Rozdział 3 - Analizy zjednoczeń i jednostek równorzędnych. - Przeprowadzanie analiz ekonomicznych w gospodarce narodowej.

Monitor Polski

M.P.1965.59.301

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lipca 1970 r.

Rozdział  3.

Analizy zjednoczeń i jednostek równorzędnych.

§  22.
1.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) przeprowadzają analizy problemowe, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, zgodnie z rocznym planem analiz problemowych zjednoczenia.
2.
Przepisy § 6 ust. 2 i § 7 stosuje się odpowiednio do zjednoczeń.
3.
Właściwy minister może zgłosić w terminie do dnia 15 grudnia każdego roku tematy do planu analiz problemowych zjednoczenia.
4.
Projekt rocznego planu analiz problemowych zjednoczenia powinien być rozpatrzony przez kolegium zjednoczenia przed zatwierdzeniem przez dyrektora zjednoczenia.
5.
Roczny plan analiz problemowych zjednoczenia powinien obejmować tematy:
1)
zalecone przez ministra zgodnie z ust. 3,
2)
zalecone przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, jeżeli chodzi o zjednoczenia objęte planem terenowym,
3)
zalecone do przeprowadzenia przedsiębiorstwom (§ 6 ust. 3 pkt 1), a wynikające z potrzeb branży,
4)
wykonywane we własnym zakresie.
6.
Dyrektor zjednoczenia może wprowadzać w ciągu roku zmiany do planu analiz problemowych zjednoczenia, z wyjątkiem tematów zaleconych przez właściwego ministra lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej w odniesieniu do zjednoczenia objętego planem terenowym, informując kolegium zjednoczenia o dokonanych zmianach na pierwszym - po wprowadzeniu zmiany - posiedzeniu kolegium.
7.
Kolegium zjednoczenia rozpatruje informację ogólną o realizacji rocznego planu analiz problemowych zjednoczenia, o którym mowa w ust. 1, oraz na bieżąco ocenę wyników analiz koordynowanych przez zjednoczenia, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 1.
§  23.
1.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) obowiązane są do przeprowadzania analizy rocznej działalności za okres roku kalendarzowego zgodnie z ramowymi wytycznymi dla zjednoczeń, wydanymi przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Zjednoczenia, w których obowiązuje rok gospodarczy, przeprowadzają analizę odpowiednio za okres roku gospodarczego.
§  24.
1.
Na podstawie ramowych wytycznych, o których mowa w § 23 ust. 1, Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych opracuje odpowiednie ramowe wytyczne dla zjednoczeń budownictwa, Minister Handlu Wewnętrznego - dla zjednoczeń i central handlu wewnętrznego, Minister Handlu Zagranicznego - dla central handlu zagranicznego, Minister Komunikacji - dla jednostek transportu samochodowego, a Minister Rolnictwa - dla jednostek rolniczych. Wytyczne te powinny być stosowane przez jednostki podległe wyżej wymienionym ministrom oraz wykorzystane do sporządzania analiz przez odpowiednie jednostki podległe innym ministrom.
2.
Wytyczne, o których mowa w ust. 1, zatwierdzają Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Minister Finansów w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Właściwi ministrowie mogą wydać uzupełniające wytyczne wykonawcze, dostosowane do potrzeb branż i specyfiki resortu.
§  25.
Zjednoczenia wiodące - niezależnie od analizy rocznej działalności przedsiębiorstw podległych organizacyjnie zjednoczeniu - powinny dodatkowo objąć analizą problemy będące przedmiotem koordynacji branżowej lub terenowo-branżowej.
§  26.
Celem analizy rocznej działalności zjednoczenia jest ocena sytuacji ekonomicznej zjednoczenia, jego rozwoju i postępu ekonomicznego oraz wykonania planu w danym roku, a w szczególności:
1)
ocena wykonania przez zjednoczenie zasadniczych zadań w dziedzinie zaspokajania potrzeb gospodarki i eksportu (ilościowo i jakościowo),
2)
rozliczenie głównych czynników przyrostu produkcji (usług, obrotu towarowego), eksportu, łącznie z oceną jego efektywności, inwestycji, wzrostu zatrudnienia, wzrostu płac i wydajności pracy, obniżki kosztów własnych, wzrostu akumulacji oraz zmian w rentowności itp.,
3)
wyjaśnienie przyczyn ważniejszych odchyleń od planu i wyników z lat ubiegłych wraz z oceną czynników zależnych i niezależnych od zjednoczenia,
4)
ocena postępu techniczno-ekonomicznego zjednoczenia w perspektywie długookresowej oraz wykorzystania istniejących możliwości poprawy efektywności gospodarowania wraz z oceną trudności hamujących postęp techniczno-ekonomiczny i zaspokojenie potrzeb społecznych,
5)
ocena sprawności funkcjonowania gospodarki zjednoczenia oraz zarządzania podległymi mu przedsiębiorstwami,
6)
ocena prawidłowości powiązań przedsiębiorstw wewnątrz zjednoczenia, w szczególności z punktu widzenia rozmieszczenia, koncentracji i specjalizacji produkcji.
§  27.
Zaleca się jak najszersze stosowanie w analizach problemowych zjednoczeń oraz analizach rocznej działalności zjednoczeń metody porównawczej analizy międzyzakładowej w celu oceny prawidłowości podziału zadań planowych pomiędzy przedsiębiorstwa oraz prawidłowości ekonomicznych proporcji ich rozwoju. Analiza międzyzakładowa powinna służyć równocześnie do upowszechniania osiągnięć przedsiębiorstw przodujących.
§  28.
Przepisy § 13 ust. 2 i 3, § 14, § 15 i § 16 stosuje się odpowiednio do zjednoczeń, z tym że tematy do analizy rocznej, zalecone przez właściwego ministra, powinny być przekazane zjednoczeniu nie później niż do dnia 15 grudnia.
§  29.
1.
Przed przedstawieniem "Analizy" jednostce nadrzędnej projekt analizy powinien być przedstawiony do rozpatrzenia kolegium zjednoczenia, a w zakresie problemów związanych z działalnością zjednoczeń wiodących - również komisji ogólnobranżowej zjednoczenia wiodącego.
2.
Kolegium zjednoczenia przy rozpatrywaniu "Analizy" powinno uwzględnić opinie przedstawicieli:
1)
banków finansujących,
2)
zjednoczeń lub jednostek równorzędnych, nadzorujących głównych dostawców,
3)
zjednoczeń lub jednostek równorzędnych, nadzorujących głównych odbiorców (organizacji handlu wewnętrznego itp.),
4)
współpracujących przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
3.
Sposób wykonania przepisu ust. 2 w stosunku do poszczególnych zjednoczeń ustalą właściwi ministrowie w porozumieniu z centralami banków oraz ministerstwami nadzorującymi jednostki, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4.
4.
Jednostki wymienione w ust. 2 powinny otrzymać projekt "Analizy" nie później niż na 10 dni przed terminem posiedzenia kolegium zjednoczenia.
§  30.
1. 2
Po zaopiniowaniu "Analizy" przez kolegium zjednoczenia "Analizę" należy przesłać organom i instytucjom określonym w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały, w terminie ustalonym przez właściwego ministra, nie później jednak niż do:
1)
25 lutego każdego roku dla zjednoczeń objętych planem terenowym,
2)
10 marca każdego roku dla wojewódzkich zjednoczeń objętych planem centralnym,
3)
15 marca każdego roku dla pozostałych zjednoczeń.
2.
Zjednoczenia, w których obowiązuje rok gospodarczy, przedstawiają "Analizę" odpowiednio, nie później jednak niż w trzy miesiące po zakończeniu roku gospodarczego.
§  31.
Właściwy minister decyduje o tym, których zjednoczeń analizy i w jakim zakresie będą rozpatrywane przez kolegium ministerstwa.
2 § 30 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 22 z dnia 18 stycznia 1969 r. (M.P.69.2.9) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 stycznia 1969 r.