Przestrzeganie obowiązku trzeźwości oraz zwalczanie pijaństwa w zakładach pracy.

Monitor Polski

M.P.1981.8.66

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1981 r.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 marca 1981 r.
w sprawie przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz zwalczania pijaństwa w zakładach pracy.

Występujące w kraju nadmierne, wzrastające spożycie alkoholu stwarza poważne zagrożenie w życiu rodzinnym i w stosunkach społecznych. Jest ono także przyczyną obniżania dyscypliny pracy, jej wydajności, naruszania zasad bezpieczeństwa, powoduje często różnego rodzaju wypadki, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli.
Realizowanie zadań społeczno-gospodarczych stojących przed załogami i zespołami pracowniczymi wymaga przestrzegania przez wszystkich pracowników dyscypliny, ładu, porządku oraz zasad współżycia społecznego. Naruszenia w miejscu pracy obowiązku trzeźwości wymagają systematycznego oraz konsekwentnego przeciwdziałania.

W związku z powyższym zarządza się, co następuje:

Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zobowiązani są do sprawowania nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem przepisów dotyczących obowiązku trzeźwości wszystkich pracowników. W tym celu należy bezwzględnie zapobiegać dostarczaniu napojów alkoholowych do zakładów pracy, spożywania ich oraz przebywania nietrzeźwych pracowników na terenie zakładów pracy.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. z 1959 r. Nr 69, poz. 434, z 1969 r. Nr 13, poz. 95 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115). Kontrolę przestrzegania przepisów tej ustawy sprawują pracownicy kierujący zespołami zatrudnionych, a w szczególności kierownicy wydziałów, majstrowie i brygadziści. Obowiązki te ciążą również na pracownikach straży przemysłowej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz służb pracowniczych.
Zobowiązuje się kierowników uspołecznionych zakładów pracy do inicjowania społecznej kontroli przestrzegania obowiązku trzeźwości oraz realizacji przepisów o zwalczaniu pijaństwa i alkoholizmu na terenie zakładów pracy. Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy zapewnią warunki sprawowania kontroli społecznej oraz udział w nich pracowników komórek i służb kontroli wewnątrzzakładowej.
Zakazuje się kierownikom uspołecznionych zakładów pracy udzielania zezwoleń na spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy również w czasie imprez lub uroczystości organizowanych na terenie zakładu pracy. W wyjątkowych, wynikających ze szczególnych okoliczności sytuacjach, po zasięgnięciu opinii organizacji związkowych i społecznych, może być udzielone jednorazowe zezwolenie na spożycie ściśle ograniczonych ilości napojów alkoholowych.
Wobec pracowników naruszających obowiązek trzeźwości należy stosować konsekwentnie rygory i sankcje przewidziane w Kodeksie pracy, w przepisach o zakładowym funduszu nagród, o dodatkach za staż pracy, w regulaminach premiowania i innych przepisach prawa. Naruszanie obowiązku trzeźwości przez osoby kierujące zespołami pracowniczymi oraz tolerowanie spożywania alkoholu przez podległych im pracowników w czasie i w miejscu pracy należy traktować jako poważne naruszanie obowiązków pracowniczych.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy mogą, w uzgodnieniu z organizacjami związkowymi i społecznymi, wyznaczyć pracowników do spraw koordynowania działalności w zakresie zwalczania alkoholizmu. Pracownicy ci, działając w porozumieniu z organizacjami polityczno-społecznymi, związkowymi, samorządowymi, kobiecymi, młodzieżowymi, sportowymi i innymi, powinni współdziałać w organizowaniu kontroli społecznej oraz rozwijać działalność informacyjno-wychowawczą wśród załóg, zmierzającą do przeciwdziałania wszelkim przejawom pijaństwa i alkoholizmu.
Kierownicy jednostek nadrzędnych nad zakładami pracy, a także kierownicy organów kontroli wewnętrznej, obowiązani są sprawować nadzór nad realizowaniem w zakładach pracy przepisów dotyczących przestrzegania obowiązku trzeźwości.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.