Przeprowadzenie zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1962 oraz odprowadzenie oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w latach 1961 i 1962.

Monitor Polski

M.P.1962.5.15

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 stycznia 1962 r.
w sprawie przeprowadzenia zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1962 oraz odprowadzenia oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w latach 1961 i 1962.

W związku z uchwałą nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288) oraz w związku z przepisami uchwały nr 505 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1961 r. o narodowym planie gospodarczym na 1962 r. zarządza się, co następuje:
1.
Ministerstwa (urzędy centralne), prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz centralne związki spółdzielni uzupełnią sprawozdania z II etapu akcji rewizji inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965, sporządzone zgodnie z zarządzeniem nr 68 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 23 grudnia 1960 r., wykazami szczegółowymi skreśleń i zmniejszeń nakładów inwestycyjnych w spisach zadań inwestycyjnych na rok 1962, opracowanymi na podstawie protokołów oszczędnościowych – ujmując je według stanu na koniec roku 1961 oraz za I kwartał 1962 r.
2.
Wykazy uzupełniające wymienione w ust. 1 powinny być sporządzone:
1)
w zakresie planu centralnego – w układzie według zjednoczeń (jednostek równorzędnych) z podziałem na inwestycje centralne, inwestycje zjednoczeń oraz inwestycje jednostek budżetowych,
2)
w zakresie inwestycji rad narodowych – w układzie według poszczególnych wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
3.
W zakresie inwestycji organizacji spółdzielczych centralne związki spółdzielni opracują wykazy zarówno dla planu centralnego z podziałem na podległe jednostki organizacyjne, jak i dla planu terenowego z podziałem na wojewódzkie związki spółdzielni.
4.
Sumy zmniejszeń i skreśleń nakładów w wykazach z podziałem na zadania inwestycyjne i z wyodrębnieniem budownictwa mieszkaniowego powinny być zgodne z sumami odpowiednich rubryk sprawozdań z akcji rewizji.
5.
Sprawozdania wraz z wykazami uzupełniającymi, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, należy przesłać w terminach obowiązujących w zakresie sprawozdawczości z akcji rewizji Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Finansów oraz centralom banków finansujących inwestycje.
6.
Zamieszczenie skreśleń i zmniejszeń nakładów inwestycyjnych na wykazach wymienionych w ust. 2, po zablokowaniu limitów inwestycyjnych i sprawdzeniu przez banki finansujące inwestycji, jest równoznaczne z decyzją o zmniejszeniu limitów inwestycyjnych i zmianie pokrycia finansowego inwestycji.
7.
W zakresie budownictwa mieszkaniowego wykazy, o którym mowa w ust. 1, stanowią jedynie podstawę do ewidencjonowania przez banki wyników rewizji w roku 1962 w celu umożliwienia ich wykorzystania zgodnie z przepisem § 11 ust. 3 uchwały nr 216a Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1960 r. w sprawie powszechnej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji planu 5-letniego na lata 1961–1965 (Monitor Polski Nr 61, poz. 288).
1.
Na podstawie wykazów, o których mowa w § 1, banki właściwe do finansowania inwestycji dokonują blokady limitów inwestycyjnych i zmniejszenia limitów inwestycyjnych oraz blokady środków finansowych przeznaczonych na sfinansowanie inwestycji objętych tymi limitami.
2.
Jeżeli wykazy te nie zawierają szczegółowych danych dla przeprowadzenia zmniejszenia limitów inwestycyjnych, inwestor powinien w ciągu 7 dni od wezwania banku wskazać zadania i obiekty, których limit ulega zmniejszeniu.
3.
W razie niewywiązania się przez inwestora z obowiązku, o którym mowa w ust. 2, bank jest uprawniony do dokonania zablokowania odpowiedniej części limitu w ciężar ogólnego limitu inwestycyjnego inwestora do czasu wskazania przez niego zadania i obiektu, którego zmniejszenie dotyczy.
Banki finansujące inwestycje przedstawią Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrowi Finansów:
1)
w terminie do dnia 31 marca 1962 r. sprawozdania z dokonania zmniejszeń limitów inwestycyjnych w wyniku rewizji przeprowadzonej do końca 1961 r. oraz w terminie do dnia 31 maja 1962 r. sprawozdania z dokonania zmniejszeń limitów inwestycyjnych w wyniku rewizji przeprowadzonej w I kwartale 1962 r.;
2)
sprawozdania z dokonania blokady środków finansowych – jednorazowo w terminie do dnia 31 maja 1962 r.
1.
Na podstawie sprawozdań banków, o których mowa w § 3, Minister Finansów:
1)
w zakresie inwestycji centralnych i budownictwa inwestycyjnego jednostek budżetowych – dokona odpowiedniego zamknięcia otwartych kredytów budżetowych oraz przeniesienia ich na część 62 budżetu centralnego dział I rozdział 320 pod nazwą "Wyniki rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej";
2)
w zakresie inwestycji zjednoczeń – dokona bądź analogicznych jak w pkt 1 zmian w budżecie, bądź też poleci bankom dokonanie przelewu środków i funduszu inwestycyjnego zjednoczenia na odrębny zablokowany rachunek bankowy pod nazwą "Środki pochodzące z rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej" prowadzony w Banku Inwestycyjnym z podziałem ewidencyjnym według ministerstw (urzędów centralnych);
3)
w zakresie inwestycji rad narodowych – rozliczy z poszczególnymi województwami środki budżetowe przeznaczone na finansowanie limitów inwestycyjnych, które uległy zmniejszeniu.
2.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą środków przeznaczonych na finansowanie obiektów mieszkaniowych, objętych planem centralnym i terenowym.
W razie zamknięcia kredytów budżetowych lub przeniesienia środków zgodnie z przepisami § 4 właściwi dysponenci obowiązani są dokonać odpowiednich zmian w pokryciu finansowym inwestycji podporządkowanych sobie jednostek. Prezydia rad narodowych dokonają nadto odpowiednich zmian w swoich budżetach.
1.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej, dotyczącej inwestycji przedsiębiorstw, pozostają do dyspozycji inwestorów i mogą być przez nich zużyte przede wszystkim na przyspieszenie inwestycji realizowanych oraz na dodatkowe nakłady inwestycyjne w zakresie określonym w przepisach dotyczących zasad realizacji inwestycji szybko rentujących się, związanych z postępem technicznym lub rozwojem produkcji eksportowej albo zastępującej import oraz innych drobnych inwestycji nie objętych narodowym planem gospodarczym.
2.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji finansowanych wyłącznie z funduszów społecznych podlegają zwrotowi na rzecz tych funduszów.
3.
Środki uzyskane z oszczędności osiągniętych w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej budownictwa mieszkaniowego finansowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych pozostają na rachunkach tych funduszów.
Oszczędności uzyskane w wyniku rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji spółdzielczości powodują zmniejszenie limitów inwestycyjnych dla poszczególnych centralnych związków spółdzielni. Kwoty zmniejszeń limitów przechodzą do rezerwy spółdzielczości. Kwoty te mogą być wykorzystane na inwestycje spółdzielczości za zgodą Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Centralne związki spółdzielni dokonują odpowiednich zmian w limitach inwestycyjnych podporządkowanych jednostek, powiadamiając o tym centralę banku finansującego inwestycje spółdzielczości.
Wyniki rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestorzy obowiązani są uwzględniać w planach rzeczowo-finansowych, jak również dokonać odpowiednich zmian umów o roboty budowlano-montażowe zawartych z przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.