Przenoszenie środków na kapitalne remonty między przedsiębiorstwami państwowymi w 1958 r.

Monitor Polski

M.P.1958.16.101

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 marca 1958 r.
w sprawie przenoszenia środków na kapitalne remonty między przedsiębiorstwami państwowymi w 1958 r.

Na podstawie § 42 uchwały nr 407 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie źródeł finansowania inwestycji i kapitalnych remontów (Monitor Polski Nr 96, poz. 557 i Nr 99, poz. 579) zarządza się, co następuje:
1.
Centralne zarządy (jednostki równorzędne) w wytycznych do opracowania planów rocznych przedsiębiorstw mogą przeznaczyć nadwyżki funduszu amortyzacyjnego w części przypadającej na kapitalne remonty na uzupełnienie środków na kapitalne remonty innych przedsiębiorstw.
2.
Nadwyżki amortyzacji przedsiębiorstw, przeznaczone w myśl ust. 1 na sfinansowanie kapitalnych remontów innych przedsiębiorstw, podlegają odprowadzeniu bądź na rachunek scentralizowanych środków na kapitalne remonty centralnego zarządu (jednostki równorzędnej), bądź na bankowe rachunki środków na kapitalne remonty przedsiębiorstw, na rzecz których nadwyżki zostały przeznaczone.
3.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, w stosunku do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi, a nie objętych przepisami rozdziału III uchwały, o której mowa na wstępie zarządzenia, przysługują wydziałom (jednostkom równorzędnym) prezydiów rad narodowych, z którymi przedsiębiorstwa się rozliczają.
1.
W przypadku gdy nadwyżki środków na kapitalne remonty występują w skali centralnego zarządu (jednostki równorzędnej), ministerstwa (urzędy centralne) mogą przeznaczyć te nadwyżki na finansowanie kapitalnych remontów przedsiębiorstw podległych innym centralnym zarządom (jednostkom równorzędnym).
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, centralne zarządy (jednostki równorzędne) gromadzą na swych bankowych rachunkach scentralizowanych środków na kapitalne remonty również środki podlegające odprowadzeniu na rzecz przedsiębiorstw podległych innym centralnym zarządom (jednostkom równorzędnym). Odprowadzenie kwot następuje w terminie i na rachunki jednostek wskazanych przez ministerstwo.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 30 marca 1951 r. w sprawie zasad finansowania i bankowej kontroli kapitalnych remontów przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-35, poz. 444);
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 1951 r. w sprawie trybu udzielania kredytów antycypacyjnych na poczet amortyzacji roku następnego bez obowiązku uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Finansów (Monitor Polski Nr A-11, poz. 169);
3)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 1951 r. w sprawie zasad i trybu finansowania kapitalnych remontów obcych obiektów użytkowanych przez jednostki spółdzielcze (Monitor Polski Nr A-50, poz. 668).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.