Przeprowadzenie w roku 1954 dorocznego spisu rolnego.

Monitor Polski

M.P.1954.A-41.620

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1954 r.

UCHWAŁA NR 204
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 28 kwietnia 1954 r.
w sprawie przeprowadzenia w roku 1954 dorocznego spisu rolnego.

W celu przeprowadzenia spisu powierzchni użytków i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich, jaki dokonywany jest corocznie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. Nr 47, poz. 353), jak również w celu przygotowania należytych podstaw do kontroli wyników tego spisu - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Spis powierzchni użytków i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich, zwany dalej w skróceniu spisem, będzie przeprowadzony w dniach od 8 do 12 czerwca 1954 r.
2.
W tym terminie prace spisowe powinny być dokonane z pierwszeństwem przed wszystkimi innymi pracami statystyczno-sprawozdawczymi.
Ministerstwo Rolnictwa, a w odniesieniu do obszaru m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast stanowiących powiaty miejskie - Ministerstwo Gospodarki Komunalnej w terminie do dnia 10 maja 1954 r. dostarczą prezydiom gminnych i miejskich rad narodowych danych z zakresu aktualnej powierzchni geograficznej gmin i gromad oraz miast.
Ministerstwo Rolnictwa w czasie od dnia 14 czerwca do 5 lipca 1954 r. dokona kontrolnych pomiarów powierzchni użytków i zasiewów oraz kontrolnych spisów pogłowia zwierząt gospodarskich w 600 gromadach. Rozmieszczenie gromad dla badań kontrolnych ustali Główny Urząd Statystyczny w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Ministerstwem Rolnictwa.
Spisu w gminach dokonają sołtysi na terenach swoich gromad przy pomocy miejscowego aktywu społecznego, w miastach - rachmistrze spisowi z udziałem aktywu społecznego i młodzieżowego, w gospodarstwach państwowych - kierownicy tych gospodarstw, w spółdzielniach produkcyjnych - zarządy spółdzielni, w nadleśnictwach - nadleśniczowie.
1.
Kierownictwo spisem należy do Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Władzami spisowymi w terenie są prezydia rad narodowych: wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych.
3.
Władne spisowe działają przez pełnomocników spisowych na województwa, powiaty, miasta, gminy i gromady.
4.
Przy prezydiach powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych działają powołane przez te prezydia - powiatowe, miejskie i gminne komisje spisowe.
Organami terenowymi władz spisowych, powołanych do wykonania zadań spisowych, są: na szczeblu wojewódzkim - wydziały statystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych, wojewódzkie zarządy rolnictwa oraz wojewódzkie komisje planowania gospodarczego; na szczeblu powiatowym - powiatowe zarządy rolnictwa, powiatowe komisje planowania gospodarczego, statystycy powiatowi; na szczeblu gminnym - referaty rolne prezydiów gminnych rad narodowych; na szczeblu gromadzkim - sołtysi.
Spis przeprowadzony będzie w granicach dotychczasowego podziału administracyjnego i nie może ulec zahamowaniom lub odkształceniom z powodu trwających prac przygotowawczych do wprowadzenia nowego podziału administracyjnego.
1.
Sposób i terminarz przeprowadzenia czynności spisowych, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów powołanym we wstępie niniejszej uchwały, jak również skład i zasady działania komisji spisowych ustali instrukcja, wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Rolnictwa, Ministrem Państwowych Gospodarstw Rolnych i Ministrem Leśnictwa - za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
2.
Za właściwe i terminowe przeprowadzenie akcji spisowej w terenie odpowiedzialne są prezydia rad narodowych, które obowiązują następujące nieprzekraczalna terminy zakończenia prac spisowych na poszczególnych szczeblach:
1)
w gminach - do 18 czerwca,
2)
w powiatach - do 25 czerwca.
3.
Powiaty mają obowiązek najdalej w dniu 25 czerwca odesłać materiał spisowy do Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Zobowiązuje się Główny Urząd Statystyczny do opracowania prowizorycznych wyników spisu w terminie do dnia 20 lipca 1954 r.
Zobowiązuje się:
1)
Państwową Komisję Planowania Gospodarczego do zapewnienia Głównemu Urzędowi Statystycznemu terminowego zaopatrzenia w odpowiednią ilość papieru, niezbędnego na druki do przeprowadzenia spisu;
2)
Centralny Urząd Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa - do wydania zarządzeń, zabezpieczających terminowe wykonanie druków spisowych w jednej z drukarń w Warszawie.
1.
W ramach kwot posiadanych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych w budżetach terenowych na wydatki związane z dorocznym spisem rolnym na rok 1954 (cześć 15, dział 10, rozdział 8) przeznacza się sumę 750.000 zł na nagrody pieniężne dla organów spisowych, wyróżniających się przy spisie.
2.
Upoważnia się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do dokonania podziału powyższej kwoty między poszczególne prezydia rad narodowych na wniosek prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.