Przeprowadzenie w roku 1952 dorocznego spisu rolnego.

Monitor Polski

M.P.1952.A-39.564

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1952 r.

UCHWAŁA NR 338
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 kwietnia 1952 r.
w sprawie przeprowadzenia w roku 1952 dorocznego spisu rolnego.

W celu usprawnienia akcji spisu (rejestracji) powierzchni użytków i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich, jaki przeprowadzany jest corocznie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. w sprawie statystyki produkcji rolnej (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 353), jak również w celu przygotowania należytych podstaw do kontroli wyników tego spisu (rejestracji) - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Spis powierzchni użytków rolnych i zasiewów oraz pogłowia zwierząt gospodarskich, zwany dalej w skróceniu "spisem", będzie przeprowadzony od 1 do 8 czerwca 1952 r.
2.
W tym terminie prace spisowe powinny być dokonane z pierwszeństwem przed wszystkimi innymi pracami statystyczno-sprawozdawczymi.
1.
Główny Urząd Pomiarów Kraju w terminie do dnia 15 maja 1952 r. skontroluje, czy wszystkie prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych posiadają dane dotyczące powierzchni geograficznej i powierzchni użytków rolnych i innych gruntów, które zostały opracowane w toku działalności Komisji Głównej, powołanej przy Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 lipca 1951 r. (Monitor Polski Nr A-69, poz. 898, §§ 6 i 7). Aktualizacja danych, które w międzyczasie mogły ulec zmianie na skutek błędów oraz rozbieżności i różnic w dokumentacji, o której mowa wyżej, winna nastąpić w drodze ponownej kontroli przez organy terenowej służby geodezyjnej z wyjaśnieniem różnic i uwidocznieniem rzeczywistego stanu rzeczy.
2.
Nadto Główny Urząd Pomiarów Kraju w czasie od 10 do 30 czerwca 1952 r. dokona kontrolnych pomiarów powierzchni użytków i zasiewów na terenie 800 gromad wskazanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Spisu w gminach dokonają sołtysi na terenach swoich gromad przy pomocy miejscowego aktywu społecznego, w miastach - rachmistrze spisowi z udziałem aktywu społecznego i młodzieżowego, w gospodarstwach państwowych - kierownicy tych gospodarstw, a w spółdzielniach produkcyjnych - zarządy spółdzielni.
1.
Kierownictwo spisem należy do Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Władzami spisowymi w terenie są prezydia wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych,
3.
Władze spisowe działają przez pełnomocników spisowych na województwa, powiaty, miasta, gminy i gromady.
4.
Przy prezydiach powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych działają powoływane przez te prezydia powiatowe, miejskie i gminne komisje spisowe. W skład komisji wchodzą przedstawiciele aktywu społecznego, przedstawiciele administracji rolnej, a na szczeblu powiatu - również osoby, która wchodziły w skład komisji powiatowych dla ustalenia powierzchni użytków rolnych i innych gruntów w związku z pracami Komisji Głównej (§ 2 ust. 1).
Organami terenowymi władz spisowych powołanych do wykonania zadań są:
1)
na szczeblu wojewódzkim - wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych i działy statystyki wojewódzkich komisji planowania gospodarczego;
2)
na szczeblu powiatowym - wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych i powiatowe komisje planowania gospodarczego;
3)
na szczeblu gminnym - referaty rolne prezydiów gminnych rad narodowych;
4)
na szczeblu gromadzkim - sołtysi.
1.
Sposób i terminarz przeprowadzenia czynności spisowych, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 353), jak również skład i zasady działania komisji spisowych ustali instrukcja, wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za zgodą Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrów: Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych i Leśnictwa.
2.
Za właściwe i terminowe przeprowadzenie akcji spisowej w terenie odpowiedzialne są prezydia rad narodowych, które obowiązują następujące nieprzekraczalne terminy zakończenia prac spisowych na poszczególnych szczeblach:
a)
w gminach - do 17 czerwca,
b)
w powiatach - do 22 czerwca.
3.
Powiaty mają obowiązek najdalej w dniu 23 czerwca odesłać materiał spisowy do Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Zobowiązuje się Główny Urząd Statystyczny do opracowania pierwszych prowizorycznych wyników spisu w terminie do dnia 15 lipca 1952 r.
Minister Finansów przydzieli dodatkowo kredyty:
1)
Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju - do wysokości 1.120.000 zł na przeprowadzenie kontrolnych pomiarów, o których mowa w § 2 ust. 2;
2)
prezydiom wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych rad narodowych - na przeprowadzenie szkolenia aparatu spisowego oraz przeprowadzenie inspekcji prac przygotowawczych do spisu, przeprowadzenie samego spisu, jak również kontroli pospisowej - w wysokości 1.500.000 zł. Rozdziału tego kredytu dokona Dyrektor Generalny II Zespołu Prezydium Rady Ministrów według zasad uzgodnionych z Głównym Urzędem Statystycznym.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1952 r.