Przyjmowanie przez pracowników jednostek nadrzędnych prac zleconych od jednostek podległych.

Monitor Polski

M.P.1955.123.1603

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1956 r.

ZARZĄDZENIE NR 383
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 grudnia 1955 r.
w sprawie przyjmowania przez pracowników jednostek nadrzędnych prac zleconych od jednostek podległych. 1

W toku kontroli przeprowadzonych przez organy kontroli państwowej stwierdzono fakty przyjmowania przez pracowników poszczególnych komórek organizacyjnych niektórych ministerstw, w szczególności przez pracowników centralnych zarządów, prac zleconych od podległych jednostek. Praktyka ta wpływa demoralizująco na zleceniobiorców, utrudnia im bowiem pełnienie nadzoru nad podległymi jednostkami i skłania do liberalizmu wobec ujawnionych niedociągnięć w działalności tych jednostek. Natomiast w jednostkach, które udzielają prac zleconych pracownikom jednostek nadrzędnych, praktyka ta wpływa ujemnie na dyscyplinę finansową, gdyż stwarza warunki sprzyjające bezkarności, a zatem ośmielające do dokonywania różnego rodzaju naruszeń.
Powyższy stan rzeczy skłonił niektóre resorty (np. Ministerstwo Przemysłu Lekkiego) do wydania zarządzeń ograniczających możliwość powierzania pracownikom jednostek nadrzędnych prac zleconych przez jednostki podległe. Wprowadzenie podobnych ograniczeń jest konieczne we wszystkich resortach.

W związku z powyższym zarządza się, co następuje:

1.
Zabrania się pracownikom jednostek nadrzędnych w państwowych zakładach pracy (urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa, gospodarstwa) przyjmowania prac zleconych od jednostek podległych.
2.
Minister (kierownik urzędu centralnego) lub dyrektor centralnego zarządu może w wyjątkowych przypadkach zezwolić na przyjęcie przez pracownika pracy zleconej od jednostki podległej zakładowi pracy zatrudniającemu pracownika, jeżeli stwierdzi, że wykonanie pracy zleconej nie stoi w sprzeczności z normalnymi obowiązkami służbowymi pracownika i nie może wywołać podejrzeń o stronniczość lub interesowność zleceniobiorcy i zleceniodawcy. Zgody ministra (kierownika urzędu centralnego) lub dyrektora centralnego zarządu wymaga również określenie wysokości wynagrodzenia za przyjętą przez pracownika do wykonania pracę zleconą.
3.
W przypadku stwierdzenia naruszenia zakazu przewidzianego w pkt 1 należy w stosunku do winnych wyciągnąć odpowiednie konsekwencje służbowe.

Z uwagi na stwierdzenie przez organy kontroli państwowej również w spółdzielczości faktów przyjmowania prac zleconych od jednostek podległych zaleca się Centralnemu Związkowi Spółdzielczemu uregulowanie tej sprawy na zasadach analogicznych.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Zarządzenie zmienione przez zarządzenie nr 173 z dnia 2 lipca 1956 r. w sprawie przyjmowania przez pracowników jednostki zlecającej prac zleconych od jednostki otrzymującej zlecenie. (M.P.56.57.622) z dniem 12 lipca 1956 r.