Przeszacowanie na dzień 1 stycznia 1962 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych, przeliczenie normatywów środków obrotowych i pasywów stałych oraz ustalenie nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1962.24.101

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 marca 1962 r.
w sprawie przeszacowania na dzień 1 stycznia 1962 r. zapasów niektórych artykułów zaopatrzeniowych, przeliczenia normatywów środków obrotowych i pasywów stałych oraz ustalenia nadwyżek lub niedoborów własnych środków obrotowych w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
Przepisy zarządzenia dotyczą przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych.
Przedsiębiorstwa określone w § 1 dokonują przeszacowania zapasów artykułów zaopatrzeniowych, których ceny uległy zmianie od dnia 1 stycznia 1962 r. zgodnie z pismem okólnym nr 4/61 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 15 czerwca 1961 r. w sprawie zmian cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych od dnia 1 stycznia 1962 r. oraz z zarządzeniami Państwowej Komisji Cen wymienionymi w załączniku nr 1 do zarządzenia.
1.
Obowiązek przeszacowania dotyczy następujących grup zapasów:
1)
materiałów, paliwa, części zapasowych maszyn i urządzeń, opakowań i przedmiotów nietrwałych na składzie, zwanych dalej "materiałami",
2)
produkcji w toku, w części dotyczącej wsadu materiałowego,
3)
półfabrykatów i wyrobów gotowych, jeżeli do ich wytworzenia zostały zużyte materiały objęte zmianą cen,
4)
materiałów inwestycyjnych, zwanych dalej "materiałami",
5)
towarów w przedsiębiorstwach handlowych według stanu tych zapasów na dzień 31 grudnia 1961 r., wynikającego z ksiąg rachunkowych 1961 r.
2.
Wyniki przeszacowania zapasów (§§ 5–12) należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych pod datą 1 stycznia 1962 r.
3.
Obowiązkowi przeszacowania nie podlegają przedmioty nietrwałe w użytkowaniu, koszty przyszłych okresów, koszty zakupu materiałów i towarów, maszyny i urządzenia zakupione ze środków na inwestycje, materiały w przedsiębiorstwach handlowych oraz inwestycje i remonty kapitalne rozpoczęte.
1.
W celu przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 i 4 przedsiębiorstwa dokonają ustalenia wartości zapasów materiałów objętych zmianą cen:
1)
według cen zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r., po których materiały zostały nabyte, oraz
2)
według cen zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję zapasów materiałów według cen innych niż ceny zakupu, wówczas w celu ustalenia wartości tych zapasów według cen zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r. należy łączną wartość tych zapasów w cenach ewidencyjnych powiększyć lub pomniejszyć o przypadające na zapasy różnice (odchylenia) pomiędzy ceną ewidencyjną a ich ceną zakupu.
Wynikiem przeszacowania zapasów materiałów jest różnica pomiędzy wartością zapasów obliczoną według cen określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 a wartością tychże zapasów obliczoną, według cen określonych w § 4 ust. 1 pkt 1 z zachowaniem przepisu § 4 ust. 2.
1.
Przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 dokonają przedsiębiorstwa według branżowych zasad ustalonych przez właściwe ministerstwa (urzędy centralne).
2.
Wynikiem przeszacowania tych zapasów jest różnica pomiędzy wartością zapasów po przeszacowaniu a ich wartością przed przeszacowaniem.
1.
Objęte zmianą cen dostawy materiałowe zafakturowane przez dostawców według cen obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r., a znajdujące się w drodze w dnia 1 stycznia 1962 r., podlegają przeszacowaniu przez odbiorcę pod datą otrzymania dostawy. Podstawę przeszacowania tych dostaw stanowią dowody ich przyjęcia. W dowodach tych należy podać:
1)
wartość przyjętych materiałów według cen zakupu podanych w fakturze dostawcy,
2)
wartość przyjętych materiałów według cen zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.,
3)
wyniki przeszacowania.
2.
Dostawy materiałów nie przyjęte przez odbiorcę i zwrócone dostawcy przeszacowuje dostawca zgodnie z zasadami podanymi w ust. 1 pod datą przyjęcia ich do magazynu.
3.
Zapasy materiałów, które znajdowały się w dniu 31 grudnia 1961 r. w posiadaniu odbiorcy i zostały przez niego przyjęte, a których dostawca nie zafakturował (dostawy nie zafakturowane), przeszacowuje odbiorca; w przypadkach takich dostawca wystawia fakturę po cenach obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 przedsiębiorstwa państwowe księgują na dobro lub w ciężar konta "Fundusz statutowy", przedsiębiorstwa spółdzielcze zaś na dobro lub w ciężar konta "Fundusz zasobowy", a nadto:
1)
w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji odchyleń od ceny ewidencyjnej materiałów – w razie gdy materiały ewidencjonuje się według cen innych niż ceny zakupu,
2)
w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji materiałów – w razie gdy materiały ewidencjonuje się według cen zakupu.
2.
W związku ze zmianami cen należy skorygować dotychczasowe ceny ewidencyjne materiałów. Różnice wynikające ze zmiany cen ewidencyjnych materiałów podlegają księgowaniu odpowiednio na dobro lub w ciężar właściwego konta materiałów oraz w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji odchyleń od ceny ewidencyjnej materiałów.
3.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 przedsiębiorstwa państwowe księgują na dobro lub w ciężar konta "Fundusz statutowy", przedsiębiorstwa spółdzielcze zaś na dobro lub w ciężar konta "Fundusz zasobowy", a ponadto w ciężar lub na dobro kont przeznaczonych do ewidencji produkcji w toku, półfabrykatów i wyrobów gotowych.
Wyniki przeszacowania zapasów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 4 przedsiębiorstwa księgują na dobro lub w ciężar właściwych kont finansowania inwestycji (kont funduszów na inwestycje) oraz w ciężar lub na dobro konta przeznaczonego do ewidencji materiałów na inwestycje.
1.
W celu przeszacowania przez przedsiębiorstwa handlowe zapasów towarów, ewidencjonowanych według cen zakupu, przedsiębiorstwa dokonają ustalenia wartości zapasów towarów objętych zmianą cen:
1)
według cen zakupu obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1962 r., po których towary zostały nabyte, oraz
2)
według cen zakupu obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.
2.
Wynikiem przeszacowania zapasów towarów jest różnica pomiędzy wartością zapasów obliczoną według cen określonych w ust. 1 pkt 2 a wartością tychże zapasów obliczoną według cen określonych w ust. 1 pkt 1.
1.
W przedsiębiorstwach handlowych, ewidencjonujących towary według cen innych niż ceny zakupu (np. według cen hurtowych lub detalicznych) i rejestrujących odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu towarów, wartość zapasów towarów objętych zmianą cen ustala się:
1)
według cen ewidencyjnych stosowanych przed dniem 1 stycznia 1962 r. oraz
2)
według cen ewidencyjnych stosowanych od dnia 1 stycznia 1962 r.
2.
Dla ustalenia wyników przeszacowania należy ponadto obliczyć:
1)
odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu tych towarów przed wprowadzeniem zmiany cen,
2)
odchylenia pomiędzy cenami ewidencyjnymi a cenami zakupu tych towarów po wprowadzeniu zmiany cen.
Wynikiem przeszacowania w przypadku określonym w § 11 jest różnica pomiędzy wartością towarów obliczoną według cen ewidencyjnych, stosowanych od dnia 1 stycznia 1962 r., a wartością tych towarów obliczoną według cen ewidencyjnych, stosowanych przed dniem 1 stycznia 1962 r., skorygowana o różnicę pomiędzy odchyleniami określonymi w § 11 ust. 2 pkt 2 a odchyleniami określonymi w § 11 ust. 2 pkt 1.
Przy wycenie, ustalaniu i księgowaniu wyników przeszacowania towarów w przedsiębiorstwach handlowych stosuje się odpowiednio przepisy § 7 i § 8.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą w uzasadnionych przypadkach zwolnić w porozumieniu z Ministerstwem Finansów z obowiązku przeszacowania niektóre przedsiębiorstwa lub też niektóre grupy zapasów, wymienione w § 3.
2.
Ministerstwa (urzędy centralne) mogą upoważnić przedsiębiorstwa do ustalenia w porozumieniu z oddziałami banków finansujących bardziej szczegółowego podziału zapasów materiałów w celu prawidłowego obliczenia wskaźnika przeliczenia normatywu zapasów materiałów, zwłaszcza zaś w tych przypadkach, kiedy normatyw zapasów materiałów nie obejmuje pewnych grup surowców.
1.
Przedsiębiorstwa dokonają przeliczenia normatywu środków obrotowych i pasywów stałych według stanu na dzień 31 grudnia 1961 r. uzgodnionego z oddziałem banku finansującego w toku opiniowania planu techniczno-ekonomicznego na 1961 r.
2.
W razie nie uzgodnienia wysokości normatywu środków obrotowych przez przedsiębiorstwo z oddziałem banku finansującego, wysokość tego normatywu ustali centrala banku w porozumieniu z właściwym zjednoczeniem.
3.
W odniesieniu do przedsiębiorstw budowlano-montażowych należy przyjąć do przeliczenia normatyw średnioroczny wynikający z zatwierdzonego na 1961 r. planu techniczno-ekonomicznego.
1.
Wartość normatywów poszczególnych grup zapasów przelicza się stosując wskaźniki wynikające z przeliczenia wartości zapasów danej grupy z uwzględnieniem przepisów § 3 ust. 3 i § 14 ust. 2.
2.
Wartość normatywu towarów w hurtowniach, biurach zbytu i składnicach przelicza się stosując wskaźnik wyrażający wzrost zapasów towarów z tytułu zmiany cen.
Z pasywów stałych podlegają przeliczeniu jedynie nie przeterminowane zobowiązania fakturowe oraz zobowiązania z tytułu dostaw nie fakturowanych. Wartość tych zobowiązań przelicza się stosując ogólny przeciętny wskaźnik przeliczenia normatywu materiałów bądź towarów.
Wynikiem przeliczenia wartości normatywów i pasywów stałych jest różnica między wartościami obliczonymi zgodnie z przepisami § 16 i § 17 a ich wartościami wynikającymi z wysokości normatywu środków obrotowych i pasywów stałych na dzień 31 grudnia 1961 r.
1.
Wyniki przeszacowania zapasów (§§ 5, 6, 7, § 10 ust. 2 i § 12), powiększone (pomniejszone) o wynik przeliczenia wartości pasywów stałych (§ 17) i pomniejszone (powiększone) o wynik przeliczenia wartości normatywów (§ 16), stanowią nadwyżkę lub niedobór własnych środków obrotowych przedsiębiorstw na dzień 1 stycznia 1962 r. z tytułu zmiany cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych.
2.
Przy obliczaniu nadwyżki lub niedoboru własnych środków obrotowych (ust. 1) w przedsiębiorstwach, w których wprowadzono częściowe pokrycie normatywu funduszami własnymi i pasywami stałymi, należy wynik przeliczenia wartości normatywu uwzględnić jedynie w takim procencie, w jakim normatyw podlega pokryciu funduszami własnymi i pasywami stałymi przedsiębiorstwa.
3.
Ustalenia wyników z tytułu przeszacowania zapasów i przeliczenia normatywów środków obrotowych oraz pasywów stałych na dzień 1 stycznia 1962 r. należy dokonać według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia;
1.
Przedsiębiorstwa państwowe rozliczające się z budżetem centralnym dokonają obliczenia nadwyżek i niedoborów, o których mowa w § 19, w terminie do dnia 15 kwietnia 1962 r. i przedstawią je swoim jednostkom nadrzędnym oraz właściwym oddziałom banków finansujących.
2.
Rozliczenie nadwyżek i niedoborów własnych środków obrotowych, o którym mowa w ust. 1, normuje zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 marca 1962 r. w sprawie jednorazowego rozliczenia według stanu na dzień 1 stycznia 1962 r. nadwyżek i niedoborów środków obrotowych w przedsiębiorstwach państwowych rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 24, poz. 102).
1.
Przedsiębiorstwa państwowe rozliczające się z budżetami terenowymi dokonają ustalenia nadwyżek i niedoborów, o których mowa w § 19, w terminie do dnia 15 kwietnia 1962 r. i prześlą je właściwym wydziałom finansowym oraz właściwym oddziałom banków finansujących.
2.
Zasady rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych, o których mowa w ust. 1, zostaną uregulowane odrębnymi przepisami.
1.
Oddziały banków finansujących dokonają sprawdzenia prawidłowości przedstawionych przez przedsiębiorstwa zestawień wyników przeszacowania zapasów oraz przeliczenia normatywów środków obrotowych i pasywów stałych na dzień 1 stycznia 1962 r.
2.
Ewentualne zastrzeżenia oddziały zgłoszą w ciągu 5 dni od daty otrzymania od przedsiębiorstw zestawień, o których mowa w § 20 i § 21.
Różnice powstałe w wyniku przeliczenia wartości zapasów w przedsiębiorstwach spółdzielczych zwiększają lub zmniejszają ich fundusze zasobowe, z wyjątkiem przedsiębiorstw handlowych, w których powstałe różnice z tytułu przeszacowania towarów podlegają rozliczeniu zgodnie z przepisami § 24.
W zakresie rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych w przedsiębiorstwach handlowych z tytułu zmian cen, o których mowa w § 2, nie mają zastosowania przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu rozliczania z budżetem centralnym przez państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa handlowe wyników zmian cen (Monitor Polski Nr 16, poz. 71), z wyjątkiem przedsiębiorstw handlowych podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego, przedsiębiorstw handlowych rozliczających się z budżetami terenowymi oraz przedsiębiorstw handlowych spółdzielczych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ ZARZĄDZEŃ PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN W SPRAWIE ZMIAN CEN ARTYKUŁÓW ZAOPATRZENIOWYCH, KTÓRE WESZŁY W ŻYCIE Z DNIEM 1 STYCZNIA 1962 R.

1.
Zarządzenie nr 225/61 z dnia 15 czerwca 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu mączki makaronowej.
2.
Zarządzenie nr 268/120/61 z dnia 8 lipca 1961 r. w sprawie obniżenia w obrotach zaopatrzeniowych cen niektórych materiałów budowlanych.
3.
Zarządzenie nr 270/121/61 z dnia 10 lipca 1961 r. w sprawie zmiany niektórych zaopatrzeniowych cen zbytu artykułów przerabianych i wytwarzanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego i Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
4.
Zarządzenie nr 287/130/61 z dnia 27 lipca 1961 r. w sprawie zmiany cen odpadków zawartych w cenniku 204/Z/60.
5.
Zarządzenie nr 303/135/61 z dnia 1 sierpnia 1961 r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 220/61 z dnia 14 czerwca 1961 r. w sprawie zaopatrzeniowych cen zbytu nasion roślin oleistych, olejów roślinnych i tranu.
6.
Zarządzenie nr 329/142/61 z dnia 31 sierpnia 1961 r. w sprawie zmiany niektórych zaopatrzeniowych cen zbytu artykułów przerabianych i wytwarzanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego i Ministrowi Przemysłu Chemicznego.
7.
Zarządzenie nr 331/143/61 z dnia 9 września 1961 r. w sprawie zmiany cen brykietów z węgla kamiennego w cenniku 1-Z/60.
8.
Zarządzenie nr 341/61 z dnia 22 września 1961 r. w sprawie uzupełnienia do cennika nr 62-Z/60 "Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego i chłodnictwa".
9.
Zarządzenie nr 344/61 z dnia 22 września 1961 r. w sprawie zmiany zarządzeń o zaopatrzeniowych cenach zbytu nasion, roślin oleistych, olejów roślinnych i tranu.
10.
Zarządzenie nr 347/149/61 z dnia 31 sierpnia 1961 r. w sprawie zmiany cen detalicznych tkanin workowych i siennikowych z juty oraz worków i sienników jutowych.
11.
Zarządzenie nr 376/164/61 z dnia 17 października 1961 r. w sprawie cen zbytu mączki z krwi.
12.
Zarządzenie nr 392/61 z dnia 27 października 1961 r. w sprawie zmian cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych obowiązujących od dnia 1 stycznia 1962 r.
13.
Zarządzenie nr 404/173/61 z dnia 13 listopada 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu wikliny zielonej, plantacyjnej i okorowanej.
14.
Zarządzenie nr 407/175/61 z dnia 14 listopada 1961 r. w sprawie cennika detalicznego "Aparaty elektryczne wysokiego napięcia" nr 70/62.
15.
Zarządzenie nr 410/177/61 z dnia 17 listopada 1961 r. w sprawie zmiany cen benzyny ekstrakcyjnej V/110–145°C i ksylenu.
16.
Zarządzenie nr 416/186/61 z dnia 30 listopada 1961 r. w sprawie zmiany ceny stali 18 GZA.
17.
Zarządzenie nr 418/178/61 z dnia 22 listopada 1961 r. w sprawie zmiany niektórych zaopatrzeniowych cen zbytu spirytusu.
18.
Zarządzenie nr 420/180/61 z dnia 23 listopada 1961 r. w sprawie zmiany cen detalicznych taśm tapicerskich jutowych zawartych w cenniku nr 27/60 – Tkaniny techniczne.
19.
Zarządzenie nr 424/181/61 z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie cen detalicznych skór garbowanych.
20.
Zarządzenie nr 425/182/61 z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie zmiany w taryfie opłat CZ/60 za energię cieplną pobieraną przez przedsiębiorstwa przemysłowe.
21.
Zarządzenie nr 449/61 z dnia 12 grudnia 1961 r. w sprawie obniżenia cen domieszki uszlachetniającej beton i domieszki plastyfikującej beton.
22.
Zarządzenie nr 452/61 z dnia 14 grudnia 1961 r. w sprawie cen przędzy czesankowej przeznaczonej na zaopatrzenie niektórych przedsiębiorstw przemysłu drobnego.
23.
Zarządzenie nr 454/196/61 z dnia 14 grudnia 1961 r. w sprawie podwyższenia ceny zbytu piasku podsadzkowego.
24.
Zarządzenie nr 459/199/61 z dnia 16 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu i hurtowych niektórych produktów organicznych zamieszczonych w cenniku 105/Z/60.
25.
Zarządzenie nr 462/201/61 z dnia 18 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen niektórych leków produkcji krajowej oraz niektórych leków importowanych.
26.
Zarządzenie nr 463/202/61 z dnia 18 grudnia 1961 r. w sprawie zmian cen niektórych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.
27.
Zarządzenie nr 467/205/61 z dnia 22 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu i cen hurtowych niektórych artykułów chemicznych objętych cennikiem nr 104/Z/60 – Produkty nieorganiczne.
28.
Zarządzenie nr 468/206/61 z dnia 23 grudnia 1961 r. w sprawie ceny zbytu spirytusu dostarczanego zakładom produkującym esencje spożywcze i estry etylowe i decyzja nr S/928/61 z dnia 23 grudnia 1961 r. w sprawie cen zbytu niektórych esencji spożywczych.
29.
Zarządzenie nr 470/207/61 z dnia 22 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zakupu złomu platyny i platynowców stosowanych w obrotach pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
30.
Zarządzenie nr 471/208/61 z dnia 28 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu i hurtowych niektórych wyrobów z tkanin jutowych zawartych w cenniku nr 341-2/60 – "Sprzęt ochronny i odzież ochronna".
31.
Zarządzenie nr 473/210/61 z dnia 29 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu płótna podgumowanego do snopowiązałki konnej.
32.
Zarządzenie nr 474/211/61 z dnia 29 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen hurtowych i detalicznych niektórych artykułów farmaceutycznych.
33.
Zarządzenie nr 475/212/61 z dnia 20 grudnia 1961 r. w sprawie cen w obrotach zaopatrzeniowych skórami garbowanymi.
34.
Zarządzenie nr 478/213/61 z dnia 30 grudnia 1961 r. w sprawie zmiany cen zbytu zbóż w obrotach między niektórymi jednostkami gospodarki uspołecznionej.
35.
Zarządzenie nr 482/214/61 z dnia 30 grudnia 1961 r. w sprawie obniżenia ceny zbytu fenylometylopyrazolenu.
36.
Zarządzenie nr 483/215/61 z dnia 20 grudnia 1961 r. w sprawie wprowadzenia uzupełnienia nr 1 do cennika nr 106-Z/62. Barwniki.
37.
Zarządzenie nr 74/31/62 z dnia 5 marca 1962 r. r. sprawie ceny fabrycznej i ceny zbytu lecytyny.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

USTALENIE WYNIKÓW

z tytułu przeszacowania zapasów i przeliczenia normatywów środków obrotowych oraz pasywów stałych na dzień 1 stycznia 1962 r.

grafika