Przeprowadzanie przeglądu lekarskiego kobiet w celu ustalenia zdolności do służby wojskowej.

Monitor Polski

M.P.1959.78.411

Akt utracił moc
Wersja od: 19 września 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 września 1959 r.
w sprawie przeprowadzania przeglądu lekarskiego kobiet w celu ustalenia zdolności do służby wojskowej.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
Powiatowe komisje poborowe ustalają zdolność do służby wojskowej kobiet na podstawie przeglądu lekarskiego, w myśl przepisów o badaniu lekarskim i ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej - wydanych w wykonaniu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108).
1.
Przeglądowi lekarskiemu dokonywanemu przez powiatowe komisje poborowe podlegają kobiety:
1)
których rejestrację zarządziła Rada Ministrów w myśl art. 106 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym,
2)
odbywające studia w szkołach wyższych, jeżeli Rada Ministrów poddała je wojskowemu szkoleniu studentów w myśl art. 109 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym,
3)
przeniesione do rezerwy (podoficerowie i szeregowcy), które wojskowy komendant rejonowy w myśl art. 94 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym skierował do powiatowej komisji poborowej ze względu na istotne zmiany, jakie powstały w ich stanie zdrowia.
2.
Przeglądu lekarskiego kobiet przeniesionych do rezerwy, posiadających stopień oficerski, dokonują wojskowe komisje lekarskie.
1.
Przeglądu lekarskiego kobiet wymienionych w § 2 dokonują lekarze zakładów społecznych służby zdrowia - w miarę możliwości kobiety - wyznaczeni do udziału w komisji poborowej przez właściwy dla spraw zdrowia organ prezydium rady narodowej, które powołuje komisję.
2.
Przeglądu lekarskiego dokonuje się przy udziale pomocniczego personelu kobiecego, wyznaczonego przez organ wymieniony w ust. 1.
3.
W czasie przeglądu lekarskiego nie mogą być obecni w pomieszczeniu, w którym odbywa się ten przegląd, pozostali członkowie powiatowej komisji poborowej.
Kobiety podlegające rejestracji powinny być przed przeglądem lekarskim skierowane na badanie rentgenologiczne narządów klatki piersiowej.
Przewodniczący powiatowej komisji poborowej może w razie potrzeby skierować na wniosek lekarzy kobietę, zgłaszającą się do przeglądu lekarskiego, do odpowiedniego zakładu społecznego służby zdrowia w celu przeprowadzenia badań specjalistycznych lub laboratoryjnych albo na krótką obserwację szpitalną.
1.
Zakłady przeprowadzające badania rentgenologiczne narządów klatki piersiowej wyznacza właściwy do spraw zdrowia organ prezydium rady narodowej, które powołuje komisję.
2.
Zakłady społeczne służby zdrowia przeprowadzające badania specjalistyczne wyznacza właściwy do spraw zdrowia organ prezydium wojewódzkiej (miejskiej - miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej.
Orzeczenia powiatowej komisji poborowej o zdolności do służby wojskowej kobiet wpisuje się do oddzielnej księgi orzeczeń lekarskich.
Na dzień, w którym powiatowa komisja poborowa dokonuje przeglądu lekarskiego kobiet, nie mogą być wzywani do tej komisji mężczyźni.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.