób oraz na cele określone w odniesieniu do funduszy dewizowych w § 10 ust. 1 i 2 uchwały, a przez eksportujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego - na promocję i akwizycję osiągnięć.
Środki na rachunkach walutowych oraz na rachunkach funduszy dewizowych mogą być wykorzystane w obszarze płatniczym, z którego osiągnięty został wpływ dewizowy, przy czym środki naliczane z drugiego obszaru płatniczego mogą być wykorzystane w pierwszym obszarze płatniczym.
1.
Na wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej bank zawiadamia importujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego o możliwości wykorzystania w określonej kwocie środków z rachunku walutowego oraz rachunku funduszu dewizowego na pozaplanowy import.
2.
Jeżeli import ma być realizowany częściowo w ramach limitów planowych, jednostka gospodarki uspołecznionej zawiadamia o tym bank oraz importujące przedsiębiorstwo handlu zagranicznego.
3.
Jednostka gospodarki uspołecznionej oraz bank prowadzą ewidencję stanu zaangażowania środków na rachunku walutowym oraz rachunku funduszu dewizowego na zlecenia importowe w trakcie ich realizacji. Ewidencja podlega uzgodnieniu na wniosek jednostki gospodarki uspołecznionej według stanu na koniec roku.
W razie gdy pozaplanowy import został dokonany na warunkach kredytowych, rozliczenie między importującym przedsiębiorstwem handlu zagranicznego a jednostką gospodarki uspołecznionej następuje na zasadach stosowanych przy imporcie za gotówkę.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego realizujące pozaplanowe zakupy są obowiązane w zleceniach płatniczych podawać, że zakup w określonej kwocie następuje ze środków znajdujących się na rachunku walutowym lub na rachunku funduszu dewizowego, wymieniając nazwę jednostki gospodarki uspołecznionej, której zlecenie dotyczy, oraz numer rachunku walutowego lub rachunku funduszu dewizowego.
Rozliczenia między przedsiębiorstwem handlu zagranicznego a jednostką gospodarki uspołecznionej są dokonywane w złotych według cen i zasad obowiązujących dla planowego importu.
Wypłaty związane z wyjazdami zagranicznymi pracowników jednostki gospodarki uspołecznionej w celu podnoszenia kwalifikacji naukowych i zawodowych bank realizuje na podstawie jej oświadczenia, że wydatki te nie przekraczają 20% otrzymanych kwot.
Pozostałość środków na rachunkach walutowych oraz rachunkach funduszy dewizowych przechodzi na rok następny.
Traci moc zarządzenie nr 65 Ministra Finansów z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla jednostek gospodarki uspołecznionej bankowych rachunków w walucie zagranicznej, uzyskiwanej z tytułu eksportu osiągnięć naukowych i technicznych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.